Rodina Vavrik

Máte základné údaje o hľadanom predkovi, neviete však ako ďalej? Opýtajte sa:)
Pravidlá fóra
Pravidlá fóra "Hľadám predka"
Skôr, než položíte otázku v tomto fóre, odporúčame Vám prečítať si tieto pravidlá a snažiť sa ich dodržiavať vo vlastnom záujme, aby Vám skúsenejší kolegovia mohli čo najskôr a čo najpresnejšie odpovedať:
1) Do predmetu témy napíšte konkrétne priezvisko, po ktorom pátrate, prípadne aj oblasť. Ak napíšete "Hľadám predkov", bude názov témy zmenený, pretože predkov tu hľadajú všetci, navyše ide o duplicitu s názvom subfóra.
2) Snažte sa uviesť všetky fakty, ktoré k danému predkovi viete, či už je to narodenie, úmrtie, sobáš, vierovyznanie, lokality, v ktorých žil, alebo čokoľvek iné. Akýkoľvek fakt je lepší, ako nič a môže viesť k rýchlejšej identifikácii.
3) Ak ide o osobu, ktorá už nežije, pridajte link na dokument, týkajúci sa osoby, alebo priložte sken dokumentu, aby sa predišlo omylom pri Vašom čítaní záznamu. Nebuďte ješitní, že Vám sa to stať nemôže. Stáva sa to každému, najmä v začiatkoch. Od toho sme tu, aby sme Vám pomohli, nikoho vopred nezatracujeme.
4) Uvedomte si, prosím, že pátranie po predkoch narodených po roku 1906, je výlučne vo Vašej kompetencii, pretože matriky po roku 1906 sú tzv. "živé matriky", ktoré sú stále uložené na matričnom úrade a údaje z nich sa poskytujú len priamym príbuzným. Preto musíte kontaktovať príslušnú matriku, kde budete musieť preukázať priamy príbuzenský vzťah a za poskytnutie každého záznamu môžu od Vás žiadať správny poplatok 5 Eur. Viac o tom, kde hľadať slovenské matriky: https://www.geni.sk/kde-hladat-slovenske-matriky/

Ďakujeme za pochopenie a želáme veľa úspechov v pátraní po predkoch.
milestone
Veterán
Veterán
Príspevky: 901
Dátum registrácie: 02 Jan 2013, 20:17

Príjemný deň,

neviem si rady, ako ďalej postupovať v mojom bádaní.
Zo živej matriky mám údaj, že moja praprababka Mária zomrela v r. 1921 ako 66-ročná v Rajci, č.d. 253. Pri zápise má manžela Jána, ktorý v tom čase žil (zomrel v r. 1937 v Rajci, č.d. 253) a neb. rodičov Ondreja Vavrika a Máriu Šujanský.

Praprastarí rodičia Joannes Holly a Maria Vavrik mali sobáš v rímsko-katolíckom kostole v Rajci 09. nov. 1882. Vstupný vek snúbencov bol 24 rokov. Číslo domu nie je uvedené.
Neviem nájsť:
- narodenie Marie Vavrik, aby mala rodičov
Andreasa Vavrika a Mariu Sujansky
- jej súrodencov
- sobáš jej rodičov.
Rodina Vavrik mala prímenie/alias Panszky, čo viem od starších rodinných príslušníkov. Hľadala som aj prímenia rod. Sujanszky, ak by farár zapísal Mariu pri sobáši iba s prímením (Rumpel, Gabor, Supka, Marcikan, Fabana, Krajcsi, Bucsek) a nič.
Zaujímavosťou č.1 je, že som našla manželský pár Andreas Vavrik Panszky a Maria Kavecz a ich deti Leontina (1858), Agnes (1860) a Mathaeus (1862) sa narodili v dome č. 253!
Zaujímavosť č. 2 je, že Leontina Vavrik Panszky (1858) bola krstnou matkou dcéry Márie Hollej rod. Vavrik (zomrelej 1921) Antonie v r. 1889.

