Hľadám predka Martin Purdek VYRIEŠENÉ

Máte základné údaje o hľadanom predkovi, neviete však ako ďalej? Opýtajte sa:)
Pravidlá fóra
Pravidlá fóra "Hľadám predka"
Skôr, než položíte otázku v tomto fóre, odporúčame Vám prečítať si tieto pravidlá a snažiť sa ich dodržiavať vo vlastnom záujme, aby Vám skúsenejší kolegovia mohli čo najskôr a čo najpresnejšie odpovedať:
1) Do predmetu témy napíšte konkrétne priezvisko, po ktorom pátrate, prípadne aj oblasť. Ak napíšete "Hľadám predkov", bude názov témy zmenený, pretože predkov tu hľadajú všetci, navyše ide o duplicitu s názvom subfóra.
2) Snažte sa uviesť všetky fakty, ktoré k danému predkovi viete, či už je to narodenie, úmrtie, sobáš, vierovyznanie, lokality, v ktorých žil, alebo čokoľvek iné. Akýkoľvek fakt je lepší, ako nič a môže viesť k rýchlejšej identifikácii.
3) Ak ide o osobu, ktorá už nežije, pridajte link na dokument, týkajúci sa osoby, alebo priložte sken dokumentu, aby sa predišlo omylom pri Vašom čítaní záznamu. Nebuďte ješitní, že Vám sa to stať nemôže. Stáva sa to každému, najmä v začiatkoch. Od toho sme tu, aby sme Vám pomohli, nikoho vopred nezatracujeme.
4) Uvedomte si, prosím, že pátranie po predkoch narodených po roku 1906, je výlučne vo Vašej kompetencii, pretože matriky po roku 1906 sú tzv. "živé matriky", ktoré sú stále uložené na matričnom úrade a údaje z nich sa poskytujú len priamym príbuzným. Preto musíte kontaktovať príslušnú matriku, kde budete musieť preukázať priamy príbuzenský vzťah a za poskytnutie každého záznamu môžu od Vás žiadať správny poplatok 5 Eur. Viac o tom, kde hľadať slovenské matriky: https://www.geni.sk/kde-hladat-slovenske-matriky/

Ďakujeme za pochopenie a želáme veľa úspechov v pátraní po predkoch.
ligart
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 18 Mar 2019, 10:10

Dobrý deň,
Potreboval by som pomoc pri hľadaní predka Martin Purdek. Viem o ňom nasledujúce fakty: Chcel som nájsť záznam o svadbe Martina Purdeka a Kataríny Malatinecovej pred rokom 1892, pretože vtedy sa narodil ich prví syn Juraj (Georgius) Purdek, aby som vedel zistiť mená rodičov Martina Purdeka, no zatiaľ som tento záznam nenašiel. Svadbu som hľadal tu: Keďže Katarína Malatinec sa narodila 27.2.1873 a ich prvé dieťa Juraj 12.4.1892 (Katarína vtedy mala 19 rokov), si myslím, že svadba nemohla byť skôr než v roku 1888 (Katarína vtedy mala 15 rokov). Takže teoreticky svadba mala byť niekedy medzi 1888 a 1891.

Za každú novú informáciu budem vďačný.
Vopred Vám ďakujem veľmi pekne za pomoc. :)
Naposledy upravil/-a ligart v 18 Mar 2019, 13:19, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3235
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Dobrý deň,
v tomto prípade bolo chybou, že ste si nevšimli poznámku pri narodení prvého syna Juraja: „Po tom, čo svedčili obaja rodičia a dvaja svedkovia, Jozef Konopka a Ján Purdek, opravil farár záznam po nasledovnom manželstve.“ To znamená, že v čase narodenia dieťaťa neboli rodičia ešte zosobášení. Ďalej som si potom všimol, že meno otca dieťaťa je uvedené iným písmom, než meno matky, a tiež, že pri mene matky sú uvedení obaja jej rodičia, čo v prípade vydatých žien nebolo vôbec zvykom. Otázkou teda zostáva len to, prečo farár zaznačil dieťa hneď ako legitímne, zrejme k tomu došlo omylom.
Pozrel som do matriky Detvy i Vígľašskej Huty a záznam o sobáši nájdete vo vígľašskej matrike - Martin Purdek sa sobášil naraz so svojím bratom Jánom dňa 2. apríla 1894. Jeho rodičmi boli Juraj a Anna Fekiačová (viď. záznamy č. 6 a 7):
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... at=1428813
S pozdravom
Patrik Zakarovský
ligart
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 18 Mar 2019, 10:10

Ďakujem Vám veľmi pekne za rýchlu odpoveď. Áno, s tou poznámkou som sa nezaoberal, riešil som len poznámku pod tým. Iné písmo som si tiež nevšimol. Aspoň som sa naučil aj niečo nové. :)
Ešte raz ďakujem. Dosť ste mi pomohli.

S pozdravom
Bence Ligárt
milestone
Veterán
Veterán
Príspevky: 895
Dátum registrácie: 02 Jan 2013, 20:17

patricius95 napísal: 18 Mar 2019, 12:26 ...Ďalej som si potom všimol,...že pri mene matky sú uvedení obaja jej rodičia, čo v prípade vydatých žien nebolo vôbec zvykom...
Domnievam sa, že rodičia matky dieťaťa boli zapísaní už v roku 1892 tak, ako napr. tu pri nemanželských deťoch https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cc=1554443 , https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cc=1554443 .
patricius95 napísal: 18 Mar 2019, 12:26 ...Otázkou teda zostáva len to, prečo farár zaznačil dieťa hneď ako legitímne, zrejme k tomu došlo omylom...
V tomto konkrétnom prípade https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cc=1554443 - zápis č. 21, sú obe zvislé čiary tvoriace kolónku pri nezákonných deťoch striedavo prerušené. Preto sa domnievam, že prvotný zápis bol správny a následne odstránený po sobáši v roku 1894.
ligart
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 18 Mar 2019, 10:10

Ďakujem aj Vám za odpoveď. Áno, takto by to dávalo zmysel.
Napísať odpoveď