Jáchymov-zoznam väzňov

Akékoľvek iné otázky, v ktorých potrebujete poradiť (nie priezviská, matriky, archívy, čítanie materiálov a pod. - na to sú zvlášť subfóra!).
milestone
Veterán
Veterán
Príspevky: 893
Dátum registrácie: 02 Jan 2013, 20:17

Ak pán J. P. zomrel v roku 1982, mohol byť predsedom MNV.
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4920
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

milestone napísal: 13 Apr 2018, 00:22 Ak pán J. P. zomrel v roku 1982, mohol byť predsedom MNV.
Ja to nespochybňujem. Vyjadril som sa k "rehabilitácii".
Mojmír
Veterán
Veterán
Príspevky: 626
Dátum registrácie: 22 Okt 2012, 12:27

V knižke "Zločiny komunizmu na Slovensku 1948:1989 (I)" vystupuje Július Pondela pod menom J.Pondel, preto som si ho pri prvom pohľade do menného indexu nevšimol.

Čo o ňom viem:
-v decembri 1948 a januári 1949 bol v tábore nútených prác v Novákoch [ZKROM]
-odtiaľ utiekol do Rakúska [ZKROM]
-v súvislosti s pripravovaným procesom proti partizánskemu veliteľovi Viliamovi Žingorovi ho ŠtB buď nalákala, alebo uniesla späť do Československa [ZKROM]
-28.2.1951 súd v Bratislave Júlia Pondelu odsúdil na 10 rokov nepodmienečne v "skupine Štefan Lukáč a spol." [ZK],[SOBA]
- 10 rokov pracoval v baniach v Jáchymove
-na slobodu ho prepustili buď v máji 1960 na prezidentskú amnestiu, alebo po 10 rokoch vo februári 1961
-našiel si prácu v baniach v Poráči [WEB]
-rehabilitovala ho buď v roku 1962 Kolderova komisia, alebo 1963 barnabitská komisia
-v Poráči to dotiahol až na predsedu MNV, zrejme po čistke v KSS v roku 1970

Ešte vysvetlím, za čo obžalovali skupinu Štefan Lukáč a spol:
"...keď sa dozvedeli, že Viliam Žingor je v horách, kde organizuje ozbrojené skupiny, spolčili sa navzájom v úmysle napojiť sa na jeho protištátnu skupinu". Obžalovaných bolo 19 ľudí, z toho do väzenia odsúdili 14.

Zdroje:
[ZKROM]: "Zločiny komunizmu na Slovensku 1948:1989" CD-ROM
[ZK]: "Zločiny komunizmu na Slovensku 1948:1989 (I)", strana 50
[SOBA]: ŠOBA Bratislava, f.Štátny súd, TS III 123/50. Rozsudok Štátneho súdu v Bratislave zo dňa 28.2.1951 vo veci Štefan Lukáč a spol.
[WEB]: http://www.porac.sk/obec/historia/
evitta
Nováčik
Nováčik
Príspevky: 45
Dátum registrácie: 12 Mar 2017, 12:23
Predkovia z oblasti: Topoľčianky_Pondela, Mesko, Čepček,Števula Žitavany_Furda,Herda,Kmety,
Bydlisko: Zlaté Moravce

Mojmír napísal: 13 Apr 2018, 14:32 V knižke "Zločiny komunizmu na Slovensku 1948:1989 (I)" vystupuje Július Pondela pod menom J.Pondel, preto som si ho pri prvom pohľade do menného indexu nevšimol.

Čo o ňom viem:
-v decembri 1948 a januári 1949 bol v tábore nútených prác v Novákoch [ZKROM]
-odtiaľ utiekol do Rakúska [ZKROM]
-v súvislosti s pripravovaným procesom proti partizánskemu veliteľovi Viliamovi Žingorovi ho ŠtB buď nalákala, alebo uniesla späť do Československa [ZKROM]
-28.2.1951 súd v Bratislave Júlia Pondelu odsúdil na 10 rokov nepodmienečne v "skupine Štefan Lukáč a spol." [ZK],[SOBA]
- 10 rokov pracoval v baniach v Jáchymove
-na slobodu ho prepustili buď v máji 1960 na prezidentskú amnestiu, alebo po 10 rokoch vo februári 1961
-našiel si prácu v baniach v Poráči [WEB]
-rehabilitovala ho buď v roku 1962 Kolderova komisia, alebo 1963 barnabitská komisia
-v Poráči to dotiahol až na predsedu MNV, zrejme po čistke v KSS v roku 1970

Ešte vysvetlím, za čo obžalovali skupinu Štefan Lukáč a spol:
"...keď sa dozvedeli, že Viliam Žingor je v horách, kde organizuje ozbrojené skupiny, spolčili sa navzájom v úmysle napojiť sa na jeho protištátnu skupinu". Obžalovaných bolo 19 ľudí, z toho do väzenia odsúdili 14.

Zdroje:
[ZKROM]: "Zločiny komunizmu na Slovensku 1948:1989" CD-ROM
[ZK]: "Zločiny komunizmu na Slovensku 1948:1989 (I)", strana 50
[SOBA]: ŠOBA Bratislava, f.Štátny súd, TS III 123/50. Rozsudok Štátneho súdu v Bratislave zo dňa 28.2.1951 vo veci Štefan Lukáč a spol.
[WEB]: http://www.porac.sk/obec/historia/
Mojmír, ďakujem pekne za vyčerpávajúcu odpoveď. Veľmi ste mi pomohol.
Prepustený na slobodu ale musel byť skôr. Máme rodinnú fotogragiu cca z rokov 1956-57 na ktorej je Július na návšteve u svojich rodičov v Hostiach.
Natali278
Príspevky: 1
Dátum registrácie: 02 Mar 2020, 19:28

Dobrý deň, pán Mojmír náhodou som narazila na túto otázku a v našej rodine vyvolala veľký záujem, dotyčný pán bol brat mojej nebohej babky Jolany rod. Pondelovej, nuž a chcela by som Vás poprosiť či by ste ma nevedeli nasmerovať ako sa dopátrať k informácii kto bol zodpovedný za to že uväznili s touto súvislosťou aj jeho dvoch švagrov môjho nebohého deda - Ladislav Gajdoš, a manžel ich ďalšej sestry Ireny rod. Pondelovej viem iba priezvisko Ďurčo, uväznili ich vraj zato že vedeli o plánovanom úteku a nenahlásili ho, Pán Ďurčo bol zrejme len vo vyšetrovačke ale môj dedo dostal 2 roky nie v Jachymove síce ale tiež do baní (Handlova ) nikdy sa nedozvedeli prečo ich zatkli ale dedo celý život tvrdil že ich niekto udal no a to meno je predmetom nášho záujmu.
Mojmír
Veterán
Veterán
Príspevky: 626
Dátum registrácie: 22 Okt 2012, 12:27

Ladislav Gajdoš, narodený 13.7.1949 bol okresným súdom vo Svidníku odsúdený na peňažný trest 300 Kčs

Ďurčov je tam viacej. Napíšte meno.
Napísať odpoveď