priezvisko Sládok

Natrafili ste vo "svojich" matrikách na osobu, ktorá má pôvod v inom regióne? Podeľte sa s nálezom, možno niekomu pomôžete!
igrijan
Člen
Člen
Príspevky: 89
Dátum registrácie: 28 Dec 2013, 23:31
Predkovia z oblasti: Kamenec p. Vtáčnikom, Zemianske Kostoľany, Veľké Uherce, Horná Ves, Dolné Naštice, Vysočany, Valaská Dubová, Rybany, Nedašovce, Ostratice

Zdravím.
Chcel by som sa opýtať ohľadom priezviska Sládok, čo bolo meno mojej starej mami za slobodna.
Dopátral som sa 6 generácií dozadu k môjmu X-starému otcovi menom Andrej Sládok, ktorý si zobral 2. novembra 1835 za ženu Máriu Nechalovú prezývanú Vlna. To je prvý matričný záznam, v ktorom sa vyskytuje dané priezvisko v matrike z Horného/Dolného Kamenca (v súčasnosti Kamenec pod Vtáčnikom - okres Prievidza) a v ktorom sa uvádza vek pri sobáši 20 rokov.

Je nejaký spôsob ako zistiť prečo tento človek do Kamenca prišiel a od kial pochádzal?
Ďakujem
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4935
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

V scitani z r. 1869 sa nenachadza, pravdepodobne zomrel, ale to viete Vy. Toto scitanie castokrat pomoze, pretoze je tam kolonka, v ktorej sa uvadza povod.
Kedze sa mnohokrat v prislusnej matrike vyskytuje zapisany aj ako Sladek, skusil by som sa venovat tymto Sladekovcom, ci by to nemohol byt niektory z nich: https://familysearch.org/search/collect ... id=1554443
igrijan
Člen
Člen
Príspevky: 89
Dátum registrácie: 28 Dec 2013, 23:31
Predkovia z oblasti: Kamenec p. Vtáčnikom, Zemianske Kostoľany, Veľké Uherce, Horná Ves, Dolné Naštice, Vysočany, Valaská Dubová, Rybany, Nedašovce, Ostratice

Ja som začal práve retrospektívne od Andreja a vyplnil som všetkých jeho potomkov. Súpis z roku 1869 mi bol veľmi nápomocný, pretože všetci Sládkovci z danej obce žili práve v tomto dome a bolo ich relatívne malí počet (v porovnaní s ostatnými priezviskami v obci a áno Andrej už bol mŕtvy). Nakoľko si stará mama nebola presne istá o niektorých údajoch tak som ich dohľadal a zistil pár zaujímavých vecí ale v tomto som už bol bezradný.

Ďakujem. Skúsim z toho niečo vydumať
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3235
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Dobrý deň,
ak viete, že bol Andrej mŕtvy, podarilo sa Vám nájsť aj zápis o úmrtí? Nespomína sa v tom zázname aj miesto jeho pôvodu?
S pozdravom
Patrik Zakarovský
igrijan
Člen
Člen
Príspevky: 89
Dátum registrácie: 28 Dec 2013, 23:31
Predkovia z oblasti: Kamenec p. Vtáčnikom, Zemianske Kostoľany, Veľké Uherce, Horná Ves, Dolné Naštice, Vysočany, Valaská Dubová, Rybany, Nedašovce, Ostratice

Mám to všetko na druhom PC v Nitre tak si to skontrolujem...ale zdá sa mi že som to už skúšal a nikam to neviedlo.....ten s Lednického Rovného mi príde najsympatickejší aj keĎ je to čisto len strelba do prázdna...Ďakujem..:)
igrijan
Člen
Člen
Príspevky: 89
Dátum registrácie: 28 Dec 2013, 23:31
Predkovia z oblasti: Kamenec p. Vtáčnikom, Zemianske Kostoľany, Veľké Uherce, Horná Ves, Dolné Naštice, Vysočany, Valaská Dubová, Rybany, Nedašovce, Ostratice

Našiel som to. 27. augusta 1866 je tu záznam že zomrel vo veku 51 rokov avšak bez udania pôvodu. Čo ma však zaujalo že v kolónke je napísaný orig. (skôr tomu rozumiem ako predchádzajúce bydlisko) v Dolných Lelovciach čo je defacto vedľajšia dedina. O moc múdrejší z toho veru niesom.
Prílohy
andreas (najstarsi)_umrtie.jpg
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3235
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Podľa tohto záznamu zomrel Andrej Sládok, manžel Márie Nechalovej, sedliak, dňa 27.8.1866 vo veku 51 rokov. Posledné bydlisko: Dolný Kamenec, č. domu 39, miesto pôvodu Dolné Lelovce. Príčinou jeho smrti bola infekcia nohy. Zomrel zaopatrený sviatosťami, pochovaný bol hneď nasledujúci deň 28.8.1866 v Hornom Kamenci. Podľa poznámky žil v manželstve po dobu 31 rokov a pre zrýchlenú hnilobu musel byť pochovaný prakticky okamžite (tradičným zvykom bolo pochovávať najskôr až na tretí deň po smrti).
Z toho vyplýva, že pochádzal z obce Dolné Lelovce. Tamojšie matriky sú, pokiaľ viem, zachované až od r. 1825, teda zrejme nebude možné zistiť, ako sa jeho rodičia volali. Pre rekonštrukciu údajov o rodine Sládkovej môžete skúsiť prebádať napr. súpisy poddaných z r. 1828 uložené v príslušnom štátnom archíve, možno sa Vám podarí zistiť aspoň meno jeho otca.
S pozdravom
Patrik Zakarovský
igrijan
Člen
Člen
Príspevky: 89
Dátum registrácie: 28 Dec 2013, 23:31
Predkovia z oblasti: Kamenec p. Vtáčnikom, Zemianske Kostoľany, Veľké Uherce, Horná Ves, Dolné Naštice, Vysočany, Valaská Dubová, Rybany, Nedašovce, Ostratice

Ďakujem za podrobný popis :) snáď mi to v niečom pomôže.
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4935
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

V case terezianskeho urbara tam take priezvisko nie je: http://archives.hungaricana.hu/hu/urber ... 3714%2C147
igrijan
Člen
Člen
Príspevky: 89
Dátum registrácie: 28 Dec 2013, 23:31
Predkovia z oblasti: Kamenec p. Vtáčnikom, Zemianske Kostoľany, Veľké Uherce, Horná Ves, Dolné Naštice, Vysočany, Valaská Dubová, Rybany, Nedašovce, Ostratice

Ďakujem za pomoc...:) tak či tak toto všetko je už len strieľanie do tmy...myslím že ďalej sa už s istotou postupovať nedá a v tejto vetve je to už pre mňa konečná..:) každopádne ďakujem za rady ;)

Martin
Napísať odpoveď