Sťahovanie na iné miesta.

Akékoľvek iné otázky, v ktorých potrebujete poradiť (nie priezviská, matriky, archívy, čítanie materiálov a pod. - na to sú zvlášť subfóra!).
A54H
Príspevky: 18
Dátum registrácie: 28 Mar 2018, 16:45

Srdečná vďaka, ja som hľadala v Oravskej Lesnej, ale tie roky tam neboli, nejako dosledujem , ktorý z nich odišiel . Michal, ktorého som hľadala sa oženil v roku 1803 ako 18 ročný v Polhore pri Brezne, škoda že kňaz tam neuviedol rodičov. Veľká, veľká vďaka vám patrí odo mňa ,mám veľkú radosť, ďakujem.
Anina
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 268
Dátum registrácie: 20 Jan 2014, 16:25
Predkovia z oblasti: Pňaček,Vajteršic,Kodrik,Štvrtecký,Kalka ,Ganobčik,Orava,Liptov,Záhorie

Podľa mňa priezviská s koncovkou -čik mali synovia, aby sa odlíšili od otcov. Niektoré ostali, iné zanikli.
Vo Veselom napr. Ganoba - Ganobčik, Balcera - Balcerčik, Maslaňak - Maslančik.



K Michalovej je dobre si prečítať.
http://historia.szm.com/vedtech/hutnictvo/zelezo.htm
A54H
Príspevky: 18
Dátum registrácie: 28 Mar 2018, 16:45

Je to zaujímavé trochu to poznám , vyrástla som v Michalovej a až dosiaľ som v nepretržitom kontakte s rodnou obcou. S niektorými časťami nesúhlasím . Vysoká pec v Michalovej vznikla asi v roku 1788 na katastrálnom území Brezna a nikdy nebola spojená s Polhorou boli a až do súčastnosti sú to dve obce a tam sa píše Michalová sa konštituovala neskôr ako Polhora.Do Polhory prišlo 30 rodín z Oravy , ktorý sa prevažne živili poľnohospodárstvom, prišli z dôvodu , aby sa osídlila táto časť lebo tu viedla cesta z Gemerskej do Zvolenskej stolice prevážali sa aj peniaze bola to nebezpečná cesta , ktorú prepadávali zbojníci.
A54H
Príspevky: 18
Dátum registrácie: 28 Mar 2018, 16:45

Prepáčte Anina v predošlom vstupe som sa zamerala na železnú cestu a ešte k nej ,chýba mi tam meno Luštiak- nestretol sa niekto s takýmto priezviskom?
A k tým koncovkám k priezviskám- čík, myslíte , že by som mala hľadať predkov aj pod Tisoň?
V súčastnosti sa asi nejakým nesprávnym zápisom stál z neho Tisovčík.
vorky
Veterán
Veterán
Príspevky: 511
Dátum registrácie: 30 Jan 2016, 15:49
Predkovia z oblasti: Vorcak, Orava

A54H napísal: 07 Apr 2018, 18:38 Prepáčte Anina v predošlom vstupe som sa zamerala na železnú cestu a ešte k nej ,chýba mi tam meno Luštiak- nestretol sa niekto s takýmto priezviskom?
A k tým koncovkám k priezviskám- čík, myslíte , že by som mala hľadať predkov aj pod Tisoň?
V súčastnosti sa asi nejakým nesprávnym zápisom stál z neho Tisovčík.
Zalezi od toho, z akeho pohladu sa na to pozerame. Vy ste uviedli priezvisko Tiszovczík v 18. storoci v Or.Lesnej, dnes žijú v Or. Lesnej ludia s priezviskom Tisoň. Cize, ak bola nejaka zamena v pisani priezviska, tak z Tisov-cik na Tisoň. Este raz som pozrel Ustav L.Stura, linky na predoslej strane, a priezvisko Tisoň sa dnes vyskytuje najma v Or.Lesnej a okoli, zato priezvisko Tisovčik je najma v Michalovej pri Brezne, co urcite viete. Takze v dedinach okolo Brezna, Pohronskej Polhory, ostala podoba priezviska Tiszovcík. V Or.Lesnej by som sa snazil zistit, ci nemohlo dost k zmene pisania priezviska... na druhej strane mam u nas dva priezviska Vorcak a Vonsak , cize tiez minimalny rozdiel v dvoch hlaskach, no nic nenasvedcuje tomu, ze by islo o ten isty rod... teda aj v pripade Tison-Tisovcik moze ist o chybnu hypotezu...neviem.
Napísať odpoveď