Sobášny list starých rodičov

Máte základné údaje o hľadanom predkovi, neviete však ako ďalej? Opýtajte sa:)
Pravidlá fóra
Pravidlá fóra "Hľadám predka"
Skôr, než položíte otázku v tomto fóre, odporúčame Vám prečítať si tieto pravidlá a snažiť sa ich dodržiavať vo vlastnom záujme, aby Vám skúsenejší kolegovia mohli čo najskôr a čo najpresnejšie odpovedať:
1) Do predmetu témy napíšte konkrétne priezvisko, po ktorom pátrate, prípadne aj oblasť. Ak napíšete "Hľadám predkov", bude názov témy zmenený, pretože predkov tu hľadajú všetci, navyše ide o duplicitu s názvom subfóra.
2) Snažte sa uviesť všetky fakty, ktoré k danému predkovi viete, či už je to narodenie, úmrtie, sobáš, vierovyznanie, lokality, v ktorých žil, alebo čokoľvek iné. Akýkoľvek fakt je lepší, ako nič a môže viesť k rýchlejšej identifikácii.
3) Ak ide o osobu, ktorá už nežije, pridajte link na dokument, týkajúci sa osoby, alebo priložte sken dokumentu, aby sa predišlo omylom pri Vašom čítaní záznamu. Nebuďte ješitní, že Vám sa to stať nemôže. Stáva sa to každému, najmä v začiatkoch. Od toho sme tu, aby sme Vám pomohli, nikoho vopred nezatracujeme.
4) Uvedomte si, prosím, že pátranie po predkoch narodených po roku 1906, je výlučne vo Vašej kompetencii, pretože matriky po roku 1906 sú tzv. "živé matriky", ktoré sú stále uložené na matričnom úrade a údaje z nich sa poskytujú len priamym príbuzným. Preto musíte kontaktovať príslušnú matriku, kde budete musieť preukázať priamy príbuzenský vzťah a za poskytnutie každého záznamu môžu od Vás žiadať správny poplatok 5 Eur. Viac o tom, kde hľadať slovenské matriky: https://www.geni.sk/kde-hladat-slovenske-matriky/

Ďakujeme za pochopenie a želáme veľa úspechov v pátraní po predkoch.
rengaw
Príspevky: 27
Dátum registrácie: 23 Júl 2018, 18:32
Predkovia z oblasti: Wagner, Kremnica

Ano sú s tým trochu ťažkosti. Hlavne v orientácii. Môj otec bol Arpád Wagner, narodil sa v roku 1905 Arpádovi Jozefovi Wagnerovi a manželke Szidonii rod. Sztupákovej. Tá sa narodila v Nádasdi. A týchto dvoch osôb hľadám sobášny list. Zhodou okolností, skôr sa podarilo nájsť zápis o narodení, ako sobášny list. Lebo som nevedel, kde ten Nádasd hľadať. Ďakujem za záujem a pomoc
rengaw
Príspevky: 27
Dátum registrácie: 23 Júl 2018, 18:32
Predkovia z oblasti: Wagner, Kremnica

Dobrý deň, ten druhý sobášny list, výpis z knihy sobášov čo hľadám, bude z Kremnice. Manželia János Wagner a Hermína Majer. Pri týchto manželoch sa ako prvé dieťa spomína Michael Joanes Wagner, narodený 21. novembra 1855, no hneď pri jeho mene je krížik.
https://familysearch.org/ark:/61903/1:1:KDLZ-6R6 Sú to moji prastarí rodičia z otcovej strany. A rodičia starého otca, ktorého sobáš je tiež predmetom skúmania. Miestom sobáša môže byť Zvolen pred rokom 1905. Zvyklo sa ženiť v mieste bydliska nevesty. Podľa narodenia sestry nevesty by to teda mohol byť Zvolen. Zopakujem ide o Arpáda Jánosa Wagnera a Szidoniu Sztupakovú
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4935
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Kedze ide o roky, z ktorych nie su v archive cirkevne matriky, ale uz je to obdobie, z ktoreho su v archive statne matriky z rokov 1895-1906, treba hladat tieto (alebo oslovit farnost, ak budu vobec ochotni).
Nastastie ide o evanjelikov a z evanjelickej zvolenskej farnosti su zachovane indexy az do r. 1910 a v nich sa Vasa dvojica nachadza. Sobasili sa v r. 1899, na evanjelickej fare to bude sobasna matrika, diel IV, strana 30 (lava strana, posledny stlpec): https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... at=1385077
V statnej matrike tak zas aspon mate rok sobasa a nemusite dlho hladat. Statnu matriku by Vam mali v archive spristupnit bez problemov, fara - zavisi od ochoty farara.
rengaw
Príspevky: 27
Dátum registrácie: 23 Júl 2018, 18:32
Predkovia z oblasti: Wagner, Kremnica

