Fotka- Vaclav Bernard

Máte základné údaje o hľadanom predkovi, neviete však ako ďalej? Opýtajte sa:)
Pravidlá fóra
Pravidlá fóra "Hľadám predka"
Skôr, než položíte otázku v tomto fóre, odporúčame Vám prečítať si tieto pravidlá a snažiť sa ich dodržiavať vo vlastnom záujme, aby Vám skúsenejší kolegovia mohli čo najskôr a čo najpresnejšie odpovedať:
1) Do predmetu témy napíšte konkrétne priezvisko, po ktorom pátrate, prípadne aj oblasť. Ak napíšete "Hľadám predkov", bude názov témy zmenený, pretože predkov tu hľadajú všetci, navyše ide o duplicitu s názvom subfóra.
2) Snažte sa uviesť všetky fakty, ktoré k danému predkovi viete, či už je to narodenie, úmrtie, sobáš, vierovyznanie, lokality, v ktorých žil, alebo čokoľvek iné. Akýkoľvek fakt je lepší, ako nič a môže viesť k rýchlejšej identifikácii.
3) Ak ide o osobu, ktorá už nežije, pridajte link na dokument, týkajúci sa osoby, alebo priložte sken dokumentu, aby sa predišlo omylom pri Vašom čítaní záznamu. Nebuďte ješitní, že Vám sa to stať nemôže. Stáva sa to každému, najmä v začiatkoch. Od toho sme tu, aby sme Vám pomohli, nikoho vopred nezatracujeme.
4) Uvedomte si, prosím, že pátranie po predkoch narodených po roku 1906, je výlučne vo Vašej kompetencii, pretože matriky po roku 1906 sú tzv. "živé matriky", ktoré sú stále uložené na matričnom úrade a údaje z nich sa poskytujú len priamym príbuzným. Preto musíte kontaktovať príslušnú matriku, kde budete musieť preukázať priamy príbuzenský vzťah a za poskytnutie každého záznamu môžu od Vás žiadať správny poplatok 5 Eur. Viac o tom, kde hľadať slovenské matriky: https://www.geni.sk/kde-hladat-slovenske-matriky/

Ďakujeme za pochopenie a želáme veľa úspechov v pátraní po predkoch.
Tommy
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 258
Dátum registrácie: 23 Mar 2019, 21:05
Predkovia z oblasti: Bojnice,Sklené,Kunešov,Nedožery-Brezany

Dobrý deň
V rodinných fotkách sme našli jedného človeka-vôbec nevieme kto to je. Vzadu na fotke bol odkaz:,,na připominku věnuje dcérke Vaclav Bernard". Následne som požiadal archív v Buchenwalde a poslali mi príslušné dokumenty a zdigitalizovali tiež nejaké nové dokumenty a tam bola jeho fotka a s mojou matkou sa nevieme zhodnúť ci sa podoba......problém je v tom ,že neviem ci je to ta istá osoba.....
Mame len našu fotku s menom nejaka relevantná informácia to nie je.....
Čech,Vaclav Bernard a mal dcéru....no neviem ako pátrať ďalej a ci to je zdodne (fotka s oblúkom je naša a fotka v odkaze)
Dakujem
https://digitalcollections.its-arolsen. ... ARD+VACLAV
Prílohy
IMG_3888.JPG
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4964
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Čo Vás viedlo k tomu, aby ste oslovili archív v Buchenwalde? Inak by som sa obrátil aj na české fórum genealogie.taby.cz, prípadne na FB skupinu Genealogie CZ+SK.
Tommy
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 258
Dátum registrácie: 23 Mar 2019, 21:05
Predkovia z oblasti: Bojnice,Sklené,Kunešov,Nedožery-Brezany

