Sirianske panstvo

Akékoľvek iné otázky, v ktorých potrebujete poradiť (nie priezviská, matriky, archívy, čítanie materiálov a pod. - na to sú zvlášť subfóra!).
Vlado
Veterán
Veterán
Príspevky: 521
Dátum registrácie: 02 Nov 2017, 21:00
Predkovia z oblasti: Tirpák, -Vojčice, Sečovská Polianka, Vranov n.T., Sečovce, Udavské

Dobrý večer, v jednej úmrtnej matrike som našiel Sirianske panstvo (Sziranensis), ktorému patril istý hostinec.
Vie mi niekto poradiť, kde to panstvo bolo?
S pozdravom ostáva Vlado
Používateľov profilový obrázok
harmi1930
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 250
Dátum registrácie: 09 Jún 2017, 15:56
Predkovia z oblasti: Podlužany/Tekovská Nová Ves (Nová Dedina), Pezinok/Častá/Ch.Grob, Smolník (pri Snine)

Ide o matriku z Hronseku a spomína sa tam Számpor, čiže Sliač. Možno Sziranensis nie je odvodenina od názvu nejakej Sliačskej lokality, ale len od mena majiteľov usadlosti? Dodnes totiž v Sliači existuje meno Siran, Siráň, Širáň a podobné verzie. ph
Vlado
Veterán
Veterán
Príspevky: 521
Dátum registrácie: 02 Nov 2017, 21:00
Predkovia z oblasti: Tirpák, -Vojčice, Sečovská Polianka, Vranov n.T., Sečovce, Udavské

harmi1930 napísal: 29 Jún 2018, 00:09 Ide o matriku z Hronseku a spomína sa tam Számpor, čiže Sliač. Možno Sziranensis nie je odvodenina od názvu nejakej Sliačskej lokality, ale len od mena majiteľov usadlosti? Dodnes totiž v Sliači existuje meno Siran, Siráň, Širáň a podobné verzie. ph
Naposledy upravil/-a Vlado v 29 Jún 2018, 04:10, upravené celkom 1 krát.
S pozdravom ostáva Vlado
Vlado
Veterán
Veterán
Príspevky: 521
Dátum registrácie: 02 Nov 2017, 21:00
Predkovia z oblasti: Tirpák, -Vojčice, Sečovská Polianka, Vranov n.T., Sečovce, Udavské

harmi1930 napísal: 29 Jún 2018, 00:09 Ide o matriku z Hronseku a spomína sa tam Számpor, čiže Sliač. Možno Sziranensis nie je odvodenina od názvu nejakej Sliačskej lokality, ale len od mena majiteľov usadlosti? Dodnes totiž v Sliači existuje meno Siran, Siráň, Širáň a podobné verzie. ph
Dobrý postreh, vďaka za takýto podnet, podobne som aj ja uvažoval, že Dominii Sziranensis bude len nejaká lokalita v blízkosti, resp. nejaký väčší majetok vtedy významnejšieho pána pri Hronseku či Sliači a že panstvo v tomto prípade nebude predstavovať panstvo v zmysle veľkých panstiev, ako boli zvolenské, či viglašské apod. ale len nejaký majetok, ktorý ťažko už dnes lokalizovať.
S pozdravom ostáva Vlado
Napísať odpoveď