Zmena pohlavia?

Akékoľvek iné otázky, v ktorých potrebujete poradiť (nie priezviská, matriky, archívy, čítanie materiálov a pod. - na to sú zvlášť subfóra!).
Rudolf II
Príspevky: 11
Dátum registrácie: 18 Sep 2017, 16:47
Predkovia z oblasti: Veličná, Pusté Úľany, Senec: Damszky, Domszky; Košické Hámre, Gelnica: Gaško

Pozdravujem a ospravedlňujem sa, trochu mimo misy - teda mimo tejto témy:
Narazil som na zápis zmeny pohlavia v matrike narodených - pokrstených
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cc=1554443
Franciscus - Franciska
Záhada 1: Neviem prečítať a preložiť zdôvodnenie zmeny pohlavia vykonané 20 rokov po narodení. Pomôže niekto?
Záhada 2: Úradne zmenenej Franciske sa ako otcovi, vo veku 72 rokov narodil syn - legitímny, teda v cirkevne potvrdenom sobáši v legálnom manželstve. Má niekto podobnú skúsenosť? Má niekto vysvetlenie?
Vďaka!
Naposledy upravil/-a duros v 11 Máj 2018, 13:18, upravené celkom 1 krát.
Dôvod: Vytvorená nová téma (pôvodne v téme "Extrémy veku", naozaj mimo misu).
laco
Veterán
Veterán
Príspevky: 476
Dátum registrácie: 11 Apr 2014, 20:01
Predkovia z oblasti: Nitrianský Hrádok, Bánov - Rosival, Necpaly - Justh, Bratislava a Záhorie - Klempa

Pokiaľ som to prelúskal správne, tak pri vojenskom odvode v roku 1877 sa zistilo, že dotyčná osoba je žena a na základe nariadenia slúžneho sa opravil zápis v matrike.

Nie je jasné, či sa jednalo o obyčajnú chybu pri zápise, alebo naozaj bolo nesprávne určené pohlavie a následne sa na to prišlo až pri tom odvode.

Laco
jurajpolak
Veterán
Veterán
Príspevky: 419
Dátum registrácie: 20 Júl 2016, 12:24
Predkovia z oblasti: Marianka, Stupava, Mást, Borinka a ďalšie obce Záhoria, Záhorská Bystrica
Bydlisko: Marianka

robili sa odvody podľa matrík? Jeden odpis sa posielal niekam a podľa toho sa volali ľudia na odvod? Alebo ako sa to robilo? Inak celkom pekný príbeh, nejaká vyfintená mladucha nastúpi pred komisiu, že veď vy ste ma volali :-)
Rudolf II
Príspevky: 11
Dátum registrácie: 18 Sep 2017, 16:47
Predkovia z oblasti: Veličná, Pusté Úľany, Senec: Damszky, Domszky; Košické Hámre, Gelnica: Gaško

Ďakujem Lacovi za vyriešenie Záhady 1.
Zostáva Záhada 2. Franciscus - Franciska sa ako muž oženil, ovdovel, oženil druhýkrát a z tohto druhého manželstva sa v jeho 72 rokoch narodil syn. Ten doteraz žije, takže to ja ďalej nebudem rozpitvávať... ;)
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4920
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Rudolf II napísal: 11 Máj 2018, 16:20 ....
Zostáva Záhada 2. Franciscus - Franciska sa ako muž oženil, ovdovel, oženil druhýkrát a z tohto druhého manželstva sa v jeho 72 rokoch narodil syn. Ten doteraz žije, takže to ja ďalej nebudem rozpitvávať... ;)
O tomto ste skalopevne presvedceny, ze ide o tu istu osobu?
laco
Veterán
Veterán
Príspevky: 476
Dátum registrácie: 11 Apr 2014, 20:01
Predkovia z oblasti: Nitrianský Hrádok, Bánov - Rosival, Necpaly - Justh, Bratislava a Záhorie - Klempa

