Sirianske panstvo

Vlado
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Dátum registrácie: 02 Nov 2017, 21:00
Predkovia z oblasti: Tirpák, -Vojčice, Sečovská Polianka, Vranov n.T., Sečovce

Sirianske panstvo

Príspevok od užívateľa Vlado » 28 Jún 2018, 21:12

Dobrý večer, v jednej úmrtnej matrike som našiel Sirianske panstvo (Sziranensis), ktorému patril istý hostinec.
Vie mi niekto poradiť, kde to panstvo bolo?

Užívateľov profilový obrázok
harmi1930
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Dátum registrácie: 09 Jún 2017, 15:56
Predkovia z oblasti: Podlužany/Tekovská Nová Ves (Nová Dedina), Pezinok/Častá/Ch.Grob, Smolník

Re: Sirianske panstvo

Príspevok od užívateľa harmi1930 » 29 Jún 2018, 00:09

Ide o matriku z Hronseku a spomína sa tam Számpor, čiže Sliač. Možno Sziranensis nie je odvodenina od názvu nejakej Sliačskej lokality, ale len od mena majiteľov usadlosti? Dodnes totiž v Sliači existuje meno Siran, Siráň, Širáň a podobné verzie. ph

Vlado
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen

Príspevok od užívateľa Vlado » 29 Jún 2018, 04:05

harmi1930 napísal:
29 Jún 2018, 00:09
Ide o matriku z Hronseku a spomína sa tam Számpor, čiže Sliač. Možno Sziranensis nie je odvodenina od názvu nejakej Sliačskej lokality, ale len od mena majiteľov usadlosti? Dodnes totiž v Sliači existuje meno Siran, Siráň, Širáň a podobné verzie. ph
Naposledy upravil/-a Vlado v 29 Jún 2018, 04:10, upravené celkom 1 krát.

Vlado
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen

Príspevok od užívateľa Vlado » 29 Jún 2018, 04:10

harmi1930 napísal:
29 Jún 2018, 00:09
Dobrý postreh, vďaka za takýto podnet, podobne som aj ja uvažoval, že Dominii Sziranensis bude len nejaká lokalita v blízkosti, resp. nejaký väčší majetok vtedy významnejšieho pána pri Hronseku či Sliači a že panstvo v tomto prípade nebude predstavovať panstvo v zmysle veľkých panstiev, ako boli zvolenské, či viglašské apod. ale len nejaký majetok, ktorý ťažko už dnes lokalizovať.

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 1 neregistrovaný