Příjmení Kőnig

Máte základné údaje o hľadanom predkovi, neviete však ako ďalej? Opýtajte sa:)
Pravidlá fóra
Pravidlá fóra "Hľadám predka"
Skôr, než položíte otázku v tomto fóre, odporúčame Vám prečítať si tieto pravidlá a snažiť sa ich dodržiavať vo vlastnom záujme, aby Vám skúsenejší kolegovia mohli čo najskôr a čo najpresnejšie odpovedať:
1) Do predmetu témy napíšte konkrétne priezvisko, po ktorom pátrate, prípadne aj oblasť. Ak napíšete "Hľadám predkov", bude názov témy zmenený, pretože predkov tu hľadajú všetci, navyše ide o duplicitu s názvom subfóra.
2) Snažte sa uviesť všetky fakty, ktoré k danému predkovi viete, či už je to narodenie, úmrtie, sobáš, vierovyznanie, lokality, v ktorých žil, alebo čokoľvek iné. Akýkoľvek fakt je lepší, ako nič a môže viesť k rýchlejšej identifikácii.
3) Ak ide o osobu, ktorá už nežije, pridajte link na dokument, týkajúci sa osoby, alebo priložte sken dokumentu, aby sa predišlo omylom pri Vašom čítaní záznamu. Nebuďte ješitní, že Vám sa to stať nemôže. Stáva sa to každému, najmä v začiatkoch. Od toho sme tu, aby sme Vám pomohli, nikoho vopred nezatracujeme.
4) Uvedomte si, prosím, že pátranie po predkoch narodených po roku 1906, je výlučne vo Vašej kompetencii, pretože matriky po roku 1906 sú tzv. "živé matriky", ktoré sú stále uložené na matričnom úrade a údaje z nich sa poskytujú len priamym príbuzným. Preto musíte kontaktovať príslušnú matriku, kde budete musieť preukázať priamy príbuzenský vzťah a za poskytnutie každého záznamu môžu od Vás žiadať správny poplatok 5 Eur. Viac o tom, kde hľadať slovenské matriky: https://www.geni.sk/kde-hladat-slovenske-matriky/

Ďakujeme za pochopenie a želáme veľa úspechov v pátraní po predkoch.
Novotný
Príspevky: 8
Dátum registrácie: 15 Okt 2018, 13:27
Predkovia z oblasti: Příjmení Kőnig, osada Kurčin, obec Orlov u Starej Lubovně

Pátrám po předcích mého dědy Otto Königa, který se na Moravu do obce Veselice přistěhoval z osady Kurčin. Narodil se v 10.12.1907 a do Veselice se dostal v roce 1934. Byl yučený kovářem. Jeho švagr František Němec, manžel jeho starší sestry Žofie, sloužil v Kurčině jako příslušník Finanční stráže. V zápise v matrice příslušníků obce Veselice je uvedeno, že Otto příslušel do obce Ernsdorf. Dohledal jsem, že by se mohlo jednat o obec Jaworze v Polsku. S tou příslušností to mohlo být tak, že i když jeho rodina bydlela v Kurčině, mohli její příslušníci příslušet pravě k obcí odkud do obce Kurčin přišli. Otcem mého dědy byl Jozef König a jeho matkou Emma. rozená Elsnerová, což mě dohledala paní matrikářka v obci Orlov. V rodném listě má matky (viz příloha) je však uvedeno, že se měl jmenovat také Otto. Nebylo by možné dohledat va matrice oddaných zápis o jejich oddání? Zmíněný zápis v matrice oddaných by mohl poskytnout informaci odkud případně rodina přišla, případně jejich povolání a pod. Žofie Königové se narodila 15.2.1906 v Kurčině z čehož usuzuji, že oddání jejich rodičů se uskutečnilo někdy předtím.
Tou obcí Javoří (polsky Jaworze, německy Ernsdorf) mohla být jedna ze 2 obcí nacházejících se v Polsku. Jedna leží cca 50 km severovýchodně od místa původní osady Kurčin. Druhá obec Javoří leží cca 180 km západním směrem poblíž města Bielsko – Biala. Mojí doměnce, že by Königové do Kurčina příšli ze severovýchodu nahrává menší vzdálenost obou míst. Naopak tomu, že by přišli ze západu a přitom z větší vzdálenosti, zase napovídá to, že jde o území Horního Slezska. To byla také jedna z informací o níž mluví moje maminka a kterou se měla dozvědět právě od svého otce, že pocházeli ze Slezska. Druhým argumentem může být skutečnost, že jak se dozvídáme z webu www.kdejsme.cz, tak příjmení König se ve větší míře vyskytuje na okrese Kravaře, jež přímo sousedí s Horním Slezskem. Nemohl by ve výše popisované záležitosti podat někdo nějakou informaci.

Předem mnohokrát děkuji.

