Scaszni, Hanusz, narozeni kolem 1840

Pravidlá fóra
Pravidlá fóra "Hľadám predka"
Skôr, než položíte otázku v tomto fóre, odporúčame Vám prečítať si tieto pravidlá a snažiť sa ich dodržiavať vo vlastnom záujme, aby Vám skúsenejší kolegovia mohli čo najskôr a čo najpresnejšie odpovedať:
1) Do predmetu témy napíšte konkrétne priezvisko, po ktorom pátrate, prípadne aj oblasť. Ak napíšete "Hľadám predkov", bude názov témy zmenený, pretože predkov tu hľadajú všetci, navyše ide o duplicitu s názvom subfóra.
2) Snažte sa uviesť všetky fakty, ktoré k danému predkovi viete, či už je to narodenie, úmrtie, sobáš, vierovyznanie, lokality, v ktorých žil, alebo čokoľvek iné. Akýkoľvek fakt je lepší, ako nič a môže viesť k rýchlejšej identifikácii.
3) Ak ide o osobu, ktorá už nežije, pridajte link na dokument, týkajúci sa osoby, alebo priložte sken dokumentu, aby sa predišlo omylom pri Vašom čítaní záznamu. Nebuďte ješitní, že Vám sa to stať nemôže. Stáva sa to každému, najmä v začiatkoch. Od toho sme tu, aby sme Vám pomohli, nikoho vopred nezatracujeme.

Ďakujeme za pochopenie a želáme veľa úspechov v pátraní po predkoch.
silvava
Nováčik
Nováčik
Príspevky: 32
Dátum registrácie: 25 Apr 2018, 12:11
Predkovia z oblasti: Ždiar, Granč-Petrovce (Ivančák, Pitoňák); Sereď (Scaszny)

Scaszni, Hanusz, narozeni kolem 1840

Príspevok od užívateľa silvava » 21 Júl 2018, 10:05

Dobrý den,
moc prosím o radu, jak pokračovat v hledání.
Mám dvojici předků jmény János Scaszni a Mária Hanusz, o kterých vím následující:
  • dle zápisu ze svatby by se Jánoš měl narodit cca 1837 a Mária cca 1840 (bylo jim 25 a 22 let)
  • Potomky měli v Križovanech nad Dudváhom
  • Jánoš byl pastevec (Boarius) - uvedeno na výpisu ze svatby jeho syna
Zkoušela jsem hledat oba, ale János Scaszni je docela časté jméno, Marií Hanusz je také více. Věk udaný v zápise svatby nemusí být přesný... Já vůbec nevím, jak poznat, kteří z Jánošů a Marií jsou ti praví. V zápisu svatby nejsou uvedeni rodiče a já jsem v koncích ... Prosím, nemáte nějakou radu ?
Děkuji velice, SilvaUžívateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 1869
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Rod Zakarovský a Koscik z Ruských Pekľan a Ličartoviec, Leľo z Havranca a Trenčanský z Nitrianskej Stredy
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Re: Scaszni, Hanusz, narozeni kolem 1840

Príspevok od užívateľa patricius95 » 21 Júl 2018, 10:18

Dobrý deň,
neuvádzate, akým spôsobom ste predkov hľadali. Neprezeral som celú matriku, ale podľa indexu som našiel len jedného Jána Šťastného:
https://www.familysearch.org/search/rec ... 3ASlovakia

Obdobne aj vo Voderadoch len jednu Máriu Hanusovú:
https://www.familysearch.org/search/rec ... 3ASlovakia
Ak si to chcete potvrdiť, prezrite matriky zosnulých 5-6 rokov po narodení Jána Šťastného v Hlohovci a tiež 5-6 rokov po narodení Márie Hanusovej vo Voderadoch, či dotyční nezomreli ako deti. Ak sa Ján Šťastný a Mária Šťastná, rod. Hanusová dožili roku 1895 a zomreli až neskôr, potom by som pátral po zápise o ich úmrtí. V štátnej matrike niekedy bývajú uvedené aj mená rodičov nebohých osôb.
S pozdravom
Patrik Zakarovský

silvava
Nováčik
Nováčik
Príspevky: 32
Dátum registrácie: 25 Apr 2018, 12:11
Predkovia z oblasti: Ždiar, Granč-Petrovce (Ivančák, Pitoňák); Sereď (Scaszny)

Re: Scaszni, Hanusz, narozeni kolem 1840

Príspevok od užívateľa silvava » 21 Júl 2018, 13:10

Dobrý den,
hledala jsem zatím jen dle indexů.

Jde mi spíš o to, že si jsem vědoma toho, že mě jedna špatná úvaha může zavést na zcestí. Z českých matrik jsem zvyklá mít vše několikrát ověřené. Teď nemám zkušenosti a tápu. Co když ten Jánoš nebyl přímo z Hlohovce, ale z obce Horné Zelenice u Hlohovce, což je blíže k Šúrovcům?
https://www.familysearch.org/search/rec ... 3ASlovakia
Co když to byl tenhle z Majcichova, což je u Voděrad? A v Hlohovci jen pracoval?https://www.familysearch.org/search/rec ... 3ASlovakia
Co když je to nějaký, kterého podle indexu nenajdu?

Co když Maria Hanusz není z Voděrad, ale z Križovan nad Dudváhom, kde měli svatbu ...
https://www.familysearch.org/search/rec ... 3ASlovakia

Potřebovala bych poradit, jak získat jistotu :-). Děkuji ta tip se zkoumáním matrik zemřelých.
Silva

Anna Theresia
Člen
Člen
Príspevky: 57
Dátum registrácie: 10 Jún 2018, 16:50
Predkovia z oblasti: Slovensko: býv. Prešporská a Nitrianska stolica, Srbsko: Vojvodina-Báčka (pôvodne Hont a Gemer), Chorvátsko

Re: Scaszni, Hanusz, narozeni kolem 1840

Príspevok od užívateľa Anna Theresia » 21 Júl 2018, 16:30

Dobrý deň.

Myslím, že je dosť pravdepodobné, že ženích a aj nevesta pochádzali z tých obcí, ktoré sú uvedené pri zápise sobáša. Okolo roku, ktorý spomínate, už býva v matrikách väčšinou zaznamenané, ak sa niektorý zo snúbencov narodil inde, niekedy s výrazom "origine". (Býva to tak aj pri úmrtiach).
Mne sa niečo podobné stalo nedávno, keď som konečne našla dlho hľadaný sobáš - a pri neveste boli pod sebou napísané dve obce. Tak som zistila, že sa narodila v tej prvej a druhá predstavovala jej bydlisko v čase svadby, kde sa ešte v jej detstve celá rodina presťahovala, Preto som nemohla nájsť záznam, lebo už nebývali v rodnej obci.
No vo Vašom prípade sa svadba nekonala v bydlisku ani jedného zo snúbencov, takže je veľmi dobre možné, že údaje sú pravdivé a relevantné pre ďalšie pátranie.
Ale ak chcete mať väčšiu istotu, skúste hľadať v tých farnostiach, odkiaľ pochádzajú menovci/menovkyne Vašich predkov v predpokladanom čase sobáše s ich menami. Ak nájdete, tak Vaši predkovia to nebudú a je pravdivý zápis, ktorý už máte.

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 1 neregistrovaný