Ako zistit zlozenie domacnosti 1900 -1920, Orava?

Akékoľvek iné otázky, v ktorých potrebujete poradiť (nie priezviská, matriky, archívy, čítanie materiálov a pod. - na to sú zvlášť subfóra!).
vorky
Veterán
Veterán
Príspevky: 511
Dátum registrácie: 30 Jan 2016, 15:49
Predkovia z oblasti: Vorcak, Orava

Potreboval by som poradit s nasledujucou otazkou.

Patram po clenoch domacnosti, domu, pre obec Polhora v rokoch 1900 az 1920. Ako som sa docital na tomto fore, tak neexistuje scitanie ludu za toto obdobie vo formate dom = meno+priezvisko vlastnika a jeho rodiny či inych ľudi zijucich v dome. Existuje nejaka moznost, ako identifikovat ludi zijucich v uvedenom dome pocas 1900-1920? Mam totiz jednu osobu pochadzajucu z uvedeneho domu, ktorá mala sobas v inej obci a predpokladam, ze sa nasledne, okolo roku 1910, vratila spat do rodneho domu v Polhore. A to z toho dovodu, ze sa jej narodilo dieta a aj sama zomrela v Polhore po roku 1910, no nie je uvedene cislo domu pri narodeni/umrti (statna matrika). Chcem zistit, v akom dome byvala po navrate do Polhory. Jedine co ma napada je overit cirkevnu matriku ....
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4920
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

vorky napísal: 30 Apr 2018, 17:56 .... Jedine co ma napada je overit cirkevnu matriku ....
Presne tak. Predpokladam, ze Vy, ako znalec regionu, mate prejdene obecne kroniky, resp. ine fondy vztahujuce sa k obci, co su ulozene v archive v D. Kubine. To uz je viac-menej o nahode.
vorky
Veterán
Veterán
Príspevky: 511
Dátum registrácie: 30 Jan 2016, 15:49
Predkovia z oblasti: Vorcak, Orava

duros napísal: 30 Apr 2018, 18:17
vorky napísal: 30 Apr 2018, 17:56 .... Jedine co ma napada je overit cirkevnu matriku ....
Presne tak. Predpokladam, ze Vy, ako znalec regionu, mate prejdene obecne kroniky, resp. ine fondy vztahujuce sa k obci, co su ulozene v archive v D. Kubine. To uz je viac-menej o nahode.
Vdaka. Problem by nebol ziadny, ak by v statnej matrike uviedli aspon pri jednej udalosti (narodenie a 2x umrtie po 1910) cislo domu. :(

Ked porovnam cirkevne matriky nasej obce, sice pred 1900, s okolitymi farnostami (Rabcice ci Lipnica, dnes Polsko), tak ta nasa matrika bola pisana najchaotickejsie s velkym poctom aliasov, bez cisel domov resp. cisla domov kolisaju +/- 2 u toho isteho paru. A to za situacie, ze vsetci - robim len jednu ralu - maju rovnake zakladne priezvisko, a k nemu samozrejme aliasy, u niektorych ludi aj dva. A aby toho nebolo malo, tak ludia odchadzali vo velkom do inych obci/zahranicia. Clovek netusi, ci sa vratili ...

Koniec koncov, takych farnosti bude urcite viac ... u mna je jedine stastie, ze v regione boli vylucne katolici (ak neratam Zidov).
fefefe
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 239
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:58
Predkovia z oblasti: Kubaš,Peldik z Brezy, Greňo z Lomnej, Páterek z Beňadova, Kobida z Bobotu, Závodský z Motešíc, Fodora, Šiarik z Hradišťa, Korencsik z Topoľčian,

Zdravím
neviem, či ste boli v štátnom archíve v Dolnom Kubíne, treba si tam pozrieť obvodný notárský úrad, pod ktorý patrila Polhora. Treba si pozrieť rôzne evidencie, ktoré sa môžu nachádzať v tomto fonde:
Kmeňová kniha obce
Číselnik domov z roku
Evidencia sirôt, vojnových poškodencov, živnostníkov, vlastníkov pozemkov atď.
Možno niektoré evidencie sa zachovali z rokov 1900-1920.

