Hladam predkov Majernik

Máte základné údaje o hľadanom predkovi, neviete však ako ďalej? Opýtajte sa:)
Pravidlá fóra
Pravidlá fóra "Hľadám predka"
Skôr, než položíte otázku v tomto fóre, odporúčame Vám prečítať si tieto pravidlá a snažiť sa ich dodržiavať vo vlastnom záujme, aby Vám skúsenejší kolegovia mohli čo najskôr a čo najpresnejšie odpovedať:
1) Do predmetu témy napíšte konkrétne priezvisko, po ktorom pátrate, prípadne aj oblasť. Ak napíšete "Hľadám predkov", bude názov témy zmenený, pretože predkov tu hľadajú všetci, navyše ide o duplicitu s názvom subfóra.
2) Snažte sa uviesť všetky fakty, ktoré k danému predkovi viete, či už je to narodenie, úmrtie, sobáš, vierovyznanie, lokality, v ktorých žil, alebo čokoľvek iné. Akýkoľvek fakt je lepší, ako nič a môže viesť k rýchlejšej identifikácii.
3) Ak ide o osobu, ktorá už nežije, pridajte link na dokument, týkajúci sa osoby, alebo priložte sken dokumentu, aby sa predišlo omylom pri Vašom čítaní záznamu. Nebuďte ješitní, že Vám sa to stať nemôže. Stáva sa to každému, najmä v začiatkoch. Od toho sme tu, aby sme Vám pomohli, nikoho vopred nezatracujeme.
4) Uvedomte si, prosím, že pátranie po predkoch narodených po roku 1906, je výlučne vo Vašej kompetencii, pretože matriky po roku 1906 sú tzv. "živé matriky", ktoré sú stále uložené na matričnom úrade a údaje z nich sa poskytujú len priamym príbuzným. Preto musíte kontaktovať príslušnú matriku, kde budete musieť preukázať priamy príbuzenský vzťah a za poskytnutie každého záznamu môžu od Vás žiadať správny poplatok 5 Eur. Viac o tom, kde hľadať slovenské matriky: https://www.geni.sk/kde-hladat-slovenske-matriky/

Ďakujeme za pochopenie a želáme veľa úspechov v pátraní po predkoch.
gredy
Príspevky: 5
Dátum registrácie: 21 Feb 2013, 13:30

Dobry den, potrebovala by som pomoct ako dalej... Neviem sa prehryzt na webe k dalsim predkom, neviem, ci to vobec na webe najdem, ci v tomto pripade mi mozno pomoze uz len archiv, ale skusim aj tak. Helena Majernikova, rod.Zelenakova, nar.20.8.1878 a umrela 8.12.1959 v okr. Vranov nad Toplou, alebo Humenne a okolie mozno aj Dapalovce. Mala manzela Jana Majernika 28.3.1839, ale tu mi celkom nesedi ten vekovy rozdiel... Prosim o pomoc pri tomto patrani, alebo aspon radu, kde pokracovat... Dakujem velmi pekne.
Valika
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4957
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Miesto narodenia oboch, miesto sobasa, vierovyznanie... nic z toho neviete?
gredy
Príspevky: 5
Dátum registrácie: 21 Feb 2013, 13:30

Miesto narodenia by mohli byt Dapalovce, alebo Grzovce, fakt nie som si ista...Viera rimo-katolici. Miesto sobasa tiez bud Dapalovce, alebo tie Gruzovce. Mali deti Michala a Juraja teda o nich viem urcite.
gredy
Príspevky: 5
Dátum registrácie: 21 Feb 2013, 13:30

Majerníkovci žili už začiatkom 19 storočia a možno aj skôr v Ďapalovciach dosvedčuje Litterae Baptizmales vydaný 6.2.1948 Farským úradom v obci Jankove. V matrike pokrstených v rímsko-katolickom chráme z marca 1839 dosvedčujú, že rodičom Jánovi Majerníkovi a Helene Majerníkovej rodenej Zeleňak bol pokrstený syn Juraj Majerník narodený 28 marca 1839. Mozno pomoze aj to...
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4957
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Nieco nam tu nesedi.
Prve fakty:
gredy napísal:...Helena Majernikova, rod.Zelenakova, nar.20.8.1878 a umrela 8.12.1959 v okr. Vranov nad Toplou, alebo Humenne a okolie mozno aj Dapalovce. Mala manzela Jana Majernika 28.3.1839, ale tu mi celkom nesedi ten vekovy rozdiel...

