Hladam predka Jozsef Palko nar. 1848

Máte základné údaje o hľadanom predkovi, neviete však ako ďalej? Opýtajte sa:)
Pravidlá fóra
Pravidlá fóra "Hľadám predka"
Skôr, než položíte otázku v tomto fóre, odporúčame Vám prečítať si tieto pravidlá a snažiť sa ich dodržiavať vo vlastnom záujme, aby Vám skúsenejší kolegovia mohli čo najskôr a čo najpresnejšie odpovedať:
1) Do predmetu témy napíšte konkrétne priezvisko, po ktorom pátrate, prípadne aj oblasť. Ak napíšete "Hľadám predkov", bude názov témy zmenený, pretože predkov tu hľadajú všetci, navyše ide o duplicitu s názvom subfóra.
2) Snažte sa uviesť všetky fakty, ktoré k danému predkovi viete, či už je to narodenie, úmrtie, sobáš, vierovyznanie, lokality, v ktorých žil, alebo čokoľvek iné. Akýkoľvek fakt je lepší, ako nič a môže viesť k rýchlejšej identifikácii.
3) Ak ide o osobu, ktorá už nežije, pridajte link na dokument, týkajúci sa osoby, alebo priložte sken dokumentu, aby sa predišlo omylom pri Vašom čítaní záznamu. Nebuďte ješitní, že Vám sa to stať nemôže. Stáva sa to každému, najmä v začiatkoch. Od toho sme tu, aby sme Vám pomohli, nikoho vopred nezatracujeme.
4) Uvedomte si, prosím, že pátranie po predkoch narodených po roku 1906, je výlučne vo Vašej kompetencii, pretože matriky po roku 1906 sú tzv. "živé matriky", ktoré sú stále uložené na matričnom úrade a údaje z nich sa poskytujú len priamym príbuzným. Preto musíte kontaktovať príslušnú matriku, kde budete musieť preukázať priamy príbuzenský vzťah a za poskytnutie každého záznamu môžu od Vás žiadať správny poplatok 5 Eur. Viac o tom, kde hľadať slovenské matriky: https://www.geni.sk/kde-hladat-slovenske-matriky/

Ďakujeme za pochopenie a želáme veľa úspechov v pátraní po predkoch.
lienka875
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 14 Dec 2018, 08:55
Predkovia z oblasti: rodina Palko, Dovičak, Gundza,Slivka,Szurgent ,Stropkov, Tisinec, Krušinec

Ahojte, som v pátraní po predkoch úplne nová a zasekla som sa na predkovi menom Jozsef Palko, narodený v r. 1848, zomrel 30.11.1906, pochovaný v Tisinci (okres Stropkov), RK, za manželku mal Máriu Stochmaly (1853-1916),GK, v apríli 1873 sa im narodila dcéra Mária, v r. 1875 syn Michal a potom ďalšie deti. V sobašnej matrike greckokatolickej cirkvy v Bokši som zmienku o ich sobáši nenašla, skúsila som aj matriku RKC v Dupline a v Stropkove (aj keď podľa mojích vedomostí miesto sobášu sa riadilo vierovyznaním nevesty, ak sa mýlim, ujasnite mi to). V Cenzuse z r. 1869 (Tisinec) som Mariu našla zapísanú ako členku rodiny Stochmaly. O Jozefovi som však nikde ani v Tisinci ani v Stropkove nenašla žiadnu zmienku.Jozef a Mária žili v Tisinci v mlyne a pri jeho mene je často zapísané mlynár(molnar),mlyn evidentne vyženil, avšak do apríla 1873 (zápis narodenia dcéry) ho neviem vypátrať.
Som v pátraní po predkoch nováčik, preto ak niekde robím chybu, rada sa nechám poučiť.
Ďakujem za pomoc.
mano
Veterán
Veterán
Príspevky: 624
Dátum registrácie: 28 Okt 2015, 19:34

Dobry den,
zrejme sa Vam jedna o Mariu - (gr.kat.) dceru mlynara narodenu 9.12.1853 Janovi Stochmalovi a Marii Tkacikovej
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cat=702345

14.2.1871 sa ako 18 rocna vydala za 24 r. rim.katolika Jozefa Kolesara zo Stropkova. Zien s jej menom a priezviskom v okoli asi nebolo prilis vela,takze nepredpokladam,ze sa jedna o inu Mariu S. (navyse vek tiez sedi ).
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cat=702345
Hoci Jozefovo priezvisko nesuhlasi, moze sa jednat o prezyvku / alias ... ???
Alebo je dost mozne,ze zapisovatel pri sobasi omylom zapisal ine priezvisko zenicha .... !!!
Tip na krst potencialneho Jozefa Kolesara 19.11.1848 je tu
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cc=1554443
Pre pripad,ze sa farar pri zapisovani v priezvisku zenicha pomylil ,tak v Stropkove sa narodil v r.1848 aj Jozef Palkuf ( niektori jeho dalsi surodenci su uz zapisani ako "Palko")
https://www.familysearch.org/search/rec ... 3ASlovakia
Asi by bolo vhodne pozriet na krsty deti Marie a Jozefa , ci tam nebudu ako krstni rodicia uvedeni nejaki Kolesarovci/Palkovci( prip. pri ich sobasoch ako svedkovia......)
lienka875
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 14 Dec 2018, 08:55
Predkovia z oblasti: rodina Palko, Dovičak, Gundza,Slivka,Szurgent ,Stropkov, Tisinec, Krušinec

