vysoky vek zenicha-mladenca

Akékoľvek iné otázky, v ktorých potrebujete poradiť (nie priezviská, matriky, archívy, čítanie materiálov a pod. - na to sú zvlášť subfóra!).
natare65
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 120
Dátum registrácie: 02 Máj 2017, 13:02
Predkovia z oblasti: Krakovany, Dubovany, Vesele, rod Lucansky, Lazy pod Makytou, rod Maslín

Dobry vecer,
mam otazku, ci vek 31 rokov nie je dost vysoky pre zenicha- mladenca. Mam dvoch kandidatov, jeden sa narodil v roku 1746 a druhy v roku 1748. Sobas bol v roku 1777. V obidvoch pripadoch mi pridu mladenci uz dost “stari“.
vorky
Veterán
Veterán
Príspevky: 511
Dátum registrácie: 30 Jan 2016, 15:49
Predkovia z oblasti: Vorcak, Orava

Ja chapem pojmy Juvenis a Virgo ako vyjadrenie toho, ze boli slobodní, tj. ide o ich prvý sobáš. Napr. teraz som nasiel ženícha-mládenca, ktorému píšu 40 rokov, no ešte nemám overený jeho reálny vek.
rsl
Nováčik
Nováčik
Príspevky: 36
Dátum registrácie: 22 Okt 2016, 21:55
Predkovia z oblasti: Bývalá Nitrianska a Bratislavská župa

Dobrý deň,

ja som na "mládencov" z tejto vekovej skupiny tiež ojedinele natrafil, šlo takmer vždy o sluhov (famulus), alebo vyslúžilých vojakov. Boli to sobáše z prelomu 18. a 19. storočia.

R.
SDG
Člen
Člen
Príspevky: 93
Dátum registrácie: 25 Júl 2016, 13:56
Predkovia z oblasti: Liptov

Ja by som do výpočtu povolaní pri dal aj zemanov. Niektorí ľudia sa neženili z lásky ale pre majetky a nájsť majetkovo vhodnú osobu niekedy chvíľu trvalo. Ja som našiel aj 40-ročných mládencov, takže 31 rokov je úplne v pohode.
Za účelom vylúčenia niektorého s dvoch kandidátov by som pozrel aj úmrtnú matriku, možno jeden z nich umrel v detskom veku. Prípadne vierovyznanie by mohlo pomôct pri ich rozlíšení. Na získanie lepšieho pocitu istoty odporúčam urobiť si rokokmene aj ostatných rodín s daným priezviskom v obci. To je ale časovo náročnejšie.
natare65
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 120
Dátum registrácie: 02 Máj 2017, 13:02
Predkovia z oblasti: Krakovany, Dubovany, Vesele, rod Lucansky, Lazy pod Makytou, rod Maslín

SDG napísal: 19 Mar 2018, 10:01 Ja by som do výpočtu povolaní pri dal aj zemanov. Niektorí ľudia sa neženili z lásky ale pre majetky a nájsť majetkovo vhodnú osobu niekedy chvíľu trvalo. Ja som našiel aj 40-ročných mládencov, takže 31 rokov je úplne v pohode.
Za účelom vylúčenia niektorého s dvoch kandidátov by som pozrel aj úmrtnú matriku, možno jeden z nich umrel v detskom veku. Prípadne vierovyznanie by mohlo pomôct pri ich rozlíšení. Na získanie lepšieho pocitu istoty odporúčam urobiť si rokokmene aj ostatných rodín s daným priezviskom v obci. To je ale časovo náročnejšie.
Rodokmen celej rodiny v obci mam spraveny, totizto zila tam len jedna rodina s aliasom. Ale vylucit smrt jedneho z kandidatov nemozem, pretoze chybaju umrtne matriky zhruba desat rokov z tohoto obdobia, takze s nim eventualne pocitam. Druhy kandidat nie je z tejto obce ale z inej, kde zila druha vetva tejto rodiny. Hladala som aj susedne obce ale nedokazem ho nikde inde najst. Samozrejme nie su vsade pristupne matriky z tohoto obdobia. Pasoval by mi akurat k tomuto sobasu. Ale asi to nepojde s urcitostou potvrdit, ktory je ten pravy.
SDG
Člen
Člen
Príspevky: 93
Dátum registrácie: 25 Júl 2016, 13:56
Predkovia z oblasti: Liptov

Mám pocit, že na familysearch.com zverejňujú len tie mikrofilmy, na ktorých sú rodné matriky a ak sa pri tom zvezie aj nejaká sobášna alebo úmrtná matrika, tak je tiež zverejnená.
Skúste ísť do štátneho oblastného archívu, kde majú k dispozícii mikrofilmy všetkých starých matrík, ktoré sa zachovali. Možno tam nájdete chýbajúcu úmrtnú matriku.
Bude vás to ale stáť čas, cestovné a kolkový poplatok 1,50€.
dangol
Veterán
Veterán
Príspevky: 428
Dátum registrácie: 27 Mar 2016, 17:25
Predkovia z oblasti: Golembiovský: Slovensko, Poľsko, Ukrajina, Rakúsko, Maďarsko, Kónya/Kóńa, Jánošík: Branč, Krajčovič, Gyűrűsi: Komjatice, Nesvady
Bydlisko: Nitra

Dovolím si Vás upozorniť, že kolkový poplatok je už 2,00 EUR.
Napísať odpoveď