Neviem, kde robím chybu. Srdečne ďakujem za každú radu!
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3253
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Dobrý deň,
myslím si, že Andreas Vavrik Panszky a Mária Kavecz sú osobami, ktoré hľadáte. Ak ste naozaj nenašli žiadnu dvojicu Andreasa Vavrika a Márie Šujanskej, potom sa dá predpokladať, že ten, kto úmrtie Vašej prebabky Márie Hollej, rod. Vavrikovej (pravdepodobne to bol jej manžel) meno matky Márie Hollej, rod. Vavrikovej nepoznal. Keďže ste nenašli rodný list žiadnej Márie Vavrikovej, skúste pozerať výlučne Máriu Panszkú, alebo Máriu Kaveczovú- Vaša praprababka mohla byť nemanželským dieťaťom. Ak sa Vám nič nepodarí nájsť, môžete skúsiť
ešte súpis obyvateľstva z roku 1869 z danej obce.

Dúfam, že som pomohol ;-)
S pozdravom
Patrik Zakarovský
milestone
Veterán
Veterán
Príspevky: 901
Dátum registrácie: 02 Jan 2013, 20:17

Príjemný deň patricius95,

srdečne ďakujem za Vašu radu, v každom prípade budem hľadať aj tieto možnosti.

Rozmýšľam nad touto teóriou/špekuláciou:
Andreas Vavrik Panszky a Maria Sujansky skutočne uzatvorili manželstvo v mieste, odkiaľ pochádzala ona, teda mimo Rajca. Preto neviem nájsť ich sobáš a narodenie ich dcéry Márie Vavrik okolo r. 1855.
Matka Mária zomrela a Andreas sa vracia do Rajca ako vdovec s dcérou Máriou a druhýkrát sa oženil s Máriou Kavecz. Zmysel by to dávalo, len to treba potvrdiť na 100%.

Za pokus stojí osloviť so žiadosťou SNA v BA. Majú Sčítanie ľudu a bytov k 15.02. 1921, ako píše pán duros.
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4958
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

patricius95 napísal:....m. Ak sa Vám nič nepodarí nájsť, môžete skúsiť
ešte súpis obyvateľstva z roku 1869 z danej obce.

Dúfam, že som pomohol ;-)
Z Trencianskej zupy sa supis z r. 1869 nezachoval.
milestone
Veterán
Veterán
Príspevky: 901
Dátum registrácie: 02 Jan 2013, 20:17

Môj predrečník má zjavne úpal a je mimo, inak si to neviem vysvetliť. Počasie tomu nasvedčuje. :)
Prosím administrátora, aby odstránil jeho príspevok. Ďakujem!
Používateľov profilový obrázok
wera
Veterán
Veterán
Príspevky: 397
Dátum registrácie: 15 Sep 2012, 23:31

ono z casu na cas sem taketo "zabludi"... :geek:
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4958
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

milestone napísal:Môj predrečník má zjavne úpal a je mimo, inak si to neviem vysvetliť. Počasie tomu nasvedčuje. :)
Prosím administrátora, aby odstránil jeho príspevok. Ďakujem!
Teraz neviem, ci sa to tyka mna, alebo tu bol nejaky spam. Lebo prave som deaktivoval niekolko podozrivych uctov, vratane ich prispevkov.
milestone
Veterán
Veterán
Príspevky: 901
Dátum registrácie: 02 Jan 2013, 20:17

Duros,
jednoznačne to nepatrilo Vám, ale spamu, resp. účtu, ktorý ste deaktivovali. ;) Ani vo sne by ma nenapadla takáto paradoxná situácia, aká vznikla po deaktivovaní. Odvolávam sa na weru, tá to videla a reagovala na môj príspevok. Jednoducho sa tu niekto "namontoval" s neplatenou reklamou.
Napísať odpoveď