Štefan Matovič z Dúbravky (Dnes Bratislava)

Máte základné údaje o hľadanom predkovi, neviete však ako ďalej? Opýtajte sa:)
Pravidlá fóra
Pravidlá fóra "Hľadám predka"
Skôr, než položíte otázku v tomto fóre, odporúčame Vám prečítať si tieto pravidlá a snažiť sa ich dodržiavať vo vlastnom záujme, aby Vám skúsenejší kolegovia mohli čo najskôr a čo najpresnejšie odpovedať:
1) Do predmetu témy napíšte konkrétne priezvisko, po ktorom pátrate, prípadne aj oblasť. Ak napíšete "Hľadám predkov", bude názov témy zmenený, pretože predkov tu hľadajú všetci, navyše ide o duplicitu s názvom subfóra.
2) Snažte sa uviesť všetky fakty, ktoré k danému predkovi viete, či už je to narodenie, úmrtie, sobáš, vierovyznanie, lokality, v ktorých žil, alebo čokoľvek iné. Akýkoľvek fakt je lepší, ako nič a môže viesť k rýchlejšej identifikácii.
3) Ak ide o osobu, ktorá už nežije, pridajte link na dokument, týkajúci sa osoby, alebo priložte sken dokumentu, aby sa predišlo omylom pri Vašom čítaní záznamu. Nebuďte ješitní, že Vám sa to stať nemôže. Stáva sa to každému, najmä v začiatkoch. Od toho sme tu, aby sme Vám pomohli, nikoho vopred nezatracujeme.
4) Uvedomte si, prosím, že pátranie po predkoch narodených po roku 1906, je výlučne vo Vašej kompetencii, pretože matriky po roku 1906 sú tzv. "živé matriky", ktoré sú stále uložené na matričnom úrade a údaje z nich sa poskytujú len priamym príbuzným. Preto musíte kontaktovať príslušnú matriku, kde budete musieť preukázať priamy príbuzenský vzťah a za poskytnutie každého záznamu môžu od Vás žiadať správny poplatok 5 Eur. Viac o tom, kde hľadať slovenské matriky: https://www.geni.sk/kde-hladat-slovenske-matriky/

Ďakujeme za pochopenie a želáme veľa úspechov v pátraní po predkoch.
mattovic
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 17 Nov 2018, 19:20

Snažím sa nájsť niečo o svojom predkovi Štefanovi Matovičovi 1898-1974 ktorý mal za manželku Teréziu Matovičovú (Kralovičovú) 1901-1971 no neviem sa ničoho dopátrať. Konkrétne by som rád vedel kto boli jeho rodičia a koľko mal súrodencov. Bohužiaľ zisťujem že aj keď našťastie inú vetvu mojej rodiny ktorá pochádza z Lamača viem vypátrať až do roku 1700 no v Dúbravke ako keby nikto taký nebol a pritom som si istý že sa narodil a žil v Dúbravke. Vie mi niekto s týmto pomôcť??
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4935
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Rok 1898 je v rámci obecných uhorských matrík, ktoré sú uložené fyzicky (online nie sú) v Štátnom archíve Bratislava. Z predbežného zistenia na konci 19. storočia boli rodiny Šimona, Jána a Alojza Matovičovcov: https://www.familysearch.org/search/rec ... id=1554443
mattovic
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 17 Nov 2018, 19:20

Takže keď chcem zistiť niečo bližšie, kde presne by som mal hľadať? Mám ísť pozrieť tie fyzické matriky? Ani neviem kde presne by so mal ísť. A keby som vedel obávam sa že nebudem vedieť ani ako v nich hľadať.. Asi tam bude dosť veľa záznamov na to aby som v nich našiel to čo potrebujem.
mattovic
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 17 Nov 2018, 19:20