Išli sme na ro vylučovaciou metódou a hľadal som na internete všade Václavov Bernardov tento zkoncentracneho a ešte je nejaký pochovaný v Nymburku Česko ,ale nejde mi do hlavy prečo jej nechával fotku ,keď mohol byt s ňou (prababka a jej súrodenci neboli v Českupokial viem,ale narodila sa v Budapešti.....a staršie generácie boli z Bojníc na Slovensku. Moja babka nemala známeho otca a narodila sa v1937 a povedal som si keby neskončil v tom obdobi v koncentračnom tábore tak by bol s ňou a nenechal by jej fotku s odkazom....a ešte jediná s rodiny kto bol v Čechách prvý bola prababka nar.1914v Budapešti a prababky manžel po vojne bol tiež väzneníkomunistami aj nacista,ale toho si zobrala az v 50rokoch)
No neviem ci to nie je vojak. Ma tam nejaké vylozky
mano
Veterán
Veterán
Príspevky: 632
Dátum registrácie: 28 Okt 2015, 19:34

Ak dobre rozumiem Vasmu dopytu,tak mate indicie ,ze Vaclav Bernard nar. 8.10.1913 v Sokolči (Nymburk) by mohol byt biologickym otcom Vasej babky narodenej v r. 1937.
Mate zmapovany jeho predvojnovy profesny zivot v Cechach , jeho pobyt v Buchenwalde a nasledne utrzkovito v Svajciarsku ,Taliansku a Ecuadore a tam sa stopa straca .....
V.Bernard (1913 Sokolec) je v EZO (Evidencia zaujmovych osob ) STB
https://stbezo.info/b63.htm
Zaevidovany bol v roku 1975 ,takze minimalne v tomto roku STB poznala jeho vtedajsie trvale bydlisko,ktore by mohlo byt v spise.
Neviem ale, ci Ste opravnena osoba na vyziadanie si tychto udajov ,pretoze prislusnu legislativu nepoznam...... Mozno Vam niekto poradi,alebo rovno sa pokuste si ich vyziadat
Tommy
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 258
Dátum registrácie: 23 Mar 2019, 21:05
Predkovia z oblasti: Bojnice,Sklené,Kunešov,Nedožery-Brezany

nemohli sa zobrať mali by opletačky s gestapom a tým pádom aj zatajovali majú starú mamu.....,ktorého tuším v tom roku odviezli do Osvienčimu(Vaclav Bernard)po vojne odišiel do Chicaga.
Preto asi ho zaregistrovali...no neviem ci to je ta istá osoba ,ale ináč by to sedelo.
mano
Veterán
Veterán
Príspevky: 632
Dátum registrácie: 28 Okt 2015, 19:34

Ono to sedi presne - osoba s menom Vaclav Bernard narodena 8.10.1913 umrela v septembri 1970 a pochovana bola 3.10.1970

https://www.familysearch.org/search/rec ... 0States%22

Jeho posledna adresa bola 4522 Elm Lyons Illinois

V zaznamoch STB bude asi preklep ( zaevidovany 5 rokov po smrti ?) !!!
milestone
Veterán
Veterán
Príspevky: 903
Dátum registrácie: 02 Jan 2013, 20:17

Tommy napísal: 07 Máj 2019, 09:04 ...V rodinných fotkách sme našli jedného človeka-vôbec nevieme kto to je. Vzadu na fotke bol odkaz:,,na připominku věnuje dcérke Vaclav Bernard"...s mojou matkou sa nevieme zhodnúť ci sa podoba......problém je v tom ,že neviem ci je to ta istá osoba...Čech,Vaclav Bernard a mal dcéru....no neviem ako pátrať ďalej a ci to je zdodne (fotka s oblúkom je naša a fotka v odkaze...
Pri tej Vašej fotografii je nutné vychádzať zo vzoru (strihu) vojenskej uniformy. Takto vyzerala uniforma spoločnej armády v roku 1912 https://www.velkavojna.sk/viewpage.php?page_id=22
Na blúze si všimnite hlavne dve veľké vrecká s členenými príklopkami. Zapínanie na gombíky je skryté v lége (gombíky nie je vidieť). Predpokladám, že vojak na Vašej fotografii sa narodil +/- okolo r. 1890 - 1896, bez ohľadu na text na zadnej strane fotografie.

K fotografii istého Václava Bernarda nar. v roku 1913. Ak by ako branec v roku 1930 - 1931 nastúpil do armády, vzor vojenskej uniformy bol vtedy takýto http://mojepoklady.cz/mojepokl/uniformy ... z1930.html

Podľa môjho názoru sa nejedná o jednu a tú istú osobu.
Napísať odpoveď