Ako ďalej? Juraj Jokále, nar. 1920, Veľké Pole

Máte základné údaje o hľadanom predkovi, neviete však ako ďalej? Opýtajte sa:)
Pravidlá fóra
Pravidlá fóra "Hľadám predka"
Skôr, než položíte otázku v tomto fóre, odporúčame Vám prečítať si tieto pravidlá a snažiť sa ich dodržiavať vo vlastnom záujme, aby Vám skúsenejší kolegovia mohli čo najskôr a čo najpresnejšie odpovedať:
1) Do predmetu témy napíšte konkrétne priezvisko, po ktorom pátrate, prípadne aj oblasť. Ak napíšete "Hľadám predkov", bude názov témy zmenený, pretože predkov tu hľadajú všetci, navyše ide o duplicitu s názvom subfóra.
2) Snažte sa uviesť všetky fakty, ktoré k danému predkovi viete, či už je to narodenie, úmrtie, sobáš, vierovyznanie, lokality, v ktorých žil, alebo čokoľvek iné. Akýkoľvek fakt je lepší, ako nič a môže viesť k rýchlejšej identifikácii.
3) Ak ide o osobu, ktorá už nežije, pridajte link na dokument, týkajúci sa osoby, alebo priložte sken dokumentu, aby sa predišlo omylom pri Vašom čítaní záznamu. Nebuďte ješitní, že Vám sa to stať nemôže. Stáva sa to každému, najmä v začiatkoch. Od toho sme tu, aby sme Vám pomohli, nikoho vopred nezatracujeme.
4) Uvedomte si, prosím, že pátranie po predkoch narodených po roku 1906, je výlučne vo Vašej kompetencii, pretože matriky po roku 1906 sú tzv. "živé matriky", ktoré sú stále uložené na matričnom úrade a údaje z nich sa poskytujú len priamym príbuzným. Preto musíte kontaktovať príslušnú matriku, kde budete musieť preukázať priamy príbuzenský vzťah a za poskytnutie každého záznamu môžu od Vás žiadať správny poplatok 5 Eur. Viac o tom, kde hľadať slovenské matriky: https://www.geni.sk/kde-hladat-slovenske-matriky/

Ďakujeme za pochopenie a želáme veľa úspechov v pátraní po predkoch.
Richard
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 292
Dátum registrácie: 08 Jan 2013, 21:06
Predkovia z oblasti: Skačany, Hradište, Veľká a Malá Lehota, Veľké Pole, Topoľčany, Bánov, Budapešť, Mezice (ČR)

Jedná sa o líniu môjho pradeda a v pátraní som skončil dosť skoro.

Mám rodný list z matriky zo Žarnovice, kde spadá Žarnovica, Horné Hámre, Píla, Veľké Pole, Voznica.
Údaje z neho:
Juraj Jokale, nar. 21. 4. 1920, Veľké Pole
otec: Ambróz Jokale, 28 ročný
matka: Veronika Gregušová, 25 ročná

Mám sobášny list Juraja Jokále z matriky Veľká Lehota.
Údaje z neho:
Sobáš sa konal 16. 2. 1941 v Malej Lehote s Helenou Rajnohovou.
Priezvisko matky Juraja Jokale tu je uvedené ako Gregorová a nie Gregušová.

Po 2. svetovej vojne ostal Juraj Jokále v Nemeckej spolkovej republike, kde umrel v roku 1988 – mám len foto hrobu.

Takže roky narodenia rodičov sú odhadom:
Ambróz Jokále 1891/92
Veronika Gregušová/Gregorová 1894/95

- Matrika v Žarnovici nenašla sobáš rodičov Juraja Jokále.
- Archív v Kremnici má údaje z rokov 1895 -1906 – narodenie Veroniky Gregušovej v ňom nenašli.
- Archív v Banskej Bystrici má údaje pre obvod Veľké Pole od r. 1757 – 1904 a mat. obvod Žarnovica od r. 1698 – 1895. Narazil som tam na veľmi ochotnú pani, ktorá povedala, že mi to vyhľadá, len mám poslať písomnú žiadosť. Avšak nenašla narodenie ani jednej osoby, čo ju samú prekvapilo, lebo do telefónu mi vravela, že priezviská Jokále a Greguš sa vo Veľkom Poli vyskytovali.

V rodine sa traduje, že sa jednalo o nemeckú rodinu. Veľké Pole bolo nemeckou obcou a Nemci boli po 2. sv. vojne vysídlení. Podľa Heleny Rajnohovej (manželky J. Jokále) Veronika Gregušová napr. ani nevedela po slovensky a komunikovala len v nemčine. Tradovalo sa však aj to, že Juraj Jokále sa narodil v Nemecku, čo sa ukázalo ako fáma.

