Scitanie 1828

Akékoľvek iné otázky, v ktorých potrebujete poradiť (nie priezviská, matriky, archívy, čítanie materiálov a pod. - na to sú zvlášť subfóra!).
Anina
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 268
Dátum registrácie: 20 Jan 2014, 16:25
Predkovia z oblasti: Pňaček,Vajteršic,Kodrik,Štvrtecký,Kalka ,Ganobčik,Orava,Liptov,Záhorie

Vo Veselom na Orave boli mlynári uvedení ako podželiari. Mlyny mali v prenájme. V poznámkach vpravo je ich zoznam, ktorí sedí zo zoznamom podželiarov. Názvy mlynov ešte v rokoch 1960 - 70 boli mená prvých nájomcov a boli funkčné /Rejduga, Repka/
Učiteľova rodina v zozname nebola.
SDG
Člen
Člen
Príspevky: 93
Dátum registrácie: 25 Júl 2016, 13:56
Predkovia z oblasti: Liptov

Ja som v našej dedine zemanov ani mešťanov (Cives) v súpise 1828 nenašiel, pričom tam jedni aj druhí žili. Preto sa divím že niekto našiel. Asi to záviselo od sčítajúceho, či ich tam zapísal alebo nie.
Mlynári väčšinou nepochádzali z danej obce. Mlyn dostávali do prenájmu od zemepána. Ohľadom statusu tvojich predkov to vypovedá že boli slobodní občania, a mohli si dovoliť prísť odinakiaľ a prenajať mlyn. Možno boli mešťania z neďalekého mestečka. V 20-tych rokoch bolo už aj dosť libertínov, čiže tých čo sa vyplatili od svojho zemepána.
To že neboli v súpise znamená len toľko že neplatili dane. Platili árendu za mlyn. Viac by som sa tým netrápil.
Napísať odpoveď