Vojtech Kraus

Máte základné údaje o hľadanom predkovi, neviete však ako ďalej? Opýtajte sa:)
Pravidlá fóra
Pravidlá fóra "Hľadám predka"
Skôr, než položíte otázku v tomto fóre, odporúčame Vám prečítať si tieto pravidlá a snažiť sa ich dodržiavať vo vlastnom záujme, aby Vám skúsenejší kolegovia mohli čo najskôr a čo najpresnejšie odpovedať:
1) Do predmetu témy napíšte konkrétne priezvisko, po ktorom pátrate, prípadne aj oblasť. Ak napíšete "Hľadám predkov", bude názov témy zmenený, pretože predkov tu hľadajú všetci, navyše ide o duplicitu s názvom subfóra.
2) Snažte sa uviesť všetky fakty, ktoré k danému predkovi viete, či už je to narodenie, úmrtie, sobáš, vierovyznanie, lokality, v ktorých žil, alebo čokoľvek iné. Akýkoľvek fakt je lepší, ako nič a môže viesť k rýchlejšej identifikácii.
3) Ak ide o osobu, ktorá už nežije, pridajte link na dokument, týkajúci sa osoby, alebo priložte sken dokumentu, aby sa predišlo omylom pri Vašom čítaní záznamu. Nebuďte ješitní, že Vám sa to stať nemôže. Stáva sa to každému, najmä v začiatkoch. Od toho sme tu, aby sme Vám pomohli, nikoho vopred nezatracujeme.
4) Uvedomte si, prosím, že pátranie po predkoch narodených po roku 1906, je výlučne vo Vašej kompetencii, pretože matriky po roku 1906 sú tzv. "živé matriky", ktoré sú stále uložené na matričnom úrade a údaje z nich sa poskytujú len priamym príbuzným. Preto musíte kontaktovať príslušnú matriku, kde budete musieť preukázať priamy príbuzenský vzťah a za poskytnutie každého záznamu môžu od Vás žiadať správny poplatok 5 Eur. Viac o tom, kde hľadať slovenské matriky: https://www.geni.sk/kde-hladat-slovenske-matriky/

Ďakujeme za pochopenie a želáme veľa úspechov v pátraní po predkoch.
documaker
Príspevky: 1
Dátum registrácie: 24 Aug 2018, 15:05

Dobrý deň, prosím vás,
viete mi pomôcť/poradiť s pátraním po informáciách o prastarom otcovi?

Info o osobe:

Vojtech Kraus
narodený 24.7.1911 v Banská Belá
zomrel 13.6. 1976

žil vo Veľkých Kozmálovciach (okres Levice)

Praha 1929 - 1939
Vojtech Kraus údajne ako 18 ročný v roku 1929 odcestoval do Prahy, kde sa vyučil za stolára vo firme (údajne) Prýmek (čo by malo byť aj priezvisko jej majiteľa).
V Prahe údajne pôsobil do roku 1939.

Toto obdobie je pre mňa zaujímavé a rád by som sa dopátral ku viac informáciam v daných súvislostiach. Údajne cestoval trasu Veľké Kozmálovce - Praha na bicykli.
Údajne nejaký čas pracoval aj v Nemecku, nikto nevie či v rámci r. 1929-1929 alebo neskôr.

1940 sa oženil s Annou Hoľkovou (rodenou Holečkovou)
deti:
Ladislav Graus nar. 1941
Anna Kúdeľová (rodená Grausová) nar. 1946 (žije)
Olina (Grausová) nar. 1949 (zomrela 12 dňová)
(Na matrike sa údajne stala chyba, nejakým spôsobom teda z priezviska Kraus teda vzniklo Graus.)

23. 11. 1944 narukoval do SNP.

Budem vďačný za každú pomoc. :)

S pozdravom

D.
milestone
Veterán
Veterán
Príspevky: 895
Dátum registrácie: 02 Jan 2013, 20:17

documaker napísal: 24 Aug 2018, 15:30 ...viete mi pomôcť/poradiť s pátraním po informáciách o prastarom otcovi?

Info o osobe:Praha 1929 - 1939
Vojtech Kraus údajne ako 18 ročný v roku 1929 odcestoval do Prahy, kde sa vyučil za stolára vo firme (údajne) Prýmek (čo by malo byť aj priezvisko jej majiteľa).
V Prahe údajne pôsobil do roku 1939.Toto obdobie je pre mňa zaujímavé a rád by som sa dopátral ku viac informáciam v daných súvislostiach...
Na začiatku by som sa skôr upriamila na firmu Prýmek. Hľadať učňa v Prahe, je asi, ako hľadať ihlu v kope sena. Chcem Vám dať do pozornosti tip na možného kandidáta, u ktorého sa možno vyučil za stolára.
V digitalizovaných pobytových prihláškach pražského policajného riaditeľstva sa nachádza istý Jaroslav Prýmek, truhlář (stolár). http://digi.nacr.cz/prihlasky2/index.ph ... e&record=3 , http://digi.nacr.cz/prihlasky2/index.ph ... e&record=2

V obsahu inventára AhmP (Archiv hlavního města Prahy) sa nachádza tento arch. fond http://www.ahmp.cz/page/docs/AP-440-narodni_spravy.pdf , pozri: "II) Spisy 2), Spisy oddělení živností. V INV. Č. 269, Č.K. (číslo krabice) 95, Č.P. (číslo pomôcky) 265 sa v mennom zozname nachádza aj istý Prýmek Jaroslav. V úvodnom texte je napísané: "Ako pomôcku možno použiť pôvodnú kartotéku (č. 1-5, poradové čísla 643-647).


Skúste kontaktovať tento archív. V žiadosti konkretizujte, že pátrate po dokumentoch, v ktorých by mohla byť zmienka o Vojtechovi Krausovi, ktorý by sa mal spájať práve s firmou Prýmek. Citujte konkrétne inv.č.,...pôvodnú kartotéku, atď. Doložte kópie listín, že ste v príbuzenskom pomere s V.K. Potom ostáva už len čakať, že zázraky sa sem-tam dejú. :)
Napísať odpoveď