Priezviská "rôzne"

Natrafili ste vo "svojich" matrikách na osobu, ktorá má pôvod v inom regióne? Podeľte sa s nálezom, možno niekomu pomôžete!
iobagion
Veterán
Veterán
Príspevky: 334
Dátum registrácie: 28 Apr 2013, 03:50

Ospravedlňujem sa ale nemienim prepisovať mená podľa abecedy napr. z tejto matriky

https://familysearch.org/ark:/61903/3:1 ... cat=720613

len na prvej strane je 5 ženíchov z Čiech, jedna nevesta z Poľska, na ďalších stranách sú osoby z Maďarska, Rakúska, Čiech.
Keďže teraz pátram v matrikách spadajúcich pod mesto "Sobrance", t.j. napr. Vyšné Remety, Remetské Hámre, Tibava, nachádzam v matrikách narodených, sobášnych a zomrelých priveľa cudzincov a nie je možné ich prepisovať podľa abecedy, bolo by to veľmi zdĺhavé. Jednoduchšie je prezrieť si tieto matriky a hľadať, napr. v sobášnych matrikách je uvedený aj rok narodenia, resp. mesto odkiaľ pochádza čo môže pomôcť pri identifikácií hľadaného príbuzného.
homer
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 263
Dátum registrácie: 18 Feb 2013, 18:24
Predkovia z oblasti: Vrutky, Strba, Vikartovce

Ak niekto natrafi na cudzinca v danej obci, mozno by stacilo len zaznamenat do prislusnej temy podla abecedy jeho meno a link na matriku. Nie je potrebne prepisovat cely latinsky (alebo iny) zaznam. Ak niekto po takom mene patra, tak si ho tam uz vyhlada. Ale je nelogicke ist napriklad do matriky Sobrance len tak na skusku, ci tam nahodou nie je moje meno.
iobagion
Veterán
Veterán
Príspevky: 334
Dátum registrácie: 28 Apr 2013, 03:50

Je mi ľúto, ale ak v priebehu 5 minút nájdete 20 mien, u ktorých je uvedený iný štát tak ja predsa nemôžem zastupovať spoločnosť "FS", ktorá by tieto údaje mala dať do svojho "vyhľadávača". Nevšimli ste si totiž, že sa jedná o gréckokatolícke matriky, ktoré nie sú "indexované", napr. matriky obce Hlivištia, Horňa, atď, tam musíte listovať stránku po stránke, "FS" vyhľadávač Vám nepomôže. A aj keď sú GRK matriky "indexované" tak je to len tá časť matriky, kde sú mená uvedené "latinkou" nie "azbukou". Táto stránka predsa nemôže zastupovať stránku "FS", ak by som sa aj na to dala a začala dopĺňať údaje o nepôvodných obyvateľov, tak by som zbytočne zaťažila túto stránku údajmi, ktoré by si možno pozrelo len zopár ľudí a aj pre tých to to bolo nepoužiteľné.
homer
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 263
Dátum registrácie: 18 Feb 2013, 18:24
Predkovia z oblasti: Vrutky, Strba, Vikartovce

Nemyslim si, ze v tomto pripade ide o "zastupovanie" ulohy FS. Family Search nema povinnost zistovat, ktore priezvisko je v danej obci povodne a ktore nie. Tato iniciativa vznikla (tak to ja chapem) ako dobrovolna pomoc pre tych patracov, ktori nemaju ani potuchu o tom, ze potencialny clen rodiny sa niekedy vyskytoval v niektorej vzdialenej obci. Aj mne chybaju v mojom rodokmeni mnohe osoby, ktore sa "zahadne" stratili a najpravdepodobnejsie sa odstahovali do inej casti Slovenska, pripadne do zahranicia. Odbornici na danu obec, ktori vedia rozoznat povodneho obyvatela od pristahovalca (hoci len podla priezviska, ktore sa tam nikdy predtym nevyskytovalo) tym mozu pomoct inym genealogom.
iobagion
Veterán
Veterán
Príspevky: 334
Dátum registrácie: 28 Apr 2013, 03:50

Vážený užívateľ "homer", omylom som predpokladal, že sa niekto "chytí" témy a údaje doplní, resp. upraví tak, aby to zaujalo iných čo hľadajú svojich príbuzných. Dočkala som sa len kritiky, že som neochotná zistené osoby doplniť na túto stránku. Veľmi rada by som to urobila, ale ako som už dávnejšie uviedla musím si šetriť oči, zistili mi nevyliečiteľnú chorobu, na ktorú niet lieku a podľa toho ako rýchlo postupuje choroba tak rýchlo sa "dopracovávam" k slepote zatiaľ na ľavom oku (za tri roky tretie dioptrie), takže sa snažím šetriť si oči ako sa len dá a môžem sa len tešiť, že sa blížim k 70-tke a možno zomriem skôr ako ma dobehne slepota.
Môžem tu napísať len jedno "Len dve veci sú nekonečné. Vesmír a ľudská hlúposť. Pri tej prvej si však nie som taký istý, citát Alberta Einsteina, resp. "Aj nekonečné more má svoje brehy, bezbrehá je len ľudská hlúposť. (Konfucius)". Nikto si nemôže namýšľať, že má "patent na rozum", pretože ak chceme niekomu poradiť musíme si byť istý, že "rada" ktorú uvedie je tá správna a logicky zmýšľajúci človek je vždy na pochybách a radšej neradí, ak si nie je istý na 100% (viď Einstein), tu by som slovo hlúposť zamenila "mužská samoľúbosť". Nikto tu nemá "patent na rozum", každý sa môže mýliť, aj čo sa týka nevyžiadaných rád.
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4935
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

iobagion napísal:.... Nikto tu nemá "patent na rozum", každý sa môže mýliť, aj čo sa týka nevyžiadaných rád.
Ano, podpisujem. No ja som si u homera nevsimol samolubost, snazil sa vysvetlit zamer subfora "Nepovodni obyvatelia v matrikach".
Vzhladom na odbocovanie od temy a aby sme sa vyhli dalsim atakom, zamykam tuto temu.
Zamknuté