Kde a ako hľadať - Ján Wagner narodenie, úmrtie

Máte základné údaje o hľadanom predkovi, neviete však ako ďalej? Opýtajte sa:)
Pravidlá fóra
Pravidlá fóra "Hľadám predka"
Skôr, než položíte otázku v tomto fóre, odporúčame Vám prečítať si tieto pravidlá a snažiť sa ich dodržiavať vo vlastnom záujme, aby Vám skúsenejší kolegovia mohli čo najskôr a čo najpresnejšie odpovedať:
1) Do predmetu témy napíšte konkrétne priezvisko, po ktorom pátrate, prípadne aj oblasť. Ak napíšete "Hľadám predkov", bude názov témy zmenený, pretože predkov tu hľadajú všetci, navyše ide o duplicitu s názvom subfóra.
2) Snažte sa uviesť všetky fakty, ktoré k danému predkovi viete, či už je to narodenie, úmrtie, sobáš, vierovyznanie, lokality, v ktorých žil, alebo čokoľvek iné. Akýkoľvek fakt je lepší, ako nič a môže viesť k rýchlejšej identifikácii.
3) Ak ide o osobu, ktorá už nežije, pridajte link na dokument, týkajúci sa osoby, alebo priložte sken dokumentu, aby sa predišlo omylom pri Vašom čítaní záznamu. Nebuďte ješitní, že Vám sa to stať nemôže. Stáva sa to každému, najmä v začiatkoch. Od toho sme tu, aby sme Vám pomohli, nikoho vopred nezatracujeme.
4) Uvedomte si, prosím, že pátranie po predkoch narodených po roku 1906, je výlučne vo Vašej kompetencii, pretože matriky po roku 1906 sú tzv. "živé matriky", ktoré sú stále uložené na matričnom úrade a údaje z nich sa poskytujú len priamym príbuzným. Preto musíte kontaktovať príslušnú matriku, kde budete musieť preukázať priamy príbuzenský vzťah a za poskytnutie každého záznamu môžu od Vás žiadať správny poplatok 5 Eur. Viac o tom, kde hľadať slovenské matriky: https://www.geni.sk/kde-hladat-slovenske-matriky/

Ďakujeme za pochopenie a želáme veľa úspechov v pátraní po predkoch.
rengaw
Príspevky: 27
Dátum registrácie: 23 Júl 2018, 18:32
Predkovia z oblasti: Wagner, Kremnica

Dobrý večer, vďaka Vašej pomoci som sa dostal k môjmu ostatnému overenému predkovi Michaelovi Wagnerovi a jeho manželke Johane, prostredníctvom ich syna https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cc=1554443 Žiaľ nedarí sa mi nájsť Michaelov dátum narodenia, ani dátum sobáša a ani skonania. Sčasti to pripisujem svojej neskúsenosti s používaním databáz. A z časti pripúšťam, že niektoré údaje nie sú v cirkevných záznamoch. Na druhej strane našiel som napr. narodenie Johany https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cc=1554443, no nepredpokladám že by to bola záujmová osoba, pretože tá pani by mala rodiť v šesťdesiatke. Je tam aj iná Johana, vydatá za Martina Majera s ktorým mali dieťa. Možno, že ovdovela a znovu ja vydala, meno jej matky sa krúti okolo rodov spomínaných pri rodokmeni. Len žiaľ zase neviem nájsť jej primerané údaje. A overiť si tento predpoklad (https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cc=1554443) Pritom si myslím podľa dejín mesta Kremnice, že prisťahovalci sa už v druhej polovici 18 storočia sa do mesta netlačili. Skôr naopak. Mesto sa dostávalo hospodárskych ťažkostí. Chýbajú tam niektoré sobášne knihy a knihy zosnulých.
Poraďte mi Prosím, ako sa dá v takýchto prípadoch dostať k vyššie uvedeným podkladom

