Nebohí nemeckí a ruskí vojaci

Akékoľvek iné otázky, v ktorých potrebujete poradiť (nie priezviská, matriky, archívy, čítanie materiálov a pod. - na to sú zvlášť subfóra!).
Vlado
Veterán
Veterán
Príspevky: 521
Dátum registrácie: 02 Nov 2017, 21:00
Predkovia z oblasti: Tirpák, -Vojčice, Sečovská Polianka, Vranov n.T., Sečovce, Udavské

Dobrý večer, mám takú "vojenskú" otázku.
Počas SNP, resp. počas konca 2.sv.vojny v našej obci Sampor a blízkom okolí padlo, podla pamätníkov 17 nemeckých vojakov a okolo 20 ruských vojakov. Vojaci z oboch armád boli narýchlo pochovaní na miestnom cintoríne v dvoch masových hroboch. Niečo po roku 1945, exhumovali Sovietov a preniesli ich do zvolenského vojenského cintorína, Nemcov exhumovali v rokoch 1992-93 a vraj aj niektorých identifikovali a tých preniesli na cintorín do Važca. To sú fakty od staršej generácie.
A teraz moja otázka, dá sa nejakým spôsobom niekde zistiť ako sa menovali (tí, ktorých vraj identifikovali podla štítkov) a počet obetí-vojakov z oboch strán?
Skúšal som to cez Ústrednú evidenciu vojnových hrobov, http://ives.minv.sk/uevh/hrob_browse.aspx ale bezvýsledne. Niekde predsa musia "ležať", alebo im pripísali miesto úmrtia inú obec, napr. Zvolen. Myslím si, že aj keď išlo o neznámych vojakov, aspoň miesto úmrtia a príslušnosť k armáde bola známa, ale ani podľa týchto indícií ich neviem nikde nájsť.
Neviete mi poradiť na koho by bolo dobre sa obrátiť alebo kde hľadať?

Vlado.
Naposledy upravil/-a Vlado v 30 Jún 2018, 05:59, upravené celkom 1 krát.
S pozdravom ostáva Vlado
andrej58
Veterán
Veterán
Príspevky: 477
Dátum registrácie: 02 Nov 2012, 10:03
Predkovia z oblasti: Orava,Marmárosziget

Skús pozrieť kroniku mesta, tam by mohla byť zaznamenaná takáto udalosť a aj meno firmy, ktorá to vykonávala. Potom osloviť toto spoločenstvo. Napísať na správu cintorína vo Važci a opýtať sa kto to vykonával a kontakt.
Počet obetí asi zistíš v bojových denníkoch jednotiek (ale k tým je sa dosť ťažko dostať). Poprípade skúsil by som Archív v období 1945 nejaký záznam obce by sa mohol zachovať.
Naposledy upravil/-a andrej58 v 30 Jún 2018, 11:19, upravené celkom 1 krát.
homer
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 263
Dátum registrácie: 18 Feb 2013, 18:24
Predkovia z oblasti: Vrutky, Strba, Vikartovce

Pripojím jednu poznámku, ktorá sa asi bude zdať, že ju napísal "hnidopich", ale myslím si, že je užitočné si to pripomínať, lebo s týmto problémom sa stretávame (hlavne na rôznych fórach) veľmi často a takéto hrúbky kolú oči. Možno to viacerým pomôže. V množnom čísle sa píše mäkké "i". Čiže nie "boli narýchlo pochovaný" ale boli "boli narýchlo pochovaní". Len toľko.
Napísať odpoveď