priezvisko Sládok

igrijan
Nováčik
Nováčik
Dátum registrácie: 28 Dec 2013, 23:31
Predkovia z oblasti: Kasala - Dolné Naštice, Cirbus - Gemerská Poloma, Sládok - Kamenec pod Vtáčnikom, Plachý - Zemianske Kostoľany,

priezvisko Sládok

Príspevokod užívateľa igrijan » 30 Máj 2016, 01:51

Zdravím.
Chcel by som sa opýtať ohľadom priezviska Sládok, čo bolo meno mojej starej mami za slobodna.
Dopátral som sa 6 generácií dozadu k môjmu X-starému otcovi menom Andrej Sládok, ktorý si zobral 2. novembra 1835 za ženu Máriu Nechalovú prezývanú Vlna. To je prvý matričný záznam, v ktorom sa vyskytuje dané priezvisko v matrike z Horného/Dolného Kamenca (v súčasnosti Kamenec pod Vtáčnikom - okres Prievidza) a v ktorom sa uvádza vek pri sobáši 20 rokov.

Je nejaký spôsob ako zistiť prečo tento človek do Kamenca prišiel a od kial pochádzal?
Ďakujem

Užívateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: priezvisko Sládok

Príspevokod užívateľa duros » 30 Máj 2016, 11:00

V scitani z r. 1869 sa nenachadza, pravdepodobne zomrel, ale to viete Vy. Toto scitanie castokrat pomoze, pretoze je tam kolonka, v ktorej sa uvadza povod.
Kedze sa mnohokrat v prislusnej matrike vyskytuje zapisany aj ako Sladek, skusil by som sa venovat tymto Sladekovcom, ci by to nemohol byt niektory z nich: https://familysearch.org/search/collect ... id=1554443

igrijan
Nováčik
Nováčik
Predkovia z oblasti: Kasala - Dolné Naštice, Cirbus - Gemerská Poloma, Sládok - Kamenec pod Vtáčnikom, Plachý - Zemianske Kostoľany,

Príspevokod užívateľa igrijan » 31 Máj 2016, 13:02

Ja som začal práve retrospektívne od Andreja a vyplnil som všetkých jeho potomkov. Súpis z roku 1869 mi bol veľmi nápomocný, pretože všetci Sládkovci z danej obce žili práve v tomto dome a bolo ich relatívne malí počet (v porovnaní s ostatnými priezviskami v obci a áno Andrej už bol mŕtvy). Nakoľko si stará mama nebola presne istá o niektorých údajoch tak som ich dohľadal a zistil pár zaujímavých vecí ale v tomto som už bol bezradný.

Ďakujem. Skúsim z toho niečo vydumať

patricius95
Veterán
Veterán
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Rod Zakarovský a Koscik z Ruských Pekľan a Ličartoviec, Leľo z Havranca a Trenčanský z Nitrianskej Stredy
Kontaktovať užívateľa:

Príspevokod užívateľa patricius95 » 31 Máj 2016, 13:54

Dobrý deň,
ak viete, že bol Andrej mŕtvy, podarilo sa Vám nájsť aj zápis o úmrtí? Nespomína sa v tom zázname aj miesto jeho pôvodu?
S pozdravom
Patrik Zakarovský

igrijan
Nováčik
Nováčik

Príspevokod užívateľa igrijan » 04 Jún 2016, 17:11

Mám to všetko na druhom PC v Nitre tak si to skontrolujem...ale zdá sa mi že som to už skúšal a nikam to neviedlo.....ten s Lednického Rovného mi príde najsympatickejší aj keĎ je to čisto len strelba do prázdna...Ďakujem..:)

igrijan
Nováčik
Nováčik

Príspevokod užívateľa igrijan » 06 Jún 2016, 20:15

Našiel som to. 27. augusta 1866 je tu záznam že zomrel vo veku 51 rokov avšak bez udania pôvodu. Čo ma však zaujalo že v kolónke je napísaný orig. (skôr tomu rozumiem ako predchádzajúce bydlisko) v Dolných Lelovciach čo je defacto vedľajšia dedina. O moc múdrejší z toho veru niesom.
Prílohy
andreas (najstarsi)_umrtie.jpg

patricius95
Veterán
Veterán
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Rod Zakarovský a Koscik z Ruských Pekľan a Ličartoviec, Leľo z Havranca a Trenčanský z Nitrianskej Stredy
Kontaktovať užívateľa:

Príspevokod užívateľa patricius95 » 06 Jún 2016, 20:45

Podľa tohto záznamu zomrel Andrej Sládok, manžel Márie Nechalovej, sedliak, dňa 27.8.1866 vo veku 51 rokov. Posledné bydlisko: Dolný Kamenec, č. domu 39, miesto pôvodu Dolné Lelovce. Príčinou jeho smrti bola infekcia nohy. Zomrel zaopatrený sviatosťami, pochovaný bol hneď nasledujúci deň 28.8.1866 v Hornom Kamenci. Podľa poznámky žil v manželstve po dobu 31 rokov a pre zrýchlenú hnilobu musel byť pochovaný prakticky okamžite (tradičným zvykom bolo pochovávať najskôr až na tretí deň po smrti).
Z toho vyplýva, že pochádzal z obce Dolné Lelovce. Tamojšie matriky sú, pokiaľ viem, zachované až od r. 1825, teda zrejme nebude možné zistiť, ako sa jeho rodičia volali. Pre rekonštrukciu údajov o rodine Sládkovej môžete skúsiť prebádať napr. súpisy poddaných z r. 1828 uložené v príslušnom štátnom archíve, možno sa Vám podarí zistiť aspoň meno jeho otca.
S pozdravom
Patrik Zakarovský

igrijan
Nováčik
Nováčik

Príspevokod užívateľa igrijan » 07 Jún 2016, 15:34

Ďakujem za podrobný popis :) snáď mi to v niečom pomôže.

duros
Administrátor
Administrátor
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať užívateľa:

Príspevokod užívateľa duros » 12 Jún 2016, 21:35

V case terezianskeho urbara tam take priezvisko nie je: http://archives.hungaricana.hu/hu/urber ... 3714%2C147

igrijan
Nováčik
Nováčik

Príspevokod užívateľa igrijan » 13 Jún 2016, 01:19

Ďakujem za pomoc...:) tak či tak toto všetko je už len strieľanie do tmy...myslím že ďalej sa už s istotou postupovať nedá a v tejto vetve je to už pre mňa konečná..:) každopádne ďakujem za rady ;)

Martin

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 1 neregistrovaný