Branč- hrad, Branč okr. Nitra, Zemplínsky Branč - aká je medzi nimi spojitosť?

Stretnutia, názory, odkazy...
dangol
Veterán
Veterán
Príspevky: 428
Dátum registrácie: 27 Mar 2016, 17:25
Predkovia z oblasti: Golembiovský: Slovensko, Poľsko, Ukrajina, Rakúsko, Maďarsko, Kónya/Kóńa, Jánošík: Branč, Krajčovič, Gyűrűsi: Komjatice, Nesvady
Bydlisko: Nitra

Pri hľadaní predkov som sa stretla s názvom Branč v troch prípadoch:
1. hrad Branč, ktorý leží na kopci Branč v Myjavskej pahorkatine, nad Podzámkom a miestnou časťou Podbranč
2. obec Branč, okr. Nitra
3. Zemplínsky Branč, okr. Trebišov
Pretože názov Branč sa mi zdá tak trochu nezvyčajný /alebo nie typický pre Slovensko/, hľadala som pôvod tohto názvu a vzájomnú súvislosť medzi obcami a hradom. Našla som, že obec Branč pri Nitre v roku 1272 patrila príslušníkom rodiny Brančskovkov a obec Zemplínsky Branč v roku 1273 patrila Jurajovi z Branča. Či patril aj Juraj z Branča k rodine Brančskovcov neviem. Obec Podbranč patrila hradu Branč a od roku 1569 zemepánom Amade, Héderváry, Nyáry a Zichy. Zemianska obec Arkoš, ktorá patrila k obci Branč /okr. Nitra/ sa spomína v roku 1569 a patrila rodinám Héderváryovcov, Nyáryovcov a Zichyovcov. Z toho je jasné, že tieto dve obce mali rovnakých "majiteľov", ale, čo Zemplínsky Branč?
Nevie niekto viac o vzniku názvu a o spojitosti týchto obcí?
BarboraS
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 107
Dátum registrácie: 20 Feb 2015, 08:16
Predkovia z oblasti: Štefančík - Nacina Ves; Kočerha - Strážske; Dobiaš, Balúch - Veľký klíž; Paľko - Vranov nad Topľou, Bulka - Stakčín/ Rycerka Górna

F. Uličný o Zemplínskom Branči píše:
" ... O brančskom území vznikol zápis okolo roku 1067 pri vymedzovaní chotára Sirníka pre kláštor v Zaste. Časť hranice totiž smerovala z vŕška, ktorého názov zapísali v podobe Branka. Jeho názov svedčí, že patril do chotára dediny Branč.
Mladšie správy o Branči sa vzťahujú k tamojšej farnosti. ... Je zrejmé, že brančská farnosť síce nepriamo ale nesporne svedčí o jestvovaní samotnej dediny Branč dávno pred rokom 1332.
Dedinu pravidelne zapisovali do písomností pod názvom Baranch, čo bol maďarizovaný tvar staršieho slovenského názvu Branč, zaiste totožného s osobným menom muža, ktorého vzťah k sídlisku, jeho obyvateľom a územiu bol starší ako feudálny. Maďarizovaná podoba názvu Branča nemá totiž časť -falva, -teleke a pod., charakteristickú pre dediny zemianskeho pôvodu.
Na základe uvedených skutočností predpokladáme, že dedina Branč jestvovala už pred 11. storočím.
V 14. - 15. storočí patril Branč zemanom z Kožuchova."
Barbora
Napísať odpoveď