neviem ako dalej

Máte základné údaje o hľadanom predkovi, neviete však ako ďalej? Opýtajte sa:)
Pravidlá fóra
Pravidlá fóra "Hľadám predka"
Skôr, než položíte otázku v tomto fóre, odporúčame Vám prečítať si tieto pravidlá a snažiť sa ich dodržiavať vo vlastnom záujme, aby Vám skúsenejší kolegovia mohli čo najskôr a čo najpresnejšie odpovedať:
1) Do predmetu témy napíšte konkrétne priezvisko, po ktorom pátrate, prípadne aj oblasť. Ak napíšete "Hľadám predkov", bude názov témy zmenený, pretože predkov tu hľadajú všetci, navyše ide o duplicitu s názvom subfóra.
2) Snažte sa uviesť všetky fakty, ktoré k danému predkovi viete, či už je to narodenie, úmrtie, sobáš, vierovyznanie, lokality, v ktorých žil, alebo čokoľvek iné. Akýkoľvek fakt je lepší, ako nič a môže viesť k rýchlejšej identifikácii.
3) Ak ide o osobu, ktorá už nežije, pridajte link na dokument, týkajúci sa osoby, alebo priložte sken dokumentu, aby sa predišlo omylom pri Vašom čítaní záznamu. Nebuďte ješitní, že Vám sa to stať nemôže. Stáva sa to každému, najmä v začiatkoch. Od toho sme tu, aby sme Vám pomohli, nikoho vopred nezatracujeme.
4) Uvedomte si, prosím, že pátranie po predkoch narodených po roku 1906, je výlučne vo Vašej kompetencii, pretože matriky po roku 1906 sú tzv. "živé matriky", ktoré sú stále uložené na matričnom úrade a údaje z nich sa poskytujú len priamym príbuzným. Preto musíte kontaktovať príslušnú matriku, kde budete musieť preukázať priamy príbuzenský vzťah a za poskytnutie každého záznamu môžu od Vás žiadať správny poplatok 5 Eur. Viac o tom, kde hľadať slovenské matriky: https://www.geni.sk/kde-hladat-slovenske-matriky/

Ďakujeme za pochopenie a želáme veľa úspechov v pátraní po predkoch.
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4963
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

masu napísal:Ja odpadnem, ja som asi tu pra pra babičku našla v tej Záhorskej Vsi.....
Like! :)
masu
Veterán
Veterán
Príspevky: 353
Dátum registrácie: 31 Mar 2013, 16:25
Predkovia z oblasti: Jaslovský, Fridrich, Záhorie, Svätý Jur, Kaufmann, Payer, Šuša

Duros, vďaka. Skrátka si hviezda. :D
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4963
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

masu napísal:Duros, vďaka. Skrátka si hviezda. :D
Tie su len na nebesiach - tam ma neposielajte :-)
Používateľov profilový obrázok
Marcel
Člen
Člen
Príspevky: 69
Dátum registrácie: 14 Jan 2013, 20:03
Predkovia z oblasti: Rajecká Lesná, Ladce, Kolárovice, Váhovce, Plumlov
Bydlisko: Nürnberg

mišo napísal:Ako mám ďalej postupovať, keď som našiel posledného priameho predka v obci Vlkas Andrej Kolha a Katarína Jurik - narodilo sa im tam dievča a nepodarilo a mi nájsť ich sobáš a ani odkiaľ mohol dotyčný pochádzať...
Niekedy je dobre zistit, ci sa dana farnost neosamostatnila od nejakej inej, vacsej. Z vlastnej skusenosti viem, ze to tak bolo v pripade Velkej Bytce a okolitych obci, v ktorych samostatne matriky vznikli okolo roku 1784m predtym spadali pod Velku Bytcu.
Aviator
Príspevky: 2
Dátum registrácie: 20 Nov 2013, 19:16
Predkovia z oblasti: Podolie a okolie

Rozhodol som sa nezakladať zbytočne novú tému, ale využiť túto, keďže presne vystihuje aj moju situáciu. Narazil na problém, kt. asi všetci dobre poznáte.
Neviem ako ďalej. Myslím, že som vyčerpal väčšinu možností, ale predsa len sem napíšem, čo ak mi náhodou niečo uniká, prípadne má niekto nejaký fígeľ.

Snažím sa dopátrať po krste môjho 4xpra deda. Mám vyhľadané jeho deti, mám zápis o sobáši, takže viem +/- na nejakých 5-7 rokov určiť, kedy sa narodil. A tu prichádza problém, do úvahy pripadajú 3 kandidáti. Nie, že by sa mi to stalo 1 krát, ale doteraz som sa vždy vynašiel. Jednoducho som prezrel matriku zosnulých, či niektorí z nich nezomrel v detskom veku a na moje šťastie (trochu morbídne) vždy mi zostal žiť iba jeden kandidát. Ak ich aj zostalo viac, toho svojho som našiel podľa čísla domu, bydliska alebo zamestnania. Raz mi zase pomohol pán farár, keď sa sekol a pri sobáši uviedol priezvisko podľa matky.

Tento krát sa však všetci 3 dožili dospelosti a všetci sú z tej istej dediny. Ide o prelom 18./19. storočia, takže nejaké číslo domu alebo mená rodičov pri sobáši nie sú. Viem, že ten môj zomrel pred rokom 1869, pretože v sčítaní z toho roku sa objavuje iba jeho manželka ako vdova. Tak som začal prezerať matriku úmrtí, ale tam nájdem maximálne jeho odhadovaný vek. A na ten sa spoľahnúť nedá. Ešte taký bonus. Všetci traja kandidáti na môjho predka, si za manželky zobrali Alžbety. :P

Mierne favorizujem jedného z nich, za krstných rodičov mal Červeňanských. Pričom pri sobáši môjho predka, majú dvaja svedkovia priezvisko Červeňanský. (Mali 4 svedkov) Napadlo mi, že by tí svedkovia mohli byť synovia jeho krstného. Ďalší zo svedkov má pre priezvisko Maszár, pričom krstní rodičia nevesty boli tiež Maszárech. Celkom sa mi to pozdáva, ale uzavrieť to iba na základe tohto argumentu, sa mi nezdá byť správne.

Hnevá ma to o to viac, že takýto zásek prišiel práve vo vetve, po ktorej mám priezvisko. Robím strom príbuzenstva, čiže rodičia ich rodičia a ich rodičia atď.
Ako túto situáciu riešite vy? Predpokladám, že v podstate to znamená konečnú, ale ako vravím v úvode, možno je nejaká finta, ktorá mi ešte nenapadla.
Imrich
Veterán
Veterán
Príspevky: 621
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:16
Kontaktovať používateľa:

Skúste ešte "hrubú silu". Vypíšte všetkých nositeľov hľadaného priezviska v období cc. 1770-1870
vo všetkých troch typoch matrík a skúste postupne vytvárať rodiny s tým priezviskom a prideľovať
k nim všetkých nájdených. Občas može pomôcť adresa, či svedkovia a krstní rodičia, občas sa pri
sobášoch môžu vyskytnúť aj rodičia. V podstate vylučovacia metóda. Je to mravenčia detektívna práca. Ľahké finty skončili.
Vo Vašom prípade by som začal od rodiny spomínanej v súpise r.1869. Zrejme v tom dvore žili viacerí
nositelia toho priezviska a zrejme mali v bližšej či vzdialenej minulosti spoločného predka. Pátrajte po mužských predkoch každého obyvateľa daného dvora. Ak nájdete predka niektorého z nositeľov toho priezviska, ktorý mal deti okolo r. 1800, tak aj Vaš predok z r. 1869 patrí k tomuto predkovi. Nemusí sa to podariť, v takom pripade zopakujte uvedený postup pre všetky domy v dedine, kde bývali iní nositelia daného priezviska r. 1869. Ak sa Vám podarí dostať sa s nejakým ich predkom (rodičom) do r. 1800, tak to zrejme nebudú Vaši predkovia a jednu kandidátsku rodinu tak vylúčite.A opakujete postup.
Na záver predsa len jednu zriedkavú fintu-indíciu. Všimol som si v sobášnych matrikách,
že ak sa v dvoch po sebe idúcich zápisoch vyskytuje u sobášených rovnaké priezvisko, tak ide s vysokou
pravdepodobnosťou o súrodencov. Vo takom prípade, aj ked rodičia nie sú uvedení, "stačí" sa nejako
dozvedieť, vypátrať rodičov jedného súrodenca a máme rodičov druhého súrodenca.
Aviator
Príspevky: 2
Dátum registrácie: 20 Nov 2013, 19:16
Predkovia z oblasti: Podolie a okolie

Ďakujem, to by mohlo fungovať. A keďže ide o vetvu s mojim priezviskom, v podstate zabijem dve muchy jednou ranou. Niekedy v ďalekej budúcnosti, keď by som mal dokončený vývod, chcel by som sa podrobnejšie venovať práve tejto vetve. Konkrétne urobiť rozrod po mužskej línii.
Napísať odpoveď