Banská Belá

Pátrate v konkrétnej oblasti? Dajte vedieť ostatným, možno zistíte, že pátrate po tých istých predkoch.
Mojmír
Veterán
Veterán
Príspevky: 626
Dátum registrácie: 22 Okt 2012, 12:27

Pri pátraní po svojich predkoch som narazil na jeden problém, možno mi niekto bude vedieť poradiť:

V rodine sa zachovala kronika pra-pra-starého otca Samuela Brodnianského, ktorú spísal medzi rokmi 1871 a 1872.
Viem ju datovať, lebo v nej spomína narodenie najmladšieho syna 18.12.1871 a nespomína v nej úmrtie mamy 10.12.1872

O svojich rodičoch Samuel uviedol že:
-mama Zuzana Brodnianská rodená Schaderová sa 11.5.1868 dožila veku 74 rokov "dle jej čítania"
-otec Andrej Brodnianský starší zomrel 1.10.1865

Bývali v Banskej Belej, ktorá patrila do ev a.v. farnosti Banská Štiavnica.
Nedávno sa mi podarilo stiahnúť pomocou FSV úmrtné matriky z Banskej Štiavnice.

V nich som našiel úmrtie Zuzany B. rodenej Schaderovej 10.12.1872 v Banskej Belej na vodnatielku vo veku 78 rokov.
Pochoval ju 12.12.1872 farár Hrenčík, ktorý aj uviedol že bola 7 rokov vdovou, čo potvrdzuje rok úmrtia jej manžela 1865.

Problem je v tom, že záznam o úmrtí Andreja B. staršieho 1.10.1865 sa v štiavnickej matrike nenachádza.
Prezrel som ju do roku 1850 a nič. Pozrel som aj úmrtnú matriku Banskej Bystrice, lebo ich dcéra zomrela 1885 v nemocnici v BB, tiež nič.

Nenapadá niekoho kde by som mal hladať?
Ináč mama Zuzana počítala správne - narodila sa 11.5.1794 v Banskej Bystrici a 12.5.1794 ju tam pokrstili.
Manžel Andrej B. starší sa narodil 12.9.1787 v Radvani.
ejco
Veterán
Veterán
Príspevky: 329
Dátum registrácie: 31 Jan 2014, 08:23
Predkovia z oblasti: horná Nitra

Hľadať by ste mohli vlastne kdekoľvek. Pretože ak nezomrel, resp. zápis o jeho úmrtí nie je v matrike Banskej Štiavnice, môže byť kdekoľvek inde. Skúste najprv okolité ev. a. v. farnosti.
A ešte jedna možnosť by tu bola. Skúste nájsť záznam o krste Andreja B.. Niekedy, najmä v novšom období, býva pri zápise o krste uvedený aj záznam o úmrtí, resp. sobáši daného jedinca...
Mojmír
Veterán
Veterán
Príspevky: 626
Dátum registrácie: 22 Okt 2012, 12:27

Andrejove a Zuzanine dve dcéry boli vydaté v Banskej Belej.

Najstarší syn Samuel učil v Devíčí, tak som pozeral tam - nič.
stredný syn Karol učil na Lišove - nič.
najmladší syn Andrej mladší učil v Krupine - nič.

Ešte som pozeral aj Devíčany, kde bol ev a.v. farárom brat Andrejovej nevesty - nič,
Sazdice kde bol farárom druhý brat - nič a Pukanec kde bol farárom jeho svatko - nič.

Už mám len dve možnosti:
-Andrej buď umrel v nemocnici v Banskej Bystrici ako jeho dcéra, pochovali ho v Banskej Belej a zabudli ho dopísať do matriky
-alebo zomrel v susednom Kozelníku ktorý patril do farnosti Ostrá Lúka, ktorá je do roku 2050 samo-blokovaná
ejco
Veterán
Veterán
Príspevky: 329
Dátum registrácie: 31 Jan 2014, 08:23
Predkovia z oblasti: horná Nitra

Tak mi napadlo, zomrel Andrej B. prirodzenou smrťou? Alebo ho smrť zastihla niekde mimo domova a pochovali ho v mieste úmrtia, kde o tom urobili aj zápis do matriky. Ibaže to miesto nepoznáme. Dátum úmrtia Andreja B., keďže sa uvádza v domácej kronike, rodine známy bol. Rodina s najväčšou pravdepodobnosťou poznala aj miesto jeho úmrtia i hrobu. Nie je to tam kdesi poznačené? Ušetrilo by Vám to veľa času a námahy...
Mojmír
Veterán
Veterán
Príspevky: 626
Dátum registrácie: 22 Okt 2012, 12:27

Pozrel som sa do Samuelovej kroniky a neuviedol kde otec zomrel.
Ale aj tak som to rozlúštil - v období 1848-1948 platil zákon o domovskom práve.

