Rod Putnok

Máte základné údaje o hľadanom predkovi, neviete však ako ďalej? Opýtajte sa:)
Pravidlá fóra
Pravidlá fóra "Hľadám predka"
Skôr, než položíte otázku v tomto fóre, odporúčame Vám prečítať si tieto pravidlá a snažiť sa ich dodržiavať vo vlastnom záujme, aby Vám skúsenejší kolegovia mohli čo najskôr a čo najpresnejšie odpovedať:
1) Do predmetu témy napíšte konkrétne priezvisko, po ktorom pátrate, prípadne aj oblasť. Ak napíšete "Hľadám predkov", bude názov témy zmenený, pretože predkov tu hľadajú všetci, navyše ide o duplicitu s názvom subfóra.
2) Snažte sa uviesť všetky fakty, ktoré k danému predkovi viete, či už je to narodenie, úmrtie, sobáš, vierovyznanie, lokality, v ktorých žil, alebo čokoľvek iné. Akýkoľvek fakt je lepší, ako nič a môže viesť k rýchlejšej identifikácii.
3) Ak ide o osobu, ktorá už nežije, pridajte link na dokument, týkajúci sa osoby, alebo priložte sken dokumentu, aby sa predišlo omylom pri Vašom čítaní záznamu. Nebuďte ješitní, že Vám sa to stať nemôže. Stáva sa to každému, najmä v začiatkoch. Od toho sme tu, aby sme Vám pomohli, nikoho vopred nezatracujeme.
4) Uvedomte si, prosím, že pátranie po predkoch narodených po roku 1906, je výlučne vo Vašej kompetencii, pretože matriky po roku 1906 sú tzv. "živé matriky", ktoré sú stále uložené na matričnom úrade a údaje z nich sa poskytujú len priamym príbuzným. Preto musíte kontaktovať príslušnú matriku, kde budete musieť preukázať priamy príbuzenský vzťah a za poskytnutie každého záznamu môžu od Vás žiadať správny poplatok 5 Eur. Viac o tom, kde hľadať slovenské matriky: https://www.geni.sk/kde-hladat-slovenske-matriky/

Ďakujeme za pochopenie a želáme veľa úspechov v pátraní po predkoch.
Adrika
Príspevky: 18
Dátum registrácie: 16 Okt 2012, 17:47

Môj starý otec sa volal Ľudovít Putnok nar. 3.8.1898 v Polomke, zomrel 27.7.1965 v Heľpe, bol horárom, žil na Heľpe, za manželku mal Gizelu rod. Štugnerovú. Rodičia Ľudovíta Putnoka boli: Štefan Putnok 1869-1953 a Júlia rod. Fedorová. Mali spolu viac detí - Štefan 1890, Ľudovít 1898, Ján 1903, Ferdinand 1907, Gizela 1909, Viktor 1903, Július 1900, Vilma 1912, Irena 1897. Žili na Horehroní - Polomka, Hámor, Závadka nad Hronom, Heľpa, Pohorelá, Šumiac, Nová Maša, Telgárt. Júlia zomrela ako 38 ročná a prastarý otec Štefan sa znova oženil s Pavlínou Ujhazi, s ňou deti nemal. Podľa rozprávania starých ľudí na Horehroní - Štefan Putnok pracoval pre Colburga v hámroch / valcovni plechov na Maši aj v Hámre. Pravdepodobne aj bývali v Hámre. Neviem v online matrikách o Štefanovi Putnokovi (1869-1953) nájsť žiaden záznam. Nestretli ste sa niekto s týmto menom? Ďakujem.
Adrika
Príspevky: 18
Dátum registrácie: 16 Okt 2012, 17:47

Už mám preskúmané rody Anjou dynasty, Reynold Rozgonyi de Rozgony, de Holzer family, Seczényi a im podobné. Chýba mi v údajoch obdobie 1800 - 1870, aby som sa vedela pripojiť na niektorú vetvu, neviem nikde nájsť rodičov Štefana Putnoka (1869-1953), ktorý pravdepodobne nejaký čas žil v obci Hámor, tiež asi v Novej Maši ani jeho prvú manželku. Nikto si ho nepamätá, neviem ho nájsť ani v Church and Synagogue Books, 1592-1910, Slovakia, ani na internete ani v matrikách. Žiaden zápis. Ani narodenie, ani úmrtie, ani svadba... Akoby vôbec neexistoval a pritom viem, že existoval, žil na Horehroní, pracoval pre Colburgovcov... mal 2 manželky - Juliu rod. Fedorovú a Pavlínu Ujházi. Potvrdil mi to záznam v matrike v Heľpe v ktorom sa uvádza že je otec Ľudovíta Putnoka, môjho starého otca. Nikto v rodine si naňho nepamätá. Už som oslovila všetky obecné úrady na Horehroní -ale nevedia mi povedať odkiaľ na Horehronie prišli. Pravdepodobne niekde z Gemera, otec spomínal Revúčku, Miškolc, mesto Putnok. Problém je, že neviem maďarsky - aj napriek tomu, že otec plynule hovoril maďarsky a starí rodičia tiež. Kým nezistím mená rodičov Štefana Putnoka - neposuniem sa ďalej. Existujú rôzne podoby toho mena v rôznych storočiach - Puthnok, Putwok, Puthnuk, Putnoki, Putnoky, Putok, Putuoky, Putwoki, Putuoki,... (pravdepodobne skomoleniny mena), tieto mená sa vyskytujú v oblasti Gemer - Kišhont, Boršód -Abov-Zemplín. Ja neviem, asi niekde robím chybu.
Adrika
Príspevky: 18
Dátum registrácie: 16 Okt 2012, 17:47

