Helena = Juliana??

Akékoľvek iné otázky, v ktorých potrebujete poradiť (nie priezviská, matriky, archívy, čítanie materiálov a pod. - na to sú zvlášť subfóra!).
vorky
Veterán
Veterán
Príspevky: 511
Dátum registrácie: 30 Jan 2016, 15:49
Predkovia z oblasti: Vorcak, Orava

SDG napísal: 19 Mar 2018, 11:25 Prosím Vás Juliana určite nie je to isté čo Helena.
Juliana je latinské meno odvodené od rodu Julianus a Helena je grécke meno.
https://sk.wikipedia.org/wiki/Juliana
https://sk.wikipedia.org/wiki/Helena_(prv%C3%A9_meno)
Druhá vec je, že kedysi sa nebrali matriky tak smrteľne vážne ako teraz keď vám matrikárka odmietne vystaviť úmrtný list lebo zistila že v počítači má priezvisko zapísané bez dĺžňa a na rodnom liste ho máte s dĺžňom a buzeruje Vás s tým že sa treba pozrieť ako je priezvisko zapísané v rodnej matrike, potom opraví rodný list alebo zápis v počítači a až potom Vám vystaví úmrtný list.
Kedysi to brali farári športovo. Síce rodičia pri krste povedali, že chcú Helenu, farár ju tak aj pokrstil a celý život ju tak volali, ale keď farár zapisoval do matriky už si to nepamätal a zapísal Julianu.
Bežne sa stávalo že farár bol taký dopletený že vymenil meno matky, prípadne krstnej matky s menom krstenej dcéry.
Pokiaľ ostatné indície sedia (napr. meno otca pri sobáši s menom otca pri krste, približný vek, vierovyznanie a ako píšete žiadny sobáš ani smrť Juliany ste nenašli), tak kľudne považujte zápis Juliany v rodnej matrike za zápis krstu Vašej Heleny.
Dakujem.

Dana Helena pochadzala z rodu, ktory v danej dobe tvoril cca tretinu obce. Samozrejme boli tam aliasy. Co je vsak zarazajuce, do cca 1850 sa nenarodila v tomto pocetnom rode (aj s aliasmi) ziadna Helena, len par osob s menom Juliana. A to islo o jeden z troch najpocetnejsich rodov. Táto hladana Helena sa mala podla udaju pri svatbe narodit v 1830, a uvedena Juliana sa narodila v 1827, co je v poriadku. Do tejto mozaiky Juliana=Helena mi sedi aj ta skutocnost, ze som nemohol najst narodenie Heleninho brata Jozefa (mali rovnaky alias). Tak som tiez predpokladal, ze knaz jeho narodenie nezapisal. To je uz vsak dost podozrive... Ak by vsak platilo Juliana=Helena, tak narodenie brata Jozefa som nasiel, dokonca sedi presne rok narodenia (podla udaju pri svatbe). Obaja, Helena a Jozef mali svatbu v ten isty den. A napokon, mali este brata Andreja (rovnaky alias), co tiez sedi. Problemom je len to, ze tam bola este jedna osoba s rovnakym aliasom - Jan, no nevyzera to, ze islo o brata týchto troch menovanych. On sa totiz tiez zenil v rovnaky den ako Helena/Jozef a v sobasnej matrike mal tiez uvedene 25 rokov ako Jozef, co nesedi, ak islo o surodencov (resp. knaz urobil chybu pri veku). Rodicia tychto osob mali sice syna Jana, no ten sa narodil 1812, a podla sobasneho zaznamu sa mal narodit v 1825. Je mozne, ze islo o inu vetvu, ktora mala tiez rovnaky alias.
SDG
Člen
Člen
Príspevky: 93
Dátum registrácie: 25 Júl 2016, 13:56
Predkovia z oblasti: Liptov

Ja som sa s tým že by tá istá osoba bola niekedy zapísaná ako Helena a inokedy ako Juliana zatiaľ nestretol.
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4920
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

SDG napísal: 20 Mar 2018, 16:45 Ja som sa s tým že by tá istá osoba bola niekedy zapísaná ako Helena a inokedy ako Juliana zatiaľ nestretol.
Ja ano. Pridavam sa k dalsim, co s tym maju skusenost.
Anina
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 268
Dátum registrácie: 20 Jan 2014, 16:25
Predkovia z oblasti: Pňaček,Vajteršic,Kodrik,Štvrtecký,Kalka ,Ganobčik,Orava,Liptov,Záhorie

Mám podobnú skúsenosť so zámenou Heleny a Juliany.
OndrejSmolárik
Nováčik
Nováčik
Príspevky: 30
Dátum registrácie: 07 Dec 2015, 14:02
Predkovia z oblasti: Komjatice, Černík, Pohranice, Bádice, Vajka, Kostolný Sek ,Rastislavice, Studienka, Bánov, Veľký Kýr

Síce sa tu píše, že farári to brali "športovo" a meno zapísali inak náhodne, ale tých náhod v prípade Helien-Julián je príliš veľa a to v rôznych oblastiach Slovenska. Niečo na tej príbuznosti týchto mien bude.

Ondrej Smolárik
Napísať odpoveď