zapisovanie priezvisk - Kysuce, Nová Bystrica, Riečnica

Pátrate v konkrétnej oblasti? Dajte vedieť ostatným, možno zistíte, že pátrate po tých istých predkoch.
michalR
Člen
Člen
Príspevky: 99
Dátum registrácie: 05 Feb 2014, 15:37
Predkovia z oblasti: Krupina, Sebechleby, Cebovce, Viglas, Detva, Hajniky

Dobrý deň,

Poprosil by som o radu, názor.
Jedná sa o zapisovanie priezvisk v lokalitách Nová Bystrica, Riečnica v rokoch 1880 - 1890. (mohli mať toho istého kňaza).
Dosť mi to komplikuje pátranie. Totiž mne osobne sa zdá akoby kňaz pri zapisovaní nie veľmi dbal o správne zapísanie priezviska.
Všimol som si, že táto oblasť je plná aliasov - no napríklad priezvisko Olivjar je veľmi zriedkavé.
Skúmal som 3 rodiny a vyskytlo sa to pri každej.
Stretli ste sa s niečím podobným ?

Uvediem pár príkladov
Svadba Jozef Olivjara a Anny, dcéry Juraja Novosada a Doroty Masnicovej
Untitled.jpg
Zápisy krstov
Helena - dcéra Jozefa Olivjara a Anna Masnicovej Novosadovej
Helena.png
Jozef - syn Jozefa Olivjara a Anny Masnicovej
Jozef.png
Katarína - dcéra Jozefa Masnicu a Anny Novosadovej. S určitosťou viem že Katarína je dcéra Jozefa Olivjara a Anny Masnicovej, podľa poznámky o svadbe pri krste.
Catharina.png
Catharina.png (125.92 KiB) 6594 zobrazení
jurajpolak
Veterán
Veterán
Príspevky: 419
Dátum registrácie: 20 Júl 2016, 12:24
Predkovia z oblasti: Marianka, Stupava, Mást, Borinka a ďalšie obce Záhoria, Záhorská Bystrica
Bydlisko: Marianka

Myslím, že s týmto sa stretol asi každý, kto pátra v matrikách. Treba si uvedomiť, že oni nemali vtedy doklady, údaje farárovi diktovali krstní rodičia, keďže rodičia samotní na krst nechodili.
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4920
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Este doplnim kolegu, ze region Kysuce je typickym prikladom, kde sa hojne pouzivali aliasy, a to najma "po chalupe", teda kam sa dotycny ozenil. Vo Vasom pripade mam podozrenie, ze Jozef Olivjar sa prizenil do Masnicov. Skuste porovnat aj cisla domov, to tiez niecomu napoveda.
michalR
Člen
Člen
Príspevky: 99
Dátum registrácie: 05 Feb 2014, 15:37
Predkovia z oblasti: Krupina, Sebechleby, Cebovce, Viglas, Detva, Hajniky

Ďakujem,

Jozef bol skutočne zať u Masnicov, to viem. Takisto Annin otec - Juraj Novosád, tam asi bol zaťom keďže jeho dcéra mala napísané kde-tu Masnicová, kde-tu Novosadová. Zaujímave, no takto mi to dáva zmysel.
Napísať odpoveď