Ďakujem
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3236
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Dobrý deň,
neviem, ako ste prišli k záverom svojho bádania, ale nemáte pravdu. Matriky sobášených a pochovaných nie sú indexované, možno preto ste hľadané záznamy nenašli. Stačilo otvoriť matriku sobášených nemeckej ev. a. v. cirkvi v Kremnici a zistili by ste, že sobáš Michala Wagnera s Johannou Schluchovou sa konal 6. februára 1826: https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cc=1554443
Podľa sobášneho záznamu ich dňa 6.2.1826 zosobášil dôstojný pán a najjasnejší pán Daniel Dobrík. Sobášenými boli rozhľadený a čestný pán Michal Wagner a Johana Schluchová z obce Dulice. Obaja boli v čase sobáša slobodní, ženích mal 34 rokov, nevesta 24 rokov. Ženích bol povolaním občan mesta a kožiarsky majster, nevesta bola dcérou žijúcou u svojej pani matky. Ďalej sú uvedení rodičia ženícha, kremnický rozhľadený a čestný pán Samuel Vágner, občan a kožiar a pani Mária, rod. Sýkorová. Rodičmi nevesty boli tiež rozhľadený a čestný Kremničan František Schluch z Dulíc, občan a čižmár, toho času už nebohý a (živá) Johanna, rod. Flochová.
S pozdravom
Patrik Zakarovský
rengaw
Príspevky: 27
Dátum registrácie: 23 Júl 2018, 18:32
Predkovia z oblasti: Wagner, Kremnica

Dobrý deň pán Zakarovský,
ďakujem za údaje. Neviem si ich momentálne pozrieť, pretože kvôli úprave stránok sú dočasne nedostupné niektoré funkcie na FamilySearch. Po ich preštudovaní sa ozvem.
Beriem však Vašu výhradu, že stačilo otvoriť matriku sobášených. No žiaľ, robí mi to problém, čo je zrejmé aj v toho, čo som o sebe napísal: v neskúsenosti v práci s databázami. Taký istý problém mám aj matrikou zosnulých. Dajte radu prosím ako na to, polepším sa.
Našiel som aj Schluchovcov z Turca. Ich spojenie s Kremnicou som nepredpokladal, aj keď ja sám som rodák z Martina.
S pozdravom
Ing. Ján Wagner
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4935
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

rengaw napísal: 22 Okt 2018, 09:41 ...
Beriem však Vašu výhradu, že stačilo otvoriť matriku sobášených. No žiaľ, robí mi to problém, čo je zrejmé aj v toho, čo som o sebe napísal: v neskúsenosti v práci s databázami. Taký istý problém mám aj matrikou zosnulých. Dajte radu prosím ako na to, polepším sa.
...
Nakoľko je Vás viac, čo neviete, máte to tu: viewtopic.php?f=17&p=28426#p28426
Odporúčam našu knihu: https://www.martinus.sk/?uItem=291255
rengaw
Príspevky: 27
Dátum registrácie: 23 Júl 2018, 18:32
Predkovia z oblasti: Wagner, Kremnica

Knihu mám, postup sa snažím dodržať. Nerozumiem a nedarí sa mi v tom množstve údajov zorientovať sa, kedy sa ktorá matrika ukončila, kde pokračuje ďalšia. Samozrejme k tomu pristupujú nepresné záznamy, len prácne zistiteľné. No s rým nič nenarobíme. To beriem. Príklad: zistím sobáš x - y. Pri ňom rodičov. Nájsť dátum narodenie rodičov, poprípade mladomanželov je pre mňa problém, napriek tomu, že sú z jednej obce a dodržím doporučený postup. To môže byť len pre moju neschopnosť?! Zrejme robím niekde základnú chybu mimo poradený postup. Mrzí ma to kvôli sebe samému, okrem toho, že Vás zaťažujem maličkosťami a oberám o čas.
Ďakujem
vorky
Veterán
Veterán
Príspevky: 511
Dátum registrácie: 30 Jan 2016, 15:49
Predkovia z oblasti: Vorcak, Orava

rengaw napísal: 22 Okt 2018, 17:12 Knihu mám, postup sa snažím dodržať. Nerozumiem a nedarí sa mi v tom množstve údajov zorientovať sa, kedy sa ktorá matrika ukončila, kde pokračuje ďalšia. Samozrejme k tomu pristupujú nepresné záznamy, len prácne zistiteľné. No s rým nič nenarobíme. To beriem. Príklad: zistím sobáš x - y. Pri ňom rodičov. Nájsť dátum narodenie rodičov, poprípade mladomanželov je pre mňa problém, napriek tomu, že sú z jednej obce a dodržím doporučený postup. To môže byť len pre moju neschopnosť?! Zrejme robím niekde základnú chybu mimo poradený postup. Mrzí ma to kvôli sebe samému, okrem toho, že Vás zaťažujem maličkosťami a oberám o čas.
Ďakujem
Ak hladate v jednej obci, tak odporucam si urobit osnovu daneho filmu/filmov. Oznacit si, kde zacina matrika narodenych a z akeho obdobia, a nasledne na akej strane konci. To iste s sobasmi, umrtiami. To by mohlo ulahcit hladanie do buducna.
Napísať odpoveď