Scitanie 1828

Akékoľvek iné otázky, v ktorých potrebujete poradiť (nie priezviská, matriky, archívy, čítanie materiálov a pod. - na to sú zvlášť subfóra!).
Duri
Príspevky: 25
Dátum registrácie: 10 Júl 2017, 16:49

Ahojte,

chcem sa spytat ake mate skusenosti so scitanim z 1828? Pokial viem mal by to byt supis danovnikov (hlav rodin) takze predpokladam ze by to malo byt dost presne. Viem ze tam nenajdem vypisanych vsetkych clenov rodiny ale problem je ze ja som nenasiel ani jedneho :) pricom podla matrik v danej obci v danom obdobi zili.

Prehladal som manualne obce kde by mohli byt moji predkovia plus som pouzil pdf celej Zemplinskej a Sarisskej zupy s vypisanymi menami (uz tu boli tie pdf viackrat spominane). Nasiel som jedine meno aj to v uplne inej obci a sa mi zda skor ako nespravne prepisane

takze moja otazka je: mate podobne skusenosti s tymto scitanim a treba ho brat dost s rezervou alebo problem bude niekde inde a moze existovat nejaky dovod preco sa clovek (rodina) nedostal na scitanie?
brandy
Príspevky: 12
Dátum registrácie: 10 Feb 2017, 15:57
Predkovia z oblasti: Rebič, Kresila, Kepič, Novobilský / Belá nad Cirochou, Snina, Tatranská Javorina

Jedná sa o súpis daňovníkov, čiže ak nemal majetok nebol daňovníkom a tak sa na súpis nedostal. Ak sa mýlim tak ma opravte..
vorky
Veterán
Veterán
Príspevky: 511
Dátum registrácie: 30 Jan 2016, 15:49
Predkovia z oblasti: Vorcak, Orava

Ja mam situaciu, ked moj predok zomrel okolo 1810, vdova sa opatovne vydala. Deti z prveho manzelstva uz mali nad 18 rokov, no boli slobodne, tj. neboli hlava usadlosti/rodiny. V scitani 1828 je uvedene priezvisko noveho manzela tejto vdovy, no podla poctu osob v dome (usadlosti) vsetko nasvedcuje tomu, ze su tam zaratane aj deti z prveho manzelstva, hoci mali ine priezvisko.
Naposledy upravil/-a vorky v 18 Mar 2018, 18:54, upravené celkom 1 krát.
homer
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 263
Dátum registrácie: 18 Feb 2013, 18:24
Predkovia z oblasti: Vrutky, Strba, Vikartovce

Mozno sa mylim, ale nebolo to tak, ze do tohto supisu sa dostali len nevolnici, cize neboli tam clenovia slachty, knazi, ucitelia, doktori, obchodnici atd. ?
Duri
Príspevky: 25
Dátum registrácie: 10 Júl 2017, 16:49

Vdaka za napady

homer napísal: 18 Mar 2018, 18:37 Mozno sa mylim, ale nebolo to tak, ze do tohto supisu sa dostali len nevolnici, cize neboli tam clenovia slachty, knazi, ucitelia, doktori, obchodnici atd. ?
moji predkovia boli mlynari ale mlyn patril grofovi takze skor by som ich radil do skupiny beznych poddanych? Alebo nevie niekto ci mali mlynari nejaky zvlast status z pohladu dani? Asi jedine ak by ten mlyn vlastnili

brandy napísal: 18 Mar 2018, 17:05 Jedná sa o súpis daňovníkov, čiže ak nemal majetok nebol daňovníkom a tak sa na súpis nedostal. Ak sa mýlim tak ma opravte..
Veru toto by mohol byt moj pripad - predkovia pravdepodobne aj zili v mlyne za dedinou. Mlyn patril grofovi takze oni v tom obdobi asi nic nevlastnili (resp neviem ako to fungovalo na mlynoch v tom case ale logiku by mi to davalo)
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4957
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Duri napísal: 18 Mar 2018, 18:49 .....
homer napísal: 18 Mar 2018, 18:37 Mozno sa mylim, ale nebolo to tak, ze do tohto supisu sa dostali len nevolnici, cize neboli tam clenovia slachty, knazi, ucitelia, doktori, obchodnici atd. ?
moji predkovia boli mlynari ale mlyn patril grofovi takze skor by som ich radil do skupiny beznych poddanych? Alebo nevie niekto ci mali mlynari nejaky zvlast status z pohladu dani? Asi jedine ak by ten mlyn vlastnili
....
Mlynari mali casto slobodnicky status, takze neboli nevolnikmi. Rovnako tak mohli v mlyne fungovat na zaklade prenajmu tzv. mensieho regalneho prava od zemepana.
vorky
Veterán
Veterán
Príspevky: 511
Dátum registrácie: 30 Jan 2016, 15:49
Predkovia z oblasti: Vorcak, Orava

homer napísal: 18 Mar 2018, 18:37 Mozno sa mylim, ale nebolo to tak, ze do tohto supisu sa dostali len nevolnici, cize neboli tam clenovia slachty, knazi, ucitelia, doktori, obchodnici atd. ?
Slachtici tam su zaznaceni, je tam dokonca kolonka, kde sa zaznamenal slachticky stav. V mojom pripade je pri mene mlynara uvedene molitor.