Ďakujem,zápis z Bokše týkajúci sa Kolesara a Stochmalovej som našla,avšak skôr som pracovala s možnosťou prvého sobáša Stochmalovej,a Palko by bol druhý manžel,meno Kolesar som nenašla nikde v spojitosti s Palkom ( ani pri ich deťoch). Jediná zaujímavosť s týmto zápisom je tá,že meno svedkyne sa zhoduje s menom krstnej matky prvej dcéry. Rovnako som šla aj po možnosti Palkuf, to by prichádzala do úvahy Breznica ( okr. Stropkov) avšak nič zaujímavé som nenašla. Narazila som však v Cenzuse 1869 konečne na rodinu Palko, avšak rok narodenia je pri Jozefovi pre mňa nečitateľny. Momentálne mi nejde pridať link na tento zápis,skúsim neskôr ho pridať. Okrem Jozefa tu boli ďalší 2 synovia ( János,István) s pri krste deti Jánosa alebo Istvána Palka figuruje Jozef Palko alebo Mária Stochmal;-)
Skúsim ísť týmto smerom ;-) Ďakujem za pomoc.
mano
Veterán
Veterán
Príspevky: 624
Dátum registrácie: 28 Okt 2015, 19:34

Tym padom mate vyhrane !!! Ak boli krstnymi rodicmi detom jeho bratov resp. jej svagrov - je to jednoznacne !
Ak je aj rok narodenia Jozefa v cenzuse necitatelny , su tam uvedeni jeho rodicia (ak zili) a miesto narodenia/ povodu ,takze by nemal byt problem ho identifikovat .....
lienka875
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 14 Dec 2018, 08:55
Predkovia z oblasti: rodina Palko, Dovičak, Gundza,Slivka,Szurgent ,Stropkov, Tisinec, Krušinec

Zapis z Cenzu 1869 prikladam:
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cat=385993
ale ako na to pozeram teraz s chladnou hlavou nesedia mi roky, pri najlepsej snahe neviem precitat rok pri Jozefovi, a dalsia vec ktora mi bije do oci je ze by jeho otec mal v roku 1848 13 rokov, co sa mi naozaj nezda...asi ani toto nebude dobra cesta... ostatne veci precitat nedokazem...
V matrike v Tisinci som nasla toto:
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cc=1554443
Maria Kacsmar vdova po Jozsefovi.... Mozno ci zobral matku k sebe...
Vidno ze som zaciatocnik :) este neviem vela veci ako sa v tom vsetkom orientovat... snad sa to naucim :D
Imrich
Veterán
Veterán
Príspevky: 621
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:16
Kontaktovať používateľa:

Roky narodení detí sú:
István 1856
János 1860
Josef 1862
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3235
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Dobrý deň,
pozeral som sa na Vami pridané záznamy. Ten súpis obyvateľstva z r. 1869, ktorý ste našli, sa určite netýka Vašej rodiny. Na to, aby ste sa pohli vo svojom pátraní ďalej, potrebujete zistiť, odkiaľ bol Jozef Palko, nar. 1848 - 1849. Tento údaj by mohol byť v zápise o jeho sobáši s Máriou Stochmaly. Sobáš by mal byť v mieste bydliska nevesty pred sobášom, v kostole jej cirkvi. Tam ste ho ale nenašli. To znamená, že aktuálne je podľa mňa najlepšie pozrieť si zápis o úmrtí Jozefa Palka v štátnej matrike. Tisinec spadal pod štátnu matriku mesta Stropkov. Tá by mala byť v súčasnosti buď na matričnom úrade mesta Stropkov, alebo v Štátnom archíve vo Svidníku. V matrike by mohlo byť uvedené napr. presné miesto jeho pôvodu, ale aj mená jeho rodičov, čo by Vám značne zjednodušilo pátranie. Ak budete o tento doklad žiadať písomne, tak žiadajte odpis úmrtného záznamu na genealogické účely, nech Vám z matriky vypíšu všetky údaje, ktoré sa tam o zosnulom nachádzajú.
S pozdravom
Patrik Zakarovský
mano
Veterán
Veterán
Príspevky: 624
Dátum registrácie: 28 Okt 2015, 19:34

milestone
Veterán
Veterán
Príspevky: 895
Dátum registrácie: 02 Jan 2013, 20:17

patricius95 napísal: 16 Dec 2018, 15:51 ...Tisinec spadal pod štátnu matriku mesta Stropkov...
Len doplním, štátna matrika pre obec Tisinec patrila v období rokov 1895 - 1906 do matričného obvodu Stročín.
lienka875
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 14 Dec 2018, 08:55
Predkovia z oblasti: rodina Palko, Dovičak, Gundza,Slivka,Szurgent ,Stropkov, Tisinec, Krušinec

Ďakujem všetkým za správne nasmerovanie, už som kontaktovala archív v Svidníku,kde mi potvrdili že údaje o osobe Jozefa majú,natrafila som na naozaj milú zamestnankynu,ktorá mi pekne vysvetlila celý postup,poplatky. Žiadosť pripravená,už len ju zaslať,som veľmi zvedavá čo teda zistím ;-) Ďakujem ešte raz.
Napísať odpoveď