Svedok pri sobasi

Akékoľvek iné otázky, v ktorých potrebujete poradiť (nie priezviská, matriky, archívy, čítanie materiálov a pod. - na to sú zvlášť subfóra!).
natare65
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 120
Dátum registrácie: 02 Máj 2017, 13:02
Predkovia z oblasti: Krakovany, Dubovany, Vesele, rod Lucansky, Lazy pod Makytou, rod Maslín

Dobry den,
zaujimalo by ma, ci svedok pri sobasi bol pribuzny jedneho zo snubencov. Vsimla som si, ze jeden z mojich predkov casto figuroval ako svedok, dokonca aj v susednej obci. Ale nie len on, dost casto sa mena svedkov opakuju. Pride mi to, akoby to bolo nejaka "funkcia", ktoru vykonavali urciti ludia v obci. Alebo boli tak oblubeni, ze si ich casto pozyvali ako svedkov :)
jurajpolak
Veterán
Veterán
Príspevky: 419
Dátum registrácie: 20 Júl 2016, 12:24
Predkovia z oblasti: Marianka, Stupava, Mást, Borinka a ďalšie obce Záhoria, Záhorská Bystrica
Bydlisko: Marianka

Nemusia byť príbuzní, aj keď sa to zvykne. Napr. u nás v Marianke je obdobie na začiatku 18. storočia, kde sa striedajú ako svedkovia viacmenej traja ľudia len. Mám takú teóriu, že bývali niekde blízko kostola, tak ich vždy zavolali, ale žiaľ, potvrdiť ju neviem. :-)
natare65
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 120
Dátum registrácie: 02 Máj 2017, 13:02
Predkovia z oblasti: Krakovany, Dubovany, Vesele, rod Lucansky, Lazy pod Makytou, rod Maslín

jurajpolak napísal: 21 Mar 2018, 13:55 Nemusia byť príbuzní, aj keď sa to zvykne. Napr. u nás v Marianke je obdobie na začiatku 18. storočia, kde sa striedajú ako svedkovia viacmenej traja ľudia len. Mám takú teóriu, že bývali niekde blízko kostola, tak ich vždy zavolali, ale žiaľ, potvrdiť ju neviem. :-)
Zaujimava teoria, no ja s urcitostou viem ze moj predok-svedok v blizkosti kostola nebyval. A tiez sa opakuju dost casto meno troch- styroch ludi, je to v druhej polovici 18 storocia.
jurajpolak
Veterán
Veterán
Príspevky: 419
Dátum registrácie: 20 Júl 2016, 12:24
Predkovia z oblasti: Marianka, Stupava, Mást, Borinka a ďalšie obce Záhoria, Záhorská Bystrica
Bydlisko: Marianka

Možno to boli ľudia, ktorí mali v obci nejaké významné postavenie, preto bolo cťou, mať ich za svedka. Žiaľ nemám k tomu žiadne podklady, súpis z roku 1715 sa pre Marianku nerobil, keďže sa tam neplatili dane, takže smola, neviem o tých ľuďoch zistiť nič :-)
Tu je len pre zaujímavosť jedna dvojstránka, Urban Krajčír je tam 15x medzi svedkami.
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cc=1554443
natare65
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 120
Dátum registrácie: 02 Máj 2017, 13:02
Predkovia z oblasti: Krakovany, Dubovany, Vesele, rod Lucansky, Lazy pod Makytou, rod Maslín

jurajpolak napísal: 21 Mar 2018, 14:31 Možno to boli ľudia, ktorí mali v obci nejaké významné postavenie, preto bolo cťou, mať ich za svedka. Žiaľ nemám k tomu žiadne podklady, súpis z roku 1715 sa pre Marianku nerobil, keďže sa tam neplatili dane, takže smola, neviem o tých ľuďoch zistiť nič :-)
Tu je len pre zaujímavosť jedna dvojstránka, Urban Krajčír je tam 15x medzi svedkami.
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cc=1554443

To je zaujimave, aj tie druhe mena sa tam vyskytuju viac krat. Mohlo to byt aj postavenim, alebo nejakou tou funkciou ako som spominala.
Mojmír
Veterán
Veterán
Príspevky: 626
Dátum registrácie: 22 Okt 2012, 12:27

Možno to bol kostolník?
jurajpolak
Veterán
Veterán
Príspevky: 419
Dátum registrácie: 20 Júl 2016, 12:24
Predkovia z oblasti: Marianka, Stupava, Mást, Borinka a ďalšie obce Záhoria, Záhorská Bystrica
Bydlisko: Marianka

Aj to mi napadlo. Nezapadá mi do toho to, že voľakedy boli ohlášky a jedno s druhým, takže nebolo moc svadieb narýchlo. Čiže asi nebol problém si svedkov nejakých zohnať aj z rodiny.
Je ale pravda, že tam u nás malo svadbu aj veľa ľudí z iných obcí. Možno odtiaľ necestovala na svadbu celá rodina, cestovanie nebolo jednoduché, tak možno chodili len tí najpodstatnejší a svedkov si zháňali takto na mieste.
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3234
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

To s tým kostolníkom nebol vôbec zlý tip. V niektorých obciach fungoval obyčaj, že za svedkov pri sobáši, resp. za krstných rodičov pri krste detí sa často volali významní obyvatelia obce. K takýmto obyvateľom jednoznačne patril richtár, kostolník, zvonár, či napr. pôrodná baba. K takýmto údajom sa často dá dostať len vďaka rozsiahlemu štúdiu doplnkových materiálov.
S pozdravom
Patrik Zakarovský
Napísať odpoveď