Nejaké nápady, ako ísť hlbšie v tejto vetve? Ďakujem.
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3254
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Dobrý deň, skúsim Vám sem pridať zopár tipov... Svadba Juraja Lokále sa konala r. 1941. Boli vtedy rodičia nažive? Ak áno zistil by som si číslo domu v ktorom bývali a následne by som si tieto osoby vyhľadal v súpise obyvateľstva z r. 1940. Teoreticky by ste sa ešte mohli pokúsiť nájsť úmrtné listy Jurajových rodičov. V úmrtnom liste Jurajovej mamy, resp. v Jurajovom rodnom liste by malo byť uvedené miesto pôvodu matky - vo farnosti, z ktorej pochádzala by som hľadal jej sobáš.
Prajem veľa šťastia... ;-)
S pozdravom
Patrik Zakarovský
Richard
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 292
Dátum registrácie: 08 Jan 2013, 21:06
Predkovia z oblasti: Skačany, Hradište, Veľká a Malá Lehota, Veľké Pole, Topoľčany, Bánov, Budapešť, Mezice (ČR)

patricius95 napísal:Dobrý deň, skúsim Vám sem pridať zopár tipov... Svadba Juraja Lokále sa konala r. 1941. Boli vtedy rodičia nažive? Ak áno zistil by som si číslo domu v ktorom bývali a následne by som si tieto osoby vyhľadal v súpise obyvateľstva z r. 1940. Teoreticky by ste sa ešte mohli pokúsiť nájsť úmrtné listy Jurajových rodičov. V úmrtnom liste Jurajovej mamy, resp. v Jurajovom rodnom liste by malo byť uvedené miesto pôvodu matky - vo farnosti, z ktorej pochádzala by som hľadal jej sobáš.
Prajem veľa šťastia... ;-)
Ďakujem za rýchlu odpoveď.
1. To, či boli nažive neviem. Ak umreli v matričnom obvode Žarnovica, tak údaj o ich úmrtí bude v ich matrike, avšak tam mi to odmietli vyhľadať, s tým, že je to veľa roboty - mám im dať konkrétny rok - ten však netuším.
2. V Jurajovom rodnom liste, ktorý mi vystavili na matrike sú uvedené iba mená a vek rodičov.

Sčítania obyvateľov by som ale mohol skúsiť. Ale Veľké Pole malo do konca 2. sv. vojny cca 5000 ob., tak bez čísla domu to asi nepôjde.

3. Rád by som zašiel na faru a cintorín do Veľkého Pola - ale žijem v Bratislave, tak to mám trocha od ruky :)
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3254
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Osobne Vám radím nasledovné: zatelefonujte na matriku a vysvetlite im, že máte doma k dispozícii rodný list Vášho predka, avšak potrebujete zistiť miesto narodenia oboch rodičov - ak im z rodného listu nahlásite presnú lokalizáciu záznamu (zväzok, ročník, strana,...) sú, pokiaľ viem, povinní Vám tieto informácie oznámiť. Zároveň skúste o podobnú vec poprosiť aj pri tej sobášnej matrike - v sobášnom zázname je uvedené, či sú rodičia sobášených živí alebo nebohí. Myslím, že Vám výjdu v ústrety. Ak potrebujete nájsť úmrtia rodičov Juraja Lokále, máte dve možnosti:
1. Skúsiť ich dátumy zistiť prostredníctvom farskej matriky - niektorí farári sú ochotní a nájdu Vám to, následne by ste požiadali o výpis zo štátnej matriky zomrelých.
2. Otravovať štátnu matriku trochu viac ;-)

Rada do budúcnosti - ak žiadate o vystavenie akýchkoľvek listov z matriky mladšej ako 100 rokov, mali by ste, podobne ako ja, uvádzať na záver žiadosti kúzelnú formulku : "Zároveň Vás žiadam, aby ste mi spolu s rodným/ sobášnym/ úmrtným listom zaslali na osobitnom papieri všetky v matrike uvedené informácie, ktoré sa do rodného/ sobášneho/úmrtného výpisu neuvádzajú. Za Vašu ochotu Vám vopred ďakujem."
S pozdravom
Patrik Zakarovský
Richard
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 292
Dátum registrácie: 08 Jan 2013, 21:06
Predkovia z oblasti: Skačany, Hradište, Veľká a Malá Lehota, Veľké Pole, Topoľčany, Bánov, Budapešť, Mezice (ČR)

Tá formula je fajn a do budúcna ju isto používať budem. Do nedávna som netušil, že sa v týchto záznamoch dnes neudáva všetko, čo v časoch minulých, tak som o to ani nežiadal - no, učím sa.

S matrikou v Žarnovici som sa naťahoval dosť :) asi už len počkám na novú matrikárku. Že vraj im tam volala aj tá pani z archívu, ale nič nezistila, čo by ju posunulo v pátraní.