Rudolf II napísal: 11 Máj 2018, 16:20 Zostáva Záhada 2. Franciscus - Franciska sa ako muž oženil, ovdovel, oženil druhýkrát a z tohto druhého manželstva sa v jeho 72 rokoch narodil syn. Ten doteraz žije, takže to ja ďalej nebudem rozpitvávať... ;)
Neviem, až tak veľkú záhadu v tom nevidím. Keby to bola 72 ročná žena, tak nepoviem. Netvrdím, že to bolo bežné, ale napr. 10. prezident USA (nastúpil v roku 1841 do úradu) a jeho vnuci ešte žijú http://mentalfloss.com/article/29842/pr ... till-alive

Laco
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4920
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

laco napísal: 11 Máj 2018, 17:00
Rudolf II napísal: 11 Máj 2018, 16:20 Zostáva Záhada 2. Franciscus - Franciska sa ako muž oženil, ovdovel, oženil druhýkrát a z tohto druhého manželstva sa v jeho 72 rokoch narodil syn. Ten doteraz žije, takže to ja ďalej nebudem rozpitvávať... ;)
Neviem, až tak veľkú záhadu v tom nevidím. Keby to bola 72 ročná žena, tak nepoviem. Netvrdím, že to bolo bežné, ale napr. 10. prezident USA (nastúpil v roku 1841 do úradu) a jeho vnuci ešte žijú http://mentalfloss.com/article/29842/pr ... till-alive

Laco
Zahada je, ze matricne prehlaseny za zenu sa ako muz ozenil a mal potomkov. Toto bude nejaky fail.
Rudolf II
Príspevky: 11
Dátum registrácie: 18 Sep 2017, 16:47
Predkovia z oblasti: Veličná, Pusté Úľany, Senec: Damszky, Domszky; Košické Hámre, Gelnica: Gaško

Myslím, že tu nejde o vek otca - 72 rokov, ale o to, aké bolo skutočné pohlavie Francisca - Francisky. Najjednoduchšie vysvetlenie - moja chyba pri vyhľadávaní. Je to možné, určite, ale mám určité iné písomné doklady, ktoré túto možnosť tejto chyby dosť znižujú - práve to v súkromnej korešpodencii s durosom riešim. Iné vysvetlenia sú zo sféry dohadov, ale sú.
laco
Veterán
Veterán
Príspevky: 476
Dátum registrácie: 11 Apr 2014, 20:01
Predkovia z oblasti: Nitrianský Hrádok, Bánov - Rosival, Necpaly - Justh, Bratislava a Záhorie - Klempa

Pardon, tuším si musím veci lepšie prečítať a až potom písať. :oops: Ako sa hovorí, "odvolávam, co jsem odvolal a slibuji, co jsem slíbil".

Laco
Rudolf II
Príspevky: 11
Dátum registrácie: 18 Sep 2017, 16:47
Predkovia z oblasti: Veličná, Pusté Úľany, Senec: Damszky, Domszky; Košické Hámre, Gelnica: Gaško

Ďakujem aj tu na verejnosti durosovi za jeho pomoc - opakujem, ide (aj) o žijúcu osobu, preto som mu niektoré podrobnosti posielal súkromne.
Jedno z možných vysvetlení je, že Franciscus, ako jediný žijúci mužský potomok svojich roľníckych rodičov, bol pri vojenskom odvode prehlásený za ženu účelovo - aby dostal "modrú knižku". Možno pritiahnuté za vlasy. Ale v roku 1877 sa asi nedalo vyhovoriť na duševnú poruchu, pomočovanie, či iné, pred 30 - 40 rokmi populárne diagnózy. A verím tomu, že pri odvodoch sa aj vtedy dalo mlžiť, klamať, uplácať(?). Takže formálne sa urobil zápis o zmene, chlapi sa asi v miestnej krčme dobre pobavili, a život išiel ďalej... :D
Napísať odpoveď