Hľadám otca svojho prastarého otca

Máte základné údaje o hľadanom predkovi, neviete však ako ďalej? Opýtajte sa:)
Pravidlá fóra
Pravidlá fóra "Hľadám predka"
Skôr, než položíte otázku v tomto fóre, odporúčame Vám prečítať si tieto pravidlá a snažiť sa ich dodržiavať vo vlastnom záujme, aby Vám skúsenejší kolegovia mohli čo najskôr a čo najpresnejšie odpovedať:
1) Do predmetu témy napíšte konkrétne priezvisko, po ktorom pátrate, prípadne aj oblasť. Ak napíšete "Hľadám predkov", bude názov témy zmenený, pretože predkov tu hľadajú všetci, navyše ide o duplicitu s názvom subfóra.
2) Snažte sa uviesť všetky fakty, ktoré k danému predkovi viete, či už je to narodenie, úmrtie, sobáš, vierovyznanie, lokality, v ktorých žil, alebo čokoľvek iné. Akýkoľvek fakt je lepší, ako nič a môže viesť k rýchlejšej identifikácii.
3) Ak ide o osobu, ktorá už nežije, pridajte link na dokument, týkajúci sa osoby, alebo priložte sken dokumentu, aby sa predišlo omylom pri Vašom čítaní záznamu. Nebuďte ješitní, že Vám sa to stať nemôže. Stáva sa to každému, najmä v začiatkoch. Od toho sme tu, aby sme Vám pomohli, nikoho vopred nezatracujeme.
4) Uvedomte si, prosím, že pátranie po predkoch narodených po roku 1906, je výlučne vo Vašej kompetencii, pretože matriky po roku 1906 sú tzv. "živé matriky", ktoré sú stále uložené na matričnom úrade a údaje z nich sa poskytujú len priamym príbuzným. Preto musíte kontaktovať príslušnú matriku, kde budete musieť preukázať priamy príbuzenský vzťah a za poskytnutie každého záznamu môžu od Vás žiadať správny poplatok 5 Eur. Viac o tom, kde hľadať slovenské matriky: https://www.geni.sk/kde-hladat-slovenske-matriky/

Ďakujeme za pochopenie a želáme veľa úspechov v pátraní po predkoch.
Barta Ján
Príspevky: 2
Dátum registrácie: 04 Nov 2012, 00:40

Môj prastarý otec Aexander Barta 1876-1963 sa pravdepodobne narodil, ale určite žil v Opatovej pri Lučenci. Hľadám jeho rodičov (rodný list) a jeho súrodencov.
Vopred Vám ďakujem. Ján Barta
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3253
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Vážený pán Barta,
neuviedli ste, akého vierovyznania Váš predok bol. Ak si nie ste úplne istý odkiaľ Alexander Barta pochádzal, môžete sa mená jeho rodičov dozvedieť z jeho sobášneho listu. Na základe toho potom môžete prehliadať matriku príslušnej farnosti, pod ktorú p. Alexander Barta patril. Ak sa Váš predok narodil v rímskokatolíckej farnosti v Lučenci jeho krstný list list by ste mali nájsť v tejto matrike:

https://familysearch.org/pal:/MM9.3.1/T ... 1453141677

Veľa šťastia pri bádaní.
S pozdravom
Patrik Zakarovský
andrej58
Veterán
Veterán
Príspevky: 477
Dátum registrácie: 02 Nov 2012, 10:03
Predkovia z oblasti: Orava,Marmárosziget

Vážený pán Bárta,
väčšinou na tomto fóre (ak som to dobre pochopil :twisted: ) dávame príspevky keď si nevieme z niečím rady, alebo natrafíme na niečo zaujmavé.
Predpokladám že si neviete rady v hľadaní Vášho prastarého otca. Navrhujem nasledovný postup....keďže viete približne roky narodenia a úmrtia Vášho prastarého otca ja osobne by som sa najprv popýtal svojho otca alebo mamy (ak ešte žijú) čo o ňom vedia poprípadne nejaké rodinné historky. Následovne by som zašiel na matriku v Opatovciach (evidencia obyvateľstva, mestská matrika...farská matrika-ak bol nejakého vierovyznania) tu by som vyhľadal úmrtný list (ak zomrel v r.1963 bude tam uvedená príčina smrti,kto nahlásil, poprípade čas úmrtia a myslím aj či bol vdovec alebo nie), následne by som dohľadal poprípade úmrtie mojej prastarej mamy (ak už v čase úmrtia prastarého otca nežila). Vyhľadávanie sobášneho listu by som skúšal spôsobom napr. nar. 1876 ,mohol s brať najskôr asi 17 ročný ...začnem hľadať od r.1893 do narodenia prvého dieťaťa (alebo do narodenia Vášho starého otca)...ak sa sobášny list nenachádza v danej matrike mám smolu a musím rozšíriť hľadanie o iné okolité dediny. Matriku myslím od r. 1895 poväčšine nájdete ešte na miestnych matrikách....nakoľko Váš prastarý otec zomrel v r. 1963 a záznam sa nachádza v živej matrike ako predpokladám aj dátum sobáša, musíte pátrať sám nakoľko do daných matrík sa podarí nahliadnuť iba príbuznej osobe alebo osobe z rodiny.
Pokiaľ sa Vám nepodarí nájsť dátum narodenie v linku čo Vám dal patricius95 skúste ešte prejsť krstných rodičov či sa priezvisko Bárta tam vyskytuje.
Je veľa možností ako sa venovať tejto "detektívnej" práci :twisted: chce to len vôľu, čas, peniaze....a radosť z každého nájdeného predka :lol:
Ak ste SOLVENTNÝ a peniaze nehrajú úlohu v živote, môžete si zaplatiť genealóga alebo firmu,ktorá sa tým zaoberá avšak rátajte z nemalou čiastkou :evil:
Veľa úspechov vo Vašom bádaní.
Barta Ján
Príspevky: 2
Dátum registrácie: 04 Nov 2012, 00:40

Ďakujem, idem nato. Ešte sa ozvem...

Ján Barta
Napísať odpoveď