preklad jednotlivych koloniek
http://www.geni.sk/supis-v-roku-1828/

E:
Nie som si isty, ci su tam uvedeni vsetci slachtici. Lebo u nas bol colny urad, kde pracovali slachtici (mali v obci sobase, narodenia deti), no v scitani nie su.
Duri
Príspevky: 25
Dátum registrácie: 10 Júl 2017, 16:49

vorky napísal: 18 Mar 2018, 19:01
homer napísal: 18 Mar 2018, 18:37 Mozno sa mylim, ale nebolo to tak, ze do tohto supisu sa dostali len nevolnici, cize neboli tam clenovia slachty, knazi, ucitelia, doktori, obchodnici atd. ?
Slachtici tam su zaznaceni, je tam dokonca kolonka, kde sa zaznamenal slachticky stav. V mojom pripade je pri mene mlynara uvedene molitor.

preklad jednotlivych koloniek
http://www.geni.sk/supis-v-roku-1828/

E:
Nie som si isty, ci su tam uvedeni vsetci slachtici. Lebo u nas bol colny urad, kde pracovali slachtici (mali v obci sobase, narodenia deti), no v scitani nie su.
Ak su tam aj mlynari tak potom zrejme mali byt scitani aj moji predkovia. Potom by prichadzala do uvahy ta varianta co ste spominali na zaciatku ze nikto s hladanym menom nebol hlava rodiny v tom case
vorky
Veterán
Veterán
Príspevky: 511
Dátum registrácie: 30 Jan 2016, 15:49
Predkovia z oblasti: Vorcak, Orava

Duri napísal: 18 Mar 2018, 19:17
vorky napísal: 18 Mar 2018, 19:01
homer napísal: 18 Mar 2018, 18:37 Mozno sa mylim, ale nebolo to tak, ze do tohto supisu sa dostali len nevolnici, cize neboli tam clenovia slachty, knazi, ucitelia, doktori, obchodnici atd. ?
Slachtici tam su zaznaceni, je tam dokonca kolonka, kde sa zaznamenal slachticky stav. V mojom pripade je pri mene mlynara uvedene molitor.

preklad jednotlivych koloniek
http://www.geni.sk/supis-v-roku-1828/

E:
Nie som si isty, ci su tam uvedeni vsetci slachtici. Lebo u nas bol colny urad, kde pracovali slachtici (mali v obci sobase, narodenia deti), no v scitani nie su.
Ak su tam aj mlynari tak potom zrejme mali byt scitani aj moji predkovia. Potom by prichadzala do uvahy ta varianta co ste spominali na zaciatku ze nikto s hladanym menom nebol hlava rodiny v tom case
Prikladam link na supis 1828, pod cislom 254 je mlynar. Ten posobil v obci. No mali sme aj lesne mlyny, a tito mlynari nie su uvedeni v supise. Ako som pisal vyssie, nie su tam ani osoby - vacsinou slachtici - ktori pracovali na colnom urade.

https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cat=231564
Duri
Príspevky: 25
Dátum registrácie: 10 Júl 2017, 16:49

vorky napísal: 18 Mar 2018, 19:34
Duri napísal: 18 Mar 2018, 19:17
vorky napísal: 18 Mar 2018, 19:01 Slachtici tam su zaznaceni, je tam dokonca kolonka, kde sa zaznamenal slachticky stav. V mojom pripade je pri mene mlynara uvedene molitor.

preklad jednotlivych koloniek
http://www.geni.sk/supis-v-roku-1828/

E:
Nie som si isty, ci su tam uvedeni vsetci slachtici. Lebo u nas bol colny urad, kde pracovali slachtici (mali v obci sobase, narodenia deti), no v scitani nie su.
Ak su tam aj mlynari tak potom zrejme mali byt scitani aj moji predkovia. Potom by prichadzala do uvahy ta varianta co ste spominali na zaciatku ze nikto s hladanym menom nebol hlava rodiny v tom case
Prikladam link na supis 1828, pod cislom 254 je mlynar. Ten posobil v obci. No mali sme aj lesne mlyny, a tito mlynari nie su uvedeni v supise. Ako som pisal vyssie, nie su tam ani osoby - vacsinou slachtici - ktori pracovali na colnom urade.

https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cat=231564
Vdaka za link, tak zrejme ti moji mlynari za dedinou su bohuzial nieco ako vasi lesni mlynari a nescitali ich. Otazne je ci ich nescitali preto ze boli "daleko" alebo preto ze mali nejaky status (iny ako mlynar v obci) ale to by uz bolo len hadanie
Napísať odpoveď