Pri sobáši ich syna Samuela sú Andrej a Zuzana uvedení ako "meštane belanští"
https://familysearch.org/pal:/MM9.3.1/T ... ,117611101

To znamená, že mali domovské právo v Banskej Belej.
Andrej pochádzal z Radvane (dnes súčasť Banskej Bystrice), Zuzana z Banskej Bystrice.

Do Banskej Belej sa presťahovali niekedy po epidémii cholery v roku 1832.
Posledné dieťa sa im narodilo v Banskej Bystrici v roku 1831, prvé dieťa sa im narodilo v Banskej Belej v roku 1833.

Domovské právo teda získali v Banskej Belej niekedy v 1840-tych rokoch.
Podľa zákona o domovskom práve bola obec okrem iného aj povinná sa postarať o svojho občana v prípade jeho nemoci alebo úmrtia mimo obce.

Ak teda Andrej umrel niekde mimo Banskej Belej, bola obec Banská Belá povinná ho na svoje náklady previezť domov a tam ho pochovať.
Len farár v Banskej Štiavnici, kam Banská Belá cirkevne patrila zabudol o pohrebe spraviť záznam.
ejco
Veterán
Veterán
Príspevky: 329
Dátum registrácie: 31 Jan 2014, 08:23
Predkovia z oblasti: horná Nitra

Teraz čiste teoreticky. Ak Andrej Brodiansky zomrel na nejakú infekčnú chorobu alebo veľmi ďaleko od domova, telo mohli pochovať aj v mieste úmrtia, nemuseli čakať na prevoz. Preto o tom zápis v matrike v Banskej Štiavnici nenachádzame. Nedával by som to za vinu hneď kňazovi. Okolnosti nepoznáme. Osobne nepoznám veľa záznamov (ak nepočítame dnešné moderné časy), aby telo nebožtíka prevážali celú diaľku do miesta jeho trvalého pobytu, resp. tam, kde mal domovskú príslušnosť. Skôr naopak. Veľa záznamov o zomrelých, čo som sa stretol, žobráci alebo vojaci, prípadne kúpeľní hostia v Bojniciach, bolo o pochvaní zomrelých v mieste úmrtia. Otázkou tiež ostáva, či kňaz z miesta úmrtia mal povinnosť informovať kňaza v mieste domovskej príslušnosti o úmrtí, resp. či takto komunikovali aj samosprávy medzi sebou...
Vieme, že manželia Andrej a Zuzana Brodianskí žili v Banskej Belej po celý svoj zvyšok života? Nemohli sa po odrastení detí odsťahovať niekam inam? Po smrti manžela Andreja sa vdova Zuzana mohla vrátiť ku svojim deťom do Banskej Belej, kde aj zomrela...
milestone
Veterán
Veterán
Príspevky: 894
Dátum registrácie: 02 Jan 2013, 20:17

Mojmír napísal:Nenapadá niekoho kde by som mal hladať?
Pán Mojmír,

odporúčam Vám preštudovať fondy okolitých panstiev - Komorské panstvo Revište, Šášov, Ľupča, Dekýš a Zvolen - Dobrá Niva.

Panstvá viedli tzv. "Knihy odúmrtí". Zo zápisov sa dá získať dátum úmrtia konkrétnej osoby, údaj o jeho majetkových pomeroch, ale aj záznam o najbližších príbuzných zomrelého.
Jedným dychom však dodávam, že nemám vedomosť, či všeobecne všetky panstvá mali povinnosť viesť tieto knihy.
Mojmír
Veterán
Veterán
Príspevky: 626
Dátum registrácie: 22 Okt 2012, 12:27

Ohladne komunikácie medzi domovskou a novou farnosťou odpovedám, že už som videl v matrikách všetky 4 možnosti:

keď človek sa narodil, oženil alebo zomrel v nie svojej domovskej farnosti, tak niekedy farári zapísali záznam v oboch,
niekdey len v domovskej, niekedy len v novej a tu sa asi jedná o prípad, kedy nezapísali ani v jednej.
Napísať odpoveď