Benček

Máte základné údaje o hľadanom predkovi, neviete však ako ďalej? Opýtajte sa:)
Pravidlá fóra
Pravidlá fóra "Hľadám predka"
Skôr, než položíte otázku v tomto fóre, odporúčame Vám prečítať si tieto pravidlá a snažiť sa ich dodržiavať vo vlastnom záujme, aby Vám skúsenejší kolegovia mohli čo najskôr a čo najpresnejšie odpovedať:
1) Do predmetu témy napíšte konkrétne priezvisko, po ktorom pátrate, prípadne aj oblasť. Ak napíšete "Hľadám predkov", bude názov témy zmenený, pretože predkov tu hľadajú všetci, navyše ide o duplicitu s názvom subfóra.
2) Snažte sa uviesť všetky fakty, ktoré k danému predkovi viete, či už je to narodenie, úmrtie, sobáš, vierovyznanie, lokality, v ktorých žil, alebo čokoľvek iné. Akýkoľvek fakt je lepší, ako nič a môže viesť k rýchlejšej identifikácii.
3) Ak ide o osobu, ktorá už nežije, pridajte link na dokument, týkajúci sa osoby, alebo priložte sken dokumentu, aby sa predišlo omylom pri Vašom čítaní záznamu. Nebuďte ješitní, že Vám sa to stať nemôže. Stáva sa to každému, najmä v začiatkoch. Od toho sme tu, aby sme Vám pomohli, nikoho vopred nezatracujeme.
4) Uvedomte si, prosím, že pátranie po predkoch narodených po roku 1906, je výlučne vo Vašej kompetencii, pretože matriky po roku 1906 sú tzv. "živé matriky", ktoré sú stále uložené na matričnom úrade a údaje z nich sa poskytujú len priamym príbuzným. Preto musíte kontaktovať príslušnú matriku, kde budete musieť preukázať priamy príbuzenský vzťah a za poskytnutie každého záznamu môžu od Vás žiadať správny poplatok 5 Eur. Viac o tom, kde hľadať slovenské matriky: https://www.geni.sk/kde-hladat-slovenske-matriky/

Ďakujeme za pochopenie a želáme veľa úspechov v pátraní po predkoch.
martustus75

Dobrý deň.Potreboval by som poradiť.
V matrike na fare som zistil,že môj predok Jozef Benček sa narodil 12.12.1899 v Hostí. Jeho rodičia majú uvedený pôvod -Slažany. Z matriky v Slažanoch mi odpísali,že sobáš rodičov Ján Benček a Helena rod. Hudecová tam nemajú.
V súpise z r.1869 sa Ján Benček nenachádza, resp. matrika Velkých Slažian tam nie je. No , je -ale pod týmto menom obce je matrika obce Slepčany. Poraďte - ako ďalej ?

Ďakujem
Imrich
Veterán
Veterán
Príspevky: 621
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:16
Kontaktovať používateľa:

Podľa stránky http://slovniky.korpus.sk/ sa priezvisko Benček v r. 1995 vyskytovalo na Slovensku s veľmi významným výskytom
v blízkom okolí Zlatých Moraviec. Určite sa tam museli vyskytovať aj pred 100 rokmi. Hľadajte ten sobáš v okolitých
dedinách-telefonujte na matričné úrady alebo navštevujte fary. Začal by som dedinou Obyce (Ebedecz). Podľa stránky
http://www.radixindex.com/ sa v r. 1891 v Obyciach vyskytoval nejaký remeselník Bencsek. Pozrel som do RK sobášnej matriky Opatovce nad Žitavou,
ktorá pokrýva Obyce, u Mormonov, a v intervale 1885-1895 som našiel 4 sobáše Benčekovcov na IMGs: 108(Jozef),118 (Matej),124(Karol),125(Matej).
martustus75

