Strana 1 z 1

Kríž v lese

Napísané: 01 Nov 2016, 19:06
od užívateľa packazen
V mieste môjho pracoviska, v lese na hranici okresov Topoľčany a Bánovce n.B. sa nachádza kríž o ktorom už nikto nič nevie...kto ho postail a prečo. Hovorí sa len o tom, že má nejakú súvislosť s I.svetovou vojnou. Je na ňom na prednej strane nápis, ktorý ide celkom dobre prečítať. Preložiť ho síce neviem, ale myslím si, že tam nebude nič konkrétne. Na zadnej strane je popísané oveľa viac a zrejme aj konkrétne veci, len to je už problém....za tie roky písmené v betóne su takmer neviditeľné. Tak by som poprosil o preklad aspoň prednej strany...a možno niekedy si dám tú námahu že sa pokúsim prelúštiť aspoň niečo zo zadnej. Foto prikladám.
Ďakujem
4.JPG
3.JPG
2.JPG
1.JPG

Re: Kríž v lese

Napísané: 01 Nov 2016, 21:01
od užívateľa Gustko
Maďarský text:
"Isten dicsöségére és a háború emlékére emelték a sebessült katonák"

Voľný preklad znie:
"Na chválu Božiu a na pamiatku vojny vztýčili zranení vojaci.

Re: Kríž v lese

Napísané: 03 Nov 2016, 20:10
od užívateľa Absik
Stare pismena sa daju "ozivit":
- penou (nie gelom) na holenie (nastriekat kopku do dlane, votriet penu do napisu a handrickou alebo gumenou stierkou opatrne zotriet zvysok) - pismena sa zvyraznia bielou
- mäkkou kriedou (väcsou plochou kriedy natriet hladku plochu) - pismena ostanu tmave na bielom podklade
- vodnym sprejom (cista voda v rozprasovaci) - zvyrazni pismena hlavne na tmavom kameni

Re: Kríž v lese

Napísané: 06 Nov 2016, 15:40
od užívateľa packazen
Ďakujem za odpovede. V podstate som si myslel to isté. Hovorí sa, že niekde v tom mieste bol lazaret z I.sv. vojny. Neviem, či ste si tam všimli ten nápis (z oboch strán písmena "A" Viem tam rozlúštiť len Kis Janos a rok 1915. Pokúsim sa nafotiť, poprípade opísať ten nápis zo zadnej strany použitím spomínanej metódy. Najskôr ho však bude treba očistiť, lebo je dosť zarastený lišajníkom. Nejako opatrne oškriabať, poprípade nejakou jemnou kefou. Myslím, že tam by to bolo po obsahoej stránke zaujímavejšie čítanie.
Ešte raz ďakujem

Re: Kríž v lese

Napísané: 07 Nov 2016, 08:33
od užívateľa ejco
Ten rok 1915 je dobre čitateľný a identifikovateľný? Príde mi nepravdepodobné, aby na pomedzí okresov Topoľčany a Bánovce bol nejaký lazaret, keďže front 1. svetovej vojny týmto krajom vôbec nešiel. Skôr by som sa prikláňal k názoru, že kríž dal postaviť niekto ako poďakovanie za návrat z frontu. No štýl písma mi príde starší ako rok 1915. Skôr začiatok 19. storočia by so predpokladal (no môžem sa aj mýliť).
Skúste zistiť, v katastri ktorej obce kríž stojí, ktorá je to farnosť a obráťte sa na príslušný farský úrad. Kňaz by v Historia domus mohol nájsť údaj o posvätení tohto kríža. Stavať kríže v minulosti nebolo iba tak, dialo sa to s vedomím (možno aj povolením) kňaza, ktorý kríž posviacal. Iba tak kríž plnil svoju funkciu.