Ján Grünvaldsky, Važec/Štrba, ca. 1864 - vyriešené

Máte základné údaje o hľadanom predkovi, neviete však ako ďalej? Opýtajte sa:)
Pravidlá fóra
Pravidlá fóra "Hľadám predka"
Skôr, než položíte otázku v tomto fóre, odporúčame Vám prečítať si tieto pravidlá a snažiť sa ich dodržiavať vo vlastnom záujme, aby Vám skúsenejší kolegovia mohli čo najskôr a čo najpresnejšie odpovedať:
1) Do predmetu témy napíšte konkrétne priezvisko, po ktorom pátrate, prípadne aj oblasť. Ak napíšete "Hľadám predkov", bude názov témy zmenený, pretože predkov tu hľadajú všetci, navyše ide o duplicitu s názvom subfóra.
2) Snažte sa uviesť všetky fakty, ktoré k danému predkovi viete, či už je to narodenie, úmrtie, sobáš, vierovyznanie, lokality, v ktorých žil, alebo čokoľvek iné. Akýkoľvek fakt je lepší, ako nič a môže viesť k rýchlejšej identifikácii.
3) Ak ide o osobu, ktorá už nežije, pridajte link na dokument, týkajúci sa osoby, alebo priložte sken dokumentu, aby sa predišlo omylom pri Vašom čítaní záznamu. Nebuďte ješitní, že Vám sa to stať nemôže. Stáva sa to každému, najmä v začiatkoch. Od toho sme tu, aby sme Vám pomohli, nikoho vopred nezatracujeme.
4) Uvedomte si, prosím, že pátranie po predkoch narodených po roku 1906, je výlučne vo Vašej kompetencii, pretože matriky po roku 1906 sú tzv. "živé matriky", ktoré sú stále uložené na matričnom úrade a údaje z nich sa poskytujú len priamym príbuzným. Preto musíte kontaktovať príslušnú matriku, kde budete musieť preukázať priamy príbuzenský vzťah a za poskytnutie každého záznamu môžu od Vás žiadať správny poplatok 5 Eur. Viac o tom, kde hľadať slovenské matriky: https://www.geni.sk/kde-hladat-slovenske-matriky/

Ďakujeme za pochopenie a želáme veľa úspechov v pátraní po predkoch.
grunvaldska_t
Príspevky: 15
Dátum registrácie: 13 Feb 2018, 20:25

Dobrý deň.

Pri hľadaní predkov som sa zasekla v jednom bode a neviem si poradiť ako ďalej pokračovať. Preto prosím o pomoc pri hľadaní predka, meno Ján/Joannes Grünvaldsky/Grinvalsky/Grinvaldszky/Grünvald. Podarilo sa mi dohľadať nasledovné informácie: Zápis v matrike sobášených z roku 1890. Vek ženícha je uvedený ako 25 (29?) rokov. Dátum narodenia by vychádzal teda okolo roku 1861-1865. Matriku obce Važec som prešla v období +-10 rokov, no nenašla žiaden záznam (RK aj evanjelickú matriku).
32933760_1910265005673562_4076943258427588608_n.jpg
Rodičia, ktorí sú uvedení pri zápise ženícha, mali mať svadbu v roku 1873, v RK farnosti obce Važec, podľa nasledovného zápisu:
33044162_1910261589007237_4746793822564909056_n.jpg
Pred týmto dátum sa meno v tejto oblasti vôbec nevyskytovalo, ženích mal podľa zápisu pochádzať z Lechnice, preto som hľadala aj v tej matrike, rovnako bez úspechu.

Pri nich sa uvádza, že žili 16 rokov/od 16 rokov 'in concubinata', a zosobášili sa v blízkosti smrti. Záznam o smrti otca Jána som našla avšak až z roku 1881
32968586_1910260245674038_317039315966230528_n.jpg
V rozmedzí medzi smrťou otca a svadbou som našla niekoľko záznamov o ďalších deťoch (všetky narodené vo Važci) z roku 1870:
33103748_1910260325674030_8998509522288902144_n.jpg
A tiež 1880:
33036778_1910261649007231_7830999761829232640_n.jpg
Našla som aj záznamy detí, kde figurovala napríklad len matka Anna Zav(/w)ads(z)ky a dieťa ako nelegitímny potomok. Hľadala som daného Jána aj podľa tohto kritéria, kde by bola zapísaná len matka, keďže rodičia žili dlho nezosobášení, no nenašla som.

Je prosím možné že záznam jednoducho chýba, alebo niečo prehliadam? Vedel by možno niekto, aké mohli byť v minulosti dôvody, prečo sa ľudia nezosobášili až do relatívne vyššieho veku?

Za pomoc a tipy vopred veľmi pekne ďakujem.

S pozdravom,

Tereza
Naposledy upravil/-a grunvaldska_t v 24 Máj 2018, 17:23, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3234
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Dobrý deň,
môžem sa spýtať: prechádzali ste matriku fyzicky (stranu po strane) alebo ste použili len index na familysearch? Niekedy sú totiž záznamy len zle zindexované. Ak ste matriku prelistovali celú, tak by ste mali skúsiť ešte matriku Štrby, pod ktorú Važec spadal. Ak nebude zapísaný ani tam, potom je možné, že do matriky jednoducho nebol zapísaný. Také prípady sa stávali a viackrát sme ich na fóre riešili. Pán farár pravdepodobne stratil lístok, na ktorom mal údaje o tomto krste, a tak ho nezapísal do matriky.
Pre Vaše ďalšie pátranie je skôr podstatné poznať údaje o rodičoch Jána Grunvaldského. Vami nájdený sobášny záznam nasvedčuje tomu, že ženích mal pochádzať z Lechnice v Spišskej stolici. Matriku som síce fyzicky neprechádzal, ale pri prehľadávaní indexov mi do očí udrel zápis o krste Jozefa Grunvaldského v r. 1834 v susednej Spišskej Starej Vsi. Možno by stálo za to vidieť originálny záznam. Pri takom zvláštnom priezvisku a relatívne nízkom výskyte v indexoch by som predpokladal poľský pôvod.
S pozdravom
Patrik Zakarovský
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4920
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Este doplnim Patrika, ze ta Strba je tam z toho dovodu, ze zenich ma namiesto datumu narodenia (na rozdiel od ostatnych) uvedene, ze (sa narodil) "v Strbe".
K teme "divokeho manzelstva" ma napadol prispevok, ktory odznel pred dvoma, ci troma rokmi na konferencii poriadanej SGHS v Martine od Jana Goliana s nazvom "O (ne)manzelskych detoch jednej slovenskej farnosti", kde v zavere konstatuje (a davam mu za pravdu, co som si tak vsimol), ze sa tak zrejme dialo aj inde. Prispevok je aj v Genalogicko-heraldickom hlase c. 2/2016. V podstate islo o to, ze v 60-tych rokoch vstupil do platnosti novy branny zakon, podla ktoreho mohli uzatvorit manzelstvo az po vykonani zakladnej brannej povinnosti. No laske neprikazes, ze ano...
grunvaldska_t
Príspevky: 15
Dátum registrácie: 13 Feb 2018, 20:25

.
Napísať odpoveď