Je možné, že môj prastarý otec je osoba, ktorú som našla?
https://familysearch.org/search/records ... ce%3AHelpa~

parents: István Putnoki,​ Borbála Györ

name: István Putnoki
event: Baptism
event date: 22 Dec 1869
event place: Putnok, Gömör, Hungary
gender: Male
father: István Putnoki
mother: Borbála Györ
page number: 65
entry number: 42
digital folder number: 004703323

Rok narodenia zodpovedá roku 1869 a meno István je po slovensky Štefan. Ak prihliadnem na zmeny koncovky priezvísk Putnok/Putnoki tak by to aj mohlo byť, či nie? Ako overím správnosť?
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4935
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Predosle dva prispevky z povodu priezviska som presunul sem, lebo nim sme v teme povodu priezviska mimo temu. Navrhol by som nasledovny postup.
Zrejme poznate datum a miesto umrtia Vasho prastareho otca Stefana (uvadzate rok 1953). Skusil by som na miestnej fare, alebo miestne prislusnej matrike sa dostat k tomuto umrtnemu datumu, pri ktorom by mohlo byt minimalne miesto narodenia uvedene, ale mozno aj rodicia. Rovnako tak by som sa pokusil najst matricny zaznam o jeho druhom sobasi. V case, ked sa konal jeho druhy sobas sa uz zvykli zapisovat aj rodicia, resp. miesto, kde sa dotycny narodil. Ak sa Vam podari najst tieto zapisy, som presvedceny, ze sa dokazete posunut dalej.
Imrich
Veterán
Veterán
Príspevky: 621
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:16
Kontaktovať používateľa:

Možete napísať aj žiadosť na Register obyvateľstva v BB alebo ho priamo navštíviť. Podľa mojich skuseností, pri úmrtí v r. 1953 by už mali byť spravidla zapísaní rodičia a miesto narodenia. Na starej stránke geni.sk sa o Regob-e písalo.
Imrich
Veterán
Veterán
Príspevky: 621
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:16
Kontaktovať používateľa:

Pridám 2 poznámky.
Meno Putnok sa vyskytovalo v oblasti Horehronia už okolo r. 1870. Pozrel som náhodou RK matriku Pohorelej u Mormonov (Krsty, birmovaní) 1827-1893 a na IMG 177, 14.11.1870 krstil Andreas Putnok syna, na IMG 170, Karol Putnok bol krstným otcom. V závere matriky sú birmovaní Putnokovci aspoň na IMGs: 278, 281, 288. Asi je nutné prezrieť všetky záujmové matriky z tej oblasti v ŠA BB.
V najlepšom prípade nájdete Štefana P. alebo aspoň iných Putnokovcov, ktorí naznačia ich možný pôvod.
Ten Štefan Putnoki z Putnoku, spomínaný hore, asi nie je dobrým kandidátom pre Vášho predka, lebo je kalvínskeho vyznania, kým Vaši boli zjavne katolíci.
Adrika
Príspevky: 18
Dátum registrácie: 16 Okt 2012, 17:47

Ďakujem za radu, už som napísala do BB. Trochu tomu prestávam rozumieť, už som zistila, že určite býval v Hámre (Hámor), patrí to teraz pod Polomku, obecný úrad v Polomke ma odkázal na št.archív v BB. Čo je čudné - neviem nájsť ani jeho dve manželky Juliana rod. Fedor, Pavlína Ujházi. Viem že môj otec ako malý chlapec býval v Revúčke na Gemeri, preto som začala hľadať aj na Gemeri a Gemer sa mi v období roku 1869 zobrazuje práve v maďarskej matrike.
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4935
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Slovenske archivy nerobia genealogicke reserse pre nasich obcanov, len pre zahranicie, takze by som neocakaval neviemco v odpovedi z BB.
Nerozumiem Vasej vete: "...preto som začala hľadať aj na Gemeri a Gemer sa mi v období roku 1869 zobrazuje práve v maďarskej matrike." Vy zrejme prehladavate indexy a nie matriky. Nie vsetky matriky su oindexovane, resp. este je vela neoindexovanych. Gemer len malou castou zasahoval na sucasne uzemie Madarska a to prave okolie mesta Putnok: http://sk.wikipedia.org/wiki/Gemersk%C3%A1_%C5%BEupa Slovenske matriky z oblasti Gemera zrejme nie su oindexovane v takom rozsahu. Je treba hladat v matrikach. A ako uz bolo povedane, najskor je treba sa dostat k tym umrtnym udajom z r. 1953 a tie rozhodne nie su v statnom archive, ale na obecnej matrike, kde zomrel a v cirkevnej matrike prislusnej farnosti. Na zaznam v obecnej matrike mate narok (len si budete musiet zaplatit), z cirkevnej matriky zalezi na voli farara.
Adrika
Príspevky: 18
Dátum registrácie: 16 Okt 2012, 17:47

Ďakujem za všetky rady. Začarovaný kruh. Matrika v Polomke ma odkázala na Štátny archív v BB. Štátny archív v BB ma odkázal späť na matriku v Polomke. Už som požiadala o vystavenie záznamu o úmrtí matriku pri OÚ Polomka. Odchádzam na Horehronie - preveriť ako a či vôbec osobu Karola Putnoka z Pohorelej súvisí s našou rodinou.
Imrich
Veterán
Veterán
Príspevky: 621
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:16
Kontaktovať používateľa:

Prida
Napísať odpoveď