Zistenie dátumu úmrtia

Máte základné údaje o hľadanom predkovi, neviete však ako ďalej? Opýtajte sa:)
Pravidlá fóra
Pravidlá fóra "Hľadám predka"
Skôr, než položíte otázku v tomto fóre, odporúčame Vám prečítať si tieto pravidlá a snažiť sa ich dodržiavať vo vlastnom záujme, aby Vám skúsenejší kolegovia mohli čo najskôr a čo najpresnejšie odpovedať:
1) Do predmetu témy napíšte konkrétne priezvisko, po ktorom pátrate, prípadne aj oblasť. Ak napíšete "Hľadám predkov", bude názov témy zmenený, pretože predkov tu hľadajú všetci, navyše ide o duplicitu s názvom subfóra.
2) Snažte sa uviesť všetky fakty, ktoré k danému predkovi viete, či už je to narodenie, úmrtie, sobáš, vierovyznanie, lokality, v ktorých žil, alebo čokoľvek iné. Akýkoľvek fakt je lepší, ako nič a môže viesť k rýchlejšej identifikácii.
3) Ak ide o osobu, ktorá už nežije, pridajte link na dokument, týkajúci sa osoby, alebo priložte sken dokumentu, aby sa predišlo omylom pri Vašom čítaní záznamu. Nebuďte ješitní, že Vám sa to stať nemôže. Stáva sa to každému, najmä v začiatkoch. Od toho sme tu, aby sme Vám pomohli, nikoho vopred nezatracujeme.
4) Uvedomte si, prosím, že pátranie po predkoch narodených po roku 1906, je výlučne vo Vašej kompetencii, pretože matriky po roku 1906 sú tzv. "živé matriky", ktoré sú stále uložené na matričnom úrade a údaje z nich sa poskytujú len priamym príbuzným. Preto musíte kontaktovať príslušnú matriku, kde budete musieť preukázať priamy príbuzenský vzťah a za poskytnutie každého záznamu môžu od Vás žiadať správny poplatok 5 Eur. Viac o tom, kde hľadať slovenské matriky: https://www.geni.sk/kde-hladat-slovenske-matriky/

Ďakujeme za pochopenie a želáme veľa úspechov v pátraní po predkoch.
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3253
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Dobrý deň, snažím sa nájsť úmrtie 2 priamych predkov:

1. Anna Dziňanská (Zdiňanská/ Bzdiňanská), rod. Paločková sa narodila r. 1849 v Župčanoch. Po smrti rodičov odišla so sestrou do Brestova, neskôr sa vydala za Jána (resp. Andreja) Bzdiňanského v Drienove. Tu sa jej narodili deti Michal a Anna, neskôr pracoval jej manžel ako nájomný zamestnanec, často cestovali, čo sa prejavilo na miestach narodenia ďalších detí. Moja praprababka, Mária, sa narodila v Nižnej Myšli, jej 4 ďalší súrodenci v Trstenej pri Hornáde. Posledné, tu narodené dieťa sa narodilo roku 1886. Vyššie spomínaná dcéra Mária mala v Drienove sobáš roku 1899, jej mama Anna Paločková je už vedená ako nebohá, s posledným bydliskom v Drienove. V žiadnej zo spomínaných obcí som dátum jej úmrtia nezistil.

2. Katarína Trenčanská, rod. Gašparová sa narodila roku 1842 v Horných Motešiciach. Roku 1868 si v Kovarciach vzala Michala Trenčanského a zostali tu bývať minimálne do roku 1871. Stopa po nich sa stráca, v roku 1895 sa ženil ich syn Jozef, pri sobáši boli obaja rodičia zapísaní ako živí, s bydliskom v obci Kynek. 4.3.1896 zomrel Michal Trenčanský v Kyneku, jeho žena bola uvedená už ako zosnulá. V nitrianskej matrike nenašli žiaden zápis o úmrtí takejto osoby. Neviem, kde by som mal jej úmrtie hľadať, nakoľko sa jej manžel po odchode z armády stal povozníkom (auriga).

Viete mi vo vyššie uvedených prípadoch pomôcť? Ďakujem za každú pomoc, či nasmerovanie :-)
S pozdravom
Patrik Zakarovský
Používateľov profilový obrázok
wera
Veterán
Veterán
Príspevky: 397
Dátum registrácie: 15 Sep 2012, 23:31

podobny problem mam aj ja, ale posuniem vam moju skusenost: skuste zistit, kde bola najblizsia nemocnica, pod ktoru tieto obce spadali.... je mozne, ze dotycne osoby zomreli v nemocnici, nie doma... co mohlo zavisiet aj na ochoreni, ktoremu nakoniec podlahli... pripadne mohli zomriet u niektoreho z deti, ktore zilo v inej farnosti...(aj taketo nieco mam v rodine)
(moja stara matka zomrela v roku 1924 v nemocnici v Trnave, pricom zila v Hlohovci, umrtia jej rodicov - zomreli v rozmedzi rokov 1919 - 1924, sa mi tiez dosial nepodarilo najst....)
co sa tyka toho povoznika, ten by mal mat stabilnu adresu (ak sa z nejakeho dovodu neprestahoval :( )
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3253
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

V prípade tej Kataríny Trenčanskej som sa priamo matrikárky pýtal, či nebola matrika pre nemocnicu vedená zvlášť, avšak vtedy vraj nemocnica vlastnú matriku neviedla, tak neviem.
S pozdravom
Patrik Zakarovský
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4958
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Podla Sarmanyovej sa viedla v ramci RK uradu horneho mesta v Nitre zvlast matrika zomrelych v nemocnici od 1853 do 1895 - teda nie ze sa viedla, