Predčasne narodené deti

Akékoľvek iné otázky, v ktorých potrebujete poradiť (nie priezviská, matriky, archívy, čítanie materiálov a pod. - na to sú zvlášť subfóra!).
Adam
Nováčik
Nováčik
Príspevky: 43
Dátum registrácie: 19 Nov 2016, 18:56
Predkovia z oblasti: Turzovka

Dobrý deň. Rozmýšľal som nad jednou otázkou. Nikde som síce na to v matrikách nenarazil, ale zaujíma ma, či sa zapisuje do matriky aj dieťa, ktoré sa narodila predčasne (myslím zavčasu, povedzme v 5-6 mesiaci, čiže v tej dobe nebolo schopné prežitia). Zaujíma ma, či sa aj tieto deti zapisovali do matriky (asi úmrtnej) a či tam býva aj nejako zaznačené, že sa narodilo priskoro. Analogicky ma zaujíma, či sa nejako evidovali aj potraty.
Ďakujem
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3236
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Dobrý deň,
práve naopak, ja si myslím, že na predčasne narodené deti ste už v matrikách mohli naraziť. Ak na svet prichádzalo dieťa predčasne, pôrodná baba vedela, že je zle a dieťa môže čoskoro po pôrode zomrieť. Práve takéto deti boli krstené pôrodnou babou okamžite po pôrode. V takých prípadoch nenachádzame v zápise o krste mená krstných rodičov. Údaj o nich často nahrádza poznámka typu „dieťa pokrstené pôrodnou babou“ (lat. per obstetricem baptisatus/baptisata), či „pokrstené pre nebezpečenstvo [smrti]“ (lat. in necessitate baptisatus/a). Extrémnym prípadom bol krst ešte pred dovŕšením pôrodu (lat. in utero baptisatus/a), kedy sa nepredpokladalo, že dieťa prežije samotný pôrod. Pri týchto poznámkach ale nie je možné odlíšiť, či sa jednalo o predčasne narodené deti, resp. deti, ktoré sa poranili počas pôrodu, či deti s vrodenými významnými vývojovými vadami.
Čo sa týka ich zápisu do matriky pochovaných, to záviselo od konkrétneho kňaza. Pokrstené deti sa mali zapísať do matriky všetky. Pri nepokrstených o zápise rozhodol kňaz.
S pozdravom
Patrik Zakarovský
Adam
Nováčik
Nováčik
Príspevky: 43
Dátum registrácie: 19 Nov 2016, 18:56
Predkovia z oblasti: Turzovka

Vďaka, budem múdrejší :)
natare65
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 120
Dátum registrácie: 02 Máj 2017, 13:02
Predkovia z oblasti: Krakovany, Dubovany, Vesele, rod Lucansky, Lazy pod Makytou, rod Maslín

Náhodou som natrafila na takýto prípad, kde ale miesto mena dieťaťa je uvedené Foetus mortus – mŕtvy plod, ak som to správne preložila. Ale kým bolo krstené a či vôbec bolo krstené, tam udané nie je. Nepátrala som, či je záznam uvedený aj v matrike úmrtia alebo nie.


https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cc=1554443
jurajpolak
Veterán
Veterán
Príspevky: 419
Dátum registrácie: 20 Júl 2016, 12:24
Predkovia z oblasti: Marianka, Stupava, Mást, Borinka a ďalšie obce Záhoria, Záhorská Bystrica
Bydlisko: Marianka

Myslim, ze pokrstene nebolo, keby bolo, malo by meno. Takisto v stlpci datum krstu nie je udaj.
Anna Theresia
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 140
Dátum registrácie: 10 Jún 2018, 16:50
Predkovia z oblasti: Slovensko: býv. Prešporská a Nitrianska stolica, Srbsko: Vojvodina-Báčka (pôvodne Hont a Gemer), Chorvátsko

Dobrý deň. Niekedy býva v úmrtných matrikách pri záznamoch detí. ktoré sa dožili max. niekoľko hodín, či 1 dňa ako príčina smrti uvedené Immaturitas - nezrelosť. Takmer iste sa dá predpokladať,že to boli predčasniatka, o ktoré sa vtedy nedokázali postarať adekvátne ich zdravotnému stavu po narodení.

Napr. tu zo dňa 23.08.1860:
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cc=1554443
Dieťa sa narodilo mŕtve, /takže nemohlo byť pokrstené/, príčinou bol Immaturitas partus - predčasný pôrod a podľa informácie o mieste a dni pochovania bolo pochované babicou mimo cintorína.

Ďalší prípad z 25.04.1862:
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cc=1554443
Dieťa sa dožilo jedného dňa a bolo pokrstené. Príčina smrti : Immaturitas

S podobnými zápismi sa stretávam častejšie. Ale štatistiku takýchto detí kňazi pravdepodobne nerobili.
Naposledy upravil/-a Anna Theresia v 12 Jún 2018, 15:58, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
harmi1930
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 250
Dátum registrácie: 09 Jún 2017, 15:56
Predkovia z oblasti: Podlužany/Tekovská Nová Ves (Nová Dedina), Pezinok/Častá/Ch.Grob, Smolník (pri Snine)

Doplním/potvrdím už vyššie uvedené: Samozrejme to nemusí platiť všade a v každom období, ale ak sa dieťa narodilo živé, hoci s minimálnymi šancami na ďalšie prežitie, tak ho pokrstili, hoci aj babicou, aby to stihli v kritických prípadoch ako už písal patricius. A či bolo predčasne narodené alebo nie, sa dá vyčítať z úmrtnej matriky, kde úmrtie každého pokrsteného uvedené bolo bez ohľadu na vek. Ak sa narodil mŕtvy plod, tak ho nekrstili, ale v krstnej matrike boli uvedení rodičia a že sa plod/dieťa narodilo mŕtve. Aspoň Tekovská Nová Ves už od ~1768 zapisovala aj 1-dňové úmrtia, hoci vtedy ešte bolo dôležitejšie zapisovať posledné pomazanie než dôvod úmrtia. Od ~1830 však už príčinu smrti vidieť je (immatur... ako pisala Anna Theresia alebo aj prematur...), niekedy v kombinácii s debilitas, ale samostatné debilitas vyjadrovalo obvykle neduživosť/slabosť, pravdepodobne nízku pôrodnú váhu (sú tak označené deti vo veku niekoľkých dní až týždňov, ale občas aj 1,5 ročné, takže tu ide asi aj o deti, pri ktorých nemuselo ísť o predčasnosť alebo nemusela byť zrejmá). Predčasne narodené, ak žili aj veľmi krátko, stihli byť pokrstené a náležito zdokumentované, okrem už uvedených príkladov aj 3-hodinové či dokonca 3-minútové životy tu:

debilitas ob prematurum partum, druhý riadok vľavo
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cc=1554443

(kúsok pod tým dve deti debilitas, jedno 4-dňové, druhé malo štvrť roka)

immaturus partus, prvý riadok
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cc=1554443

Mimochodom, deti často nepochovával kňaz, ale ludirector (organista/regenschori/učiteľ).

PH
Napísať odpoveď