Ďakujem veľmi pekne.
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4935
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Este som zabudol dopisat - Vy nehladate sobasny list, ale zaznam v matrike o sobasi. Pojmy rodny (sobasny, umrtny) list su pre toto obdobie nespravne.
rengaw
Príspevky: 27
Dátum registrácie: 23 Júl 2018, 18:32
Predkovia z oblasti: Wagner, Kremnica

Ano, máte pravdu v technike názvu. Mne ide o to, z čoho viem zistiť meno a priezvisko rodičov ženícha a nevesty. A ak to neviem zistiť takto na internente, potom naozaj záleží len na ochote farnosti, poťažne matriky. Výsledky sú dosť chabé, aj po osobnej návšteve. Keď dostanú údaje na tácke, tak materiál zoskenujú. No dá sa dosť zistiť. A treba mať skúsenosti podporené praxou. Čo som prekvapený je, že aj v minulosti sa hodne migrovalo. Aj keď železničná trať Vrútky - Zvolen bola uvedená do prevádzky v roku 1872. Neverím, že pre osobnú prepravu v podstate čeladníkov. To len tak na margo. Neplačem. Naopak obdivujem Vás ľudí, ktorí viete v tom chodiť a poradiť
Anna Theresia
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 140
Dátum registrácie: 10 Jún 2018, 16:50
Predkovia z oblasti: Slovensko: býv. Prešporská a Nitrianska stolica, Srbsko: Vojvodina-Báčka (pôvodne Hont a Gemer), Chorvátsko

Dobrý deň.
Ako už tu bolo napísané, štátnu matriku sobášov ( r.1899) by Vám mali pri osobnej návšteve normálne sprístupniť. A z vlastnej skúsenosti napíšem, že v tomto období bolo v štátnej matrike viac informácii ako v cirkevnej, ale ja som prezerala rímsko-katol., Vy potrebujete ev. matriku. No nahliadnutím do tej štátnej iste nič nestratíte.
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4935
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

rengaw napísal: 26 Júl 2018, 14:37 ..., potom naozaj záleží len na ochote farnosti, poťažne matriky.
Aby sme si rozumeli, nie matriky (matricneho uradu), ale tu statnu matriku z toho obdobia treba zajst prezriet do archivu! A tam to nie je o ochote. Ako som pisal, tam Vam ju musia spristupnit.
rengaw napísal: 26 Júl 2018, 14:37 ...Výsledky sú dosť chabé, aj po osobnej návšteve. Keď dostanú údaje na tácke, tak materiál zoskenujú. ...
Tomuto som akosi neporozumel...
rengaw
Príspevky: 27
Dátum registrácie: 23 Júl 2018, 18:32
Predkovia z oblasti: Wagner, Kremnica

Kontaktoval som jeden archív s prosbou o pár údajov. Odpísali mi, že keď zistím prvotné údaje o osobách a u miestnych inštitúcii ( čo som predpokladal, že vlastnia a poskytnú mi), nech im to pošlem a dohodneme sa na ďaľšom postupe. Zaujímavý prístup. Pretože, ak by som tie údaje mal, nebudem ich žiadať. No všetko je len o ľuďoch a ich ochote.
Osobne som nečakal, že získam dátum narodenia starej matky a mená jej rodičov. Vďaka Vám sa to podarilo. Taká práca sa mi páči a vážim si ju. Wagner Ján
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4935
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

rengaw napísal: 27 Júl 2018, 08:36 Kontaktoval som jeden archív s prosbou o pár údajov. Odpísali mi, že keď zistím prvotné údaje o osobách a u miestnych inštitúcii ( čo som predpokladal, že vlastnia a poskytnú mi), nech im to pošlem a dohodneme sa na ďaľšom postupe. Zaujímavý prístup. Pretože, ak by som tie údaje mal, nebudem ich žiadať. No všetko je len o ľuďoch a ich ochote.
Osobne som nečakal, že získam dátum narodenia starej matky a mená jej rodičov. Vďaka Vám sa to podarilo. Taká práca sa mi páči a vážim si ju. Wagner Ján
V prípade archívov si dovolím nesúhlasiť. Nechcem sa ich zastávať, ale nemám zlé skúsenosti s archívmi (jedine so SNA). Otázne je, ako ste formulovali otázku a aké vstupné údaje ste poskytli. Pretože ak ste postupovali tak, ako pri založení tejto témy, tak sa im ani veľmi nečudujem. Začínali sme prakticky len odhadom a až postupne sa mozaika dopĺňala.
Napísať odpoveď