Ale matriku (vo Veľkej Lehote), ktorá mi vydala sobášny list by som mohol skúsiť.
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3254
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Skúste to aj s tou rodnou, ako sa vraví, za pokus nič nedáte - vysvetlite jej, v čom je problém a zároveň, že to, čo potrebujete, nebude trvať dlho. Ktovie, možno sa pošťastí...
S pozdravom
Patrik Zakarovský
Richard
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 292
Dátum registrácie: 08 Jan 2013, 21:06
Predkovia z oblasti: Skačany, Hradište, Veľká a Malá Lehota, Veľké Pole, Topoľčany, Bánov, Budapešť, Mezice (ČR)

Matrika vo Veľkej Lehote mi všetky údaje napísala bezplatne na mail. Stačilo požiadať a napísať, že už som žiadal sobášny list, ale vtedy som nevedel o tom, že sa v ňom neudávajú všetky informácie. Napísal som im zväzok, ročník, stranu a por. č. záznamu a všetko mi vypísali.

Matrika v Žarnovici chce za to isté 5 eur a písomnú žiadosť. OK. Pošlem. Len ma vždy udivujú rôzne ceny a prístup za tie isté služby.

Napríklad aj výpisy z archívov. Jedným stačí žiadosť mailom, iným treba poštou. Stretol som sa už aj s tým, že mi na e-mail odpovedali doporučeným listom, čo fakt nechápem, keď stačilo zavolať, alebo kliknúť v e-maily na "odpovedať". A cena za výpis? Stretol som sa už s cenami: 3 eura, 3,5 a 4,5 eura. Tá istá služba, čo archív to iný systém.

Tak, posťažoval som sa tu, môžem ísť pracovať :)
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4963
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Tych 5 Eur za vypis z matriky je spravne: http://www.geni.sk/kde-hladat-slovenske-matriky/
Pokial ide o poplatky v archive, to by tiez malo sediet: http://www.minv.sk/swift_data/source/ve ... _oprav.pdf
To, ze niekto to urobi aj bez poplatku, je uz jeho dobra vola :-)
Este pridam poznatok zo SA Bytca. Ked si tam date urobit fotokopiu a poslat, musite najskor zaplatit uhradu sekom, na ktorom Vam vsak uvedu taky variabilny symbol, ktory nikdy neprejde...a tak mate probleeem.
Richard
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 292
Dátum registrácie: 08 Jan 2013, 21:06
Predkovia z oblasti: Skačany, Hradište, Veľká a Malá Lehota, Veľké Pole, Topoľčany, Bánov, Budapešť, Mezice (ČR)

S platbami má tiež rôzne "vtipné" skúsenosti. Žiadam číslo účtu, pošlú mi IBAN, napíšem im, že sa asi pomýlili, pošlú účet, ale bez kódu banky atď. Nakoniec som si to číslo našiel na internete v zmluvách, ktoré musia obce zverejňovať.

Ale na otázku jednej matrikárky, či peniaze pošlem v obálke to nemá :)

Akoby na niektorých týchto úradoch ešte neobjavili bankové prevody a e-mail.
Richard
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 292
Dátum registrácie: 08 Jan 2013, 21:06
Predkovia z oblasti: Skačany, Hradište, Veľká a Malá Lehota, Veľké Pole, Topoľčany, Bánov, Budapešť, Mezice (ČR)

Takže, vrátim sa k pôvodu mojej otázky. Na základe rád som si zaobstaral kompletné výpisy z oboch matrík a nielen rodný/sobášny list, ako som mal pôvodne. Príliš mi to však nepomohlo.

Matrika Žarnovica, narodenie Juraja Jokale, 21. 4. 1920.
Meno a priezvisko, zamestnanie, vierovyznanie, vek a bydlisko rodičov: Ambróz Jokale, roľník, rímskokatolícke, 28 ročný, Veronika r. Gregušová, rímskokatolícke, 25 ročná, Veľké Pole.

Matrika Veľká Lehota, sobáš 16. 2. 1941.
Juraj Jokale - robotník, slobodný, rímsko-kat. vyznanie, nar. 21. 4. 1920, bydlisko Malá Lehota, otec Ambroz Jokale a mama Veronika Gregorová.

Keďže v archívoch mi nič nenašli (možno boli Jurajovi rodičia do Veľkého Pola prisťahovaný z netuším kade), tak to vidím už len na sčítanie z roku 1921 - kde by malo byť uvedené rodisko. Tu sa chcem opýtať, v SNA stačí, keď poviem mená osôb, obec, nahlásim sa a pôjdem tam na dohodnutý termín? Tipujem, že mi dajú hárky z celého Veľkého Poľa (cca 5 000 obyvateľov v tom čase) a ja si ich budem hľadať. Je to tak? Ďakujem za upresnenie.
Napísať odpoveď