Alebo ešte skúsiť Katastrálny odbor v Námestove- skúsiť pozemnoknižné vložky Polhory alebo zoznam pozemkovej knihy obce Polhora. Tam bývajú čísla domov majiteľov.
vorky
Veterán
Veterán
Príspevky: 511
Dátum registrácie: 30 Jan 2016, 15:49
Predkovia z oblasti: Vorcak, Orava

Dakujem.

Pozemkova kniha - cislo domu tam sice je, ale platne pred rokom 1895. Bolo by skvele, ak by niekto spracoval vyvoj cisel domov Polhory medzi rokmi 1895 az cca 1920-30. Nepredpokladam, ze nieco take existuje. Z matrik na FS (do 1910) je mozne vycitat zmenu cislovania, problem je len v tom, ze nie vzdy je uvedene cislo domu a ak nahodou je, tak je chaoticke (ten isty par behom par rokov rozne cisla, +/- 2). A zrejme medzi rokmi 1900 az 1930 bolo dalsie precislovanie domov, pretoze v scitani 1930 maju ludia z tejto casti obce podstatne ine cisla domov ako v dobe 1900-1910.
fefefe
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 239
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:58
Predkovia z oblasti: Kubaš,Peldik z Brezy, Greňo z Lomnej, Páterek z Beňadova, Kobida z Bobotu, Závodský z Motešíc, Fodora, Šiarik z Hradišťa, Korencsik z Topoľčian,

Zdravím
uvediem len príklad ako zistiť čísla domov, ale je to z okresu Trenčín:
Obvodný notársky úrad- pozrieť administratívne spisy- súpis hospodárskych zvierat napr. z roku 1906- tam sa niekedy písali aj čísla domov majiteľov zvierat
http://imgWorld.cz/s3/UUCOIwVMzl.JPG

Takisto napr. z roku 1921 v administratívnych spisoch je Výkaz o stave hospodárenia na pozemkoch a osevné plochy- tam sa tiež vyskytujú čísla domov
http://imgWorld.cz/s3/6ZNQYpBZld.JPG

Možno to niekomu pomôže.
david
Veterán
Veterán
Príspevky: 309
Dátum registrácie: 04 Sep 2013, 02:56

Ja by som len dodal, že fondy "Obvodný notársky úrad" sú najviac variabilné a je to fakt o náhode. Niektoré obce dokonca nemajú z obdobia 1900-1920 zachované nič a materiál začína pribúdať až po roku 1920, či dokonca 1930.

Ja by som ešte skúsil preskúmať či sa zachovali materiály k dedičským záležitostiam, tam by mohlo byť uvedené aj číslo domu, ale z tohto obdobia tomu šance veľmi nedávam. Ešte by som v archíve preskúmal príslušný Slúžnovský úrad (Dolný Kubín, alebo Námestovo), či neexistuje nejaká vhodná evidencia, no tam je to zase o náhode.
milestone
Veterán
Veterán
Príspevky: 893
Dátum registrácie: 02 Jan 2013, 20:17

david napísal: 02 Máj 2018, 23:33 Ja by som len dodal, že fondy "Obvodný notársky úrad" sú najviac variabilné a je to fakt o náhode...
Som toho istého názoru.

Základná vec - pani musela mať zo zákona domovskú príslušnosť k obci. Ako dieťa ju možno získala po otcovi, druhú vydajom do inej obce po manželovi. Schvaľovalo ju obecné zastupiteľstvo a bola jej potvrdená "Domovským listom". Tieto vydávali notárske úrady a viedli o nich evidenciu. Hraničí to s istotou, že tam bude uvedené aj číslo domu. Samozrejme, celé je to o šťastí v archíve. ;)
Napísať odpoveď