Myslím si že Joannes Mattovics a Helena Mikletics ktorím sa narodila 1895 dcéra Peregrina Mattovics by mohla byť tá správna vetva. Akurát si to neviem overiť keďže Štefan bol jediný ku ktorému poznám presné dátumy a ten bol narodený práve v tom roku ktorý nieje zdigitalizovaný. Ešte sa spýtam. Dá sa zistiť kde presne v tej dobe sa nachádzala adresa Hidegkút 115? To by možno pomohlo lebo viem kde mali bývať akurát neviem ako znela vtedy ich adresa. Ich dom stál presne tu https://goo.gl/maps/Skuu8WPyyn82 medzi súčasnou Koprivnickou 16 a 18
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4935
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

mattovic napísal: 18 Nov 2018, 10:42 Takže keď chcem zistiť niečo bližšie, kde presne by som mal hľadať? Mám ísť pozrieť tie fyzické matriky? Ani neviem kde presne by so mal ísť. A keby som vedel obávam sa že nebudem vedieť ani ako v nich hľadať.. Asi tam bude dosť veľa záznamov na to aby som v nich našiel to čo potrebujem.
Vy nečítate, čo som Vám napísal - máte ísť do Štátneho archívu Bratislava. Ak ste v živote neboli v archíve, treba sa vopred objednať a povedať, čo chcete, aby Vám to pripravili. Za každý zväzok sprístupnených matrík sa platí kolkovou známkou v hodnote 2 Eurá.
Ak ste v živote nevideli uhorské matriky z obdobia rokov 1895-1906, sú uvedené v našej knihe, vrátane prepisu a prekladu jednotlivých riadkov (v prílohe knihy): https://www.martinus.sk/?uItem=291255
mattovic napísal: 18 Nov 2018, 10:54 Myslím si že Joannes Mattovics a Helena Mikletics ktorím sa narodila 1895 dcéra Peregrina Mattovics by mohla byť tá správna vetva. Akurát si to neviem overiť keďže Štefan bol jediný ku ktorému poznám presné dátumy a ten bol narodený práve v tom roku ktorý nieje zdigitalizovaný. Ešte sa spýtam. Dá sa zistiť kde presne v tej dobe sa nachádzala adresa Hidegkút 115? To by možno pomohlo lebo viem kde mali bývať akurát neviem ako znela vtedy ich adresa. Ich dom stál presne tu https://goo.gl/maps/Skuu8WPyyn82 medzi súčasnou Koprivnickou 16 a 18
Pokiaľ nevidíte dôkaz, nič nepredpokladajte, ani adresu. Šimon býval na čísle 121, čo nie je dosť blízko ku 115. Presnú polohu domu by ste mohli zistiť v Ústrednom archíve geodézie a kartografie (patrí pod Geodetický a kartografický ústav v BA). Ale tam choďte až vtedy, keď budete vedieť, čo chcete hľadať.
V treťom vojenskom mapovaní nie sú čísla domov: https://mapire.eu/en/map/thirdsurvey250 ... .880635558
mattovic
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 17 Nov 2018, 19:20

Nie, nikdy som tam nebol takže informácia že sa tam treba objednať je pre mňa dosť užitočná pretože som nemal ani len predstavu ako to tam funguje. V podstate som len začal s pátraním po svojich predkoch a dá sa povedať že zatiaľ v tom dosť tápem. Zatiaľ disponujem len informáciami ktoré som našiel v matrikách na internete a ktorých pravosť som si dokázal overiť. Ale to sú informácie z inej vetvy rodiny. Asi začnem s tou knihou aby som lepšie pochopil akým smerom a spôsobom sa uberať ďalej a potom uvidím. Ďakujem.
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4935
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

mattovic napísal: 18 Nov 2018, 15:17 ... Asi začnem s tou knihou aby som lepšie pochopil akým smerom a spôsobom sa uberať ďalej a potom uvidím. Ďakujem.
V čase písania a vydania knihy bol poplatok za matriky 1,5 Eura. Teraz už platí to, čo som uviedol vyššie - 2 Eurá.
Napísať odpoveď