Bol farár analfabet?

Stretnutia, názory, odkazy...
meky
Nováčik
Nováčik
Príspevky: 44
Dátum registrácie: 18 Okt 2012, 00:21
Predkovia z oblasti: Močenok, Žlkovce,Pečeňady

Pán Mojmír, aj mňa by zaujímalo, ako ste sa dopracoval k názoru, že katolícky farár v Krupine bol analfabet. Dôvodov, prečo chýbajú záznamy v matrikách totiž môže byť veľa a ten Vami udávaný je podľa mňa najmenej pravdepodobný. Najmä ak sa jedná o roky 1690-1695. Použijem príklad farnosti Močenok ( matriky dochované od roku 1673). Počas povstania Františka Rákociho II. časť jeho vojska táborila pri Močenku. Močenský farár Adam Jozef Detrich pri zápise krstu 2.6.1707 v matrike napísal poznámku, že v tom veľkom povstaleckom neporiadku schoval matričnú knihu a krsty zapisoval do pomocnej knihy až do konca roku. Tú mu však akýsi Rákociáni ukradli a tak v pôvodnej matrike pokračoval až od nového roka 1708. Hla, pol roka záznamov chýba, ale farár analfabetom rozhodne nebol...
Mojmír
Veterán
Veterán
Príspevky: 626
Dátum registrácie: 22 Okt 2012, 12:27

Tak už viem ako to bolo s tou matrikou z Krupiny:

Matrika bola založená 1614 ako luteránska, preto začína zoznamom farárov, ktorí pôsobili v:
"Ecclesiae Slavonicae" - slovenský cirkevný zbor
"Augustanae confessioni addicta" - Augsburského vyznania
"Regni Libre Civitte Carponensis" - v slobodnom královskom meste Krupina.

Nemôže sa jednať o katolícku matriku, pretože v období 1538 - 1665 v Krupine žiaden katolícky farár nebol,
píšu v knižke "Miroslav Lukáč a kolektív: Krupina - monografia mesta".
V rokoch 1665-1666 v Krupine bol katolícky farár Gašpar Kanický, potom zase žiaden katolícky farár,

V roku 1672 cisársky generál Kolalto v Krupine inštaloval katolíckeho farára Andreja Štofanócyiho,
lebo vedel že krupinskí luteránski farári nemecký Johann Burius a slovenský Ján Sexty (Šesták) budú v roku 1673 povolaní na súd do Trnavy.

Najneskôr Andrej Štofanóczy musel založiť katolícku matriku, do ktorej zapisovali katolícki farári v období 1672-1687.
1687 prišiel do Krupiny katolícky kňaz Imrich Karas, ktorý zapisoval asi aj do katolíckej matriky a/alebo aj do bývalej luteránskej.
Kňazi Michal Ungwári (1691-1693) a Matej Bartovič (1693-1695) zase písali len do katolíckej matriky.

Imrich Maťašovský (1695-1696) znovu písal aj do bývalej luteránskej matriky a z katolíckej matriky aj opísal niektoré krsty detí prominentov.
Ja som totiž zistil, kto to bol Baltazár Belošovič - P(erilissimus( D(ominus) Balthazar Balašovič totiž bol "Iudex Carponensis", čiže sudca v Krupine.

V rokoch 1696-1711 v Krupine pôsobil katolícky farár Pavol Olas, ktorý opravil kostol vyhoriety 6.5.1676 a keďže kostol bol opravený za katolícke peniaze, podarilo sa Olasovi ho uchrániť pre katolíkov na sneme v roku 1705.
Odvtedy až doteraz tak patrí katolíkom.

Luteráni si po obnovení cirkevného zboru v roku 1783 postavili 1786 nový kostol.
Mojmír
Veterán
Veterán
Príspevky: 626
Dátum registrácie: 22 Okt 2012, 12:27

Napísať odpoveď