Veselňák
mano
Veterán
Veterán
Príspevky: 624
Dátum registrácie: 28 Okt 2015, 19:34

"Nebylo by možné dohledat va matrice oddaných zápis o jejich oddání? "

Problem je kde to hladat,pretoze Emma Elsner sa sice narodila v Kurcine 29.12.1885 ,ale v poznamke ma uvedene,ze jej bol 9.8.1903 vydany rodny list - najpravdepodobnejsie za ucelom sobasa mimo matersku farnost ,co znamena ,ze sobas bol asi u zenicha ...Ernsdorf ?!
Paradoxne jej deti ( Otto aj Zofia )sa podla Vasich zisteni narodili opat v Kurcine.

https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cc=1554443
Novotný
Príspevky: 8
Dátum registrácie: 15 Okt 2018, 13:27
Predkovia z oblasti: Příjmení Kőnig, osada Kurčin, obec Orlov u Starej Lubovně

Zdravím Vás a děkuji za dohledání narození Emmy. Jestli se nemýlím, tak online matriky jsou jen do roku 1896, pokusím se požádat o zápis v matrice narozených u dcery Žofie, možná by tam mohla být u otce informace odkud přesně pocházel, v matrikách narozených v Čechách a na Moravě je zápis o oddaní zapsaný v matrice rodné obce nevěsty, takže by možná pomohl i ta matrika narozených v roce 1906.
mano
Veterán
Veterán
Príspevky: 624
Dátum registrácie: 28 Okt 2015, 19:34

O Ottovi Konigovi mozete ziskat viac udajov zo scitacieho harku Orlov/Kurcin z dec. 1930 por.c.7

https://www.slovakiana.sk/kulturne-obje ... 85b&page=1

O tom ako postupovat pri spristupnovani zaciernenych udajov bolo na tomto fore mnoho prispevkov....
Novotný
Príspevky: 8
Dátum registrácie: 15 Okt 2018, 13:27
Predkovia z oblasti: Příjmení Kőnig, osada Kurčin, obec Orlov u Starej Lubovně

Děkuji mnohokrát za informaci, přesto bych si Vás dovolil požádat o link na jeden z příspěvků ve fóru, mě se zatím bohužel nepodařilo nic najít, provedl jsem si registraci na webu https://www.slovakiana.sk, hledal jsem hledal, ale jak to "odstranit" nevím.

Děkuji.

Veselňák
milestone
Veterán
Veterán
Príspevky: 895
Dátum registrácie: 02 Jan 2013, 20:17

Novotný napísal: 15 Okt 2018, 13:37 Pátrám po předcích mého dědy Otto Königa, který se na Moravu do obce Veselice přistěhoval z osady Kurčin. Narodil se v 10.12.1907 a do Veselice se dostal v roce 1934. Byl yučený kovářem..
Váš dedko Otto König (1907 - 1970) bol povolaním vyučený kováč. Na webovej stránke MyHeritage som videla jeho fotografiu: https://www.myheritage.sk/names/otto_konig

Porovnala som ju s fotografiou z osady Kurčín, pri ktorej je popis "Starý kováč so synom a učňami roku 1922". Vidím tam určité podobné črty mladíka, ktorý stojí vyššie a je prvý od starého pána kováča. Je to na Vás, či je to Váš děda. ;)
Novotný
Príspevky: 8
Dátum registrácie: 15 Okt 2018, 13:27
Predkovia z oblasti: Příjmení Kőnig, osada Kurčin, obec Orlov u Starej Lubovně

Zdravím Vás a děkuji za informaci. Tu fotku jsem našel už dříve na webu obce Orlov. Děda ale na ní s velkou pravděpodobností není. Jeho fotku, coby mladíka, mám ve svém archivu a zasílám ji přílohou. Ten Otto na webu MyGeritage (1907-1970) je ten z rodokomenu, kterého jsem já autorem. Jde o dodokmen rodu Nečas - moje babička Ludmila, dědova manželka, byla z toho rodu. Nevíte náhodu kde by mohly být matriky oddaných kolem roku 1903 a dále?. Z okresního archivu ve Starech Lubobni mě odepsali, že tam nejsou. Dělám si naději, že v matrice oddaných může být informace o jeho rodičích a odkud pocházeli. download/file.php?mode=view&id=1411
Prílohy
otto_konig_mladenec.jpg
otto_konig_mladenec.jpg (30.95 KiB) 2343 zobrazení
mano
Veterán
Veterán
Príspevky: 624
Dátum registrácie: 28 Okt 2015, 19:34

Priamo na obci to musia urcite vediet http://www.obecorlov.sk/kontakt/
Novotný
Príspevky: 8
Dátum registrácie: 15 Okt 2018, 13:27
Predkovia z oblasti: Příjmení Kőnig, osada Kurčin, obec Orlov u Starej Lubovně

Zdravím Vás a děkuji za odpověď. Z matriky v obci Orlov mě už dřívě odepsali, že mají matriční knihy od roku 1907, starší že jsou v archivu ve Starej Lubovni. Jde mě o matriku oddaných, v níž by mohl být zápis o oddaní rodičů mého dědy Otto Koniga. Nevěsta Emma Elsnerová se narodila 29.12.1885 v Kurčině rodičům Elsner Ferencz a Mathilda Frümel. Pátrám po tom, odkud pocházel její manžel, podle paní matrikářky z Orlova se měl jmenovat Jozef Konig i když v rodném listu mé maminky je u jejího otce zmínka o tom, že jeho otec se jmenoval také Otto.
Bádám dále.
Napísať odpoveď