Komplikácia je v tom ,že priezvisko Benček sa v našej rodine vyskytuje na oboch stranách t tom istom období . A Obyce už mám na 90 % spracované. Ale skúsim to v Slažanoch ešte osobne. Chcel som len vedieť, ako získať od mormónov súpis Veľkých Slažian 1869.

aj tak ďakujem za radu :)
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4963
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Ja Vam celkom dobre nerozumiem, co vlastne hladate. Raz pisete, ze hladate supis z r. 1869, hned v tej istej vete, ze v nom neviete najst matriky Slazian. Takze: hladate supis, alebo matriky? Supis je, zo Slazian, matriky existuju tiez, ale viacerych vierovyznani. Treba brat v uvahu aj to, ze sucasne Slazany sa skladaju z byvalych Hornych a Dolnych a Malych a Velkych Slazian. Supis je len z Malych, matriky sa tykaju prevazne Hornych a Dolnych Slazian.
martustus75

Možno som sa zle vyjadril. Chyba bola v tejto vete.

"V súpise z r.1869 sa Ján Benček nenachádza, resp. matrika Velkých Slažian tam nie je. No , je -ale pod týmto menom obce je matrika obce Slepčany."

Tu so myslel ,že súpis Velkých Slažian na stránke nie je. Keďže som Jána Benčeka nenašiel v matrikách Slažany / mal sa narodiť 23.3.1876/ , chcel som si pozrieť jeho rodičov v súpise V.Slažian. -no a ten nie je. Pod názvom V.Slažany je sken súpisu obce Slepčany. Tak som chcel vedieť aký je postup ak chcem získať súpis Velkých Slažian. Snažím sa -možno mi to tak dobre nejde,ale vy ste odborníci -preto sa obraciam na Vás.Ďakujem
Imrich
Veterán
Veterán
Príspevky: 621
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:16
Kontaktovať používateľa:

Zavolajte alebo zamailujte si priamo do ŠA Nitra, či tam majú originál súpisu pre V. Slažany. Možno sa nedochoval a možno Mormoni naň zabudli.
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4963
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Ako som pisal, supis zo Slazian je, ale len z Malych (teda Hornych). Z Velkych (teda Dolnych) nie je. Vcera som ten z Malych pozeral a je z Malych (nielen zaciatok filmu, ale aj prvu stranku scitacieho archu som pozrel a su tam Slazany): https://familysearch.org/pal:/MM9.3.1/T ... n828976656
V zozname nafilmovanych ani V. Slazany nie su: http://www.iabsi.com/gen/public/Documen ... rdered.pdf
Používateľov profilový obrázok
wera
Veterán
Veterán
Príspevky: 397
Dátum registrácie: 15 Sep 2012, 23:31

Slazany je obec, ktora vznikla v roku 1960 zlucenim Dolnych Slazan (Velke Slazany) a Hornych Slazan (Male Slazany).
Ak smiem, nieco z mojho hladania:
V rodokmeni mojej matky sa taktiez vyskytuje priezvisko Bencek a hoci som kompletne vypisala vsetkych Bencekovcov z Jalsoveho (kde sa narodila moja pramatka) i nedalekeho Hlohovca, nepriviedlo ma to k nicomu... 5 rokov ma mylilo, ze pri jej zazname o jej krste je status otca uvedeny ako colonus (rolnik) (pricom tento cely zivot bol pastierom a jeho deti su pozapisovane v piatich roznych matrikach od Hlohovca po Topolcany...)
Preto by som skusila najst dalsich surodencov Jozefa (*1899 Hostie) a pokusila sa najst umrtie jeho rodicov v statnej matrike, nie na fare)...
Moje patranie ma presviedca, ze sme iba ludia, robime chyby a mnohe zapisy v matrikach su chybne... preto pomoze kazda, na prvy pohlad nevyznamna, malickost... cim viac informacii mate, tym sa zvacsuje vasa sanca, ze uspejete....
Napísať odpoveď