Druhe fakty:
gredy napísal:Majerníkovci žili už začiatkom 19 storočia a možno aj skôr v Ďapalovciach dosvedčuje Litterae Baptizmales vydaný 6.2.1948 Farským úradom v obci Jankove. V matrike pokrstených v rímsko-katolickom chráme z marca 1839 dosvedčujú, že rodičom Jánovi Majerníkovi a Helene Majerníkovej rodenej Zeleňak bol pokrstený syn Juraj Majerník narodený 28 marca 1839. Mozno pomoze aj to...
Predpokladam, ze datum 6.2.1948 mal byt asi 6.2.1848...aj ked... No ale aby sa syn Juraj narodil v tom datume, ktory je hore uvedeny pri Janovi? A akych mal vlastne rodicov? Oni sa volali tak isto???

Este mam jednu opatrnu otazku (medzitym, co sa budem pokusat hladat). Tie datumy mate odkial? Prezerali ste matriky (kompletne), alebo ste si len na stranke familysearch.org dali vyhladat priezvisko Majernik?
Ak ste totiz postupovali tak, ako v druhej casti otazky, tak to napiste hned, prosim a nasledne si precitajte toto http://www.geni.sk/kde-hladat-slovenske-matriky/ ...a potom sa pripadne pytajte.
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4957
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

No, predpokladam, ze sme vyriesili hned jednu zahadu. Neprezeral som sice rodnu matriku, ale pokusil som sa najst sobas Jana Majernika a Heleny Zelenakovej pred r. 1839. Nasiel som ho v r. 1827, dna 5. februara, obaja z Dapaloviec, zenich 21 rokov, nevesta 20 rokov. Vzhladom k tomu, ze za obdobie 12 rokov som nasiel more Zelenakovcov, tak sa niet co cudovat, ak sa mena a priezviska dvoch manzelov po rokoch vyskytnu rovnake, ale ide o uplne ine osoby.
gredy
Príspevky: 5
Dátum registrácie: 21 Feb 2013, 13:30

Datumy mam od uja, cize od pra pra vnuka Jana a Heleny. On ich nasiel pri upratovani stareho domu, zrejme krstne listy. A pri patrani vlastne aj tam skoncil, lebo nevedel ako dalej. A teraz uz ani ja neviem... :( Takto mi to nesedi, cize Michal Majernik 1880 mal otca Jana Majernika 1839 a rok umrtie neviem, mama bola Helena Majernikova rod.Zelenakova 1878 a umrela 1959. Mna teraz vlstne zaujimaju rodicia Jana Majernika a Heleny. Dufam, ze som Vas nezamotala este viac, lebo priznam sa, ja mam v tom trosku hokej.
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4957
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

No, takze v matrikach ste nehladali. Teda Vam odporucam, najskor citat serial http://www.geni.sk/genealogia-zaklady/ a nasledne clanok http://www.geni.sk/kde-hladat-slovenske-matriky/ a potom aj dalsie zaujimave clanky :-)
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4957
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Este som zabudol uviest link na tu stranu, kde je sobas, ktory som uviedol vyssie: https://familysearch.org/pal:/MM9.3.1/T ... 1875267804
gredy
Príspevky: 5
Dátum registrácie: 21 Feb 2013, 13:30

Jasne, este jedna otazka, su nejako centralizovane tie matriky v okresnych mestach, alebo to ostalo na tych obecnych uradoch? Cize ja by som mala ist do Dapaloviec na miestny urad? Dakujem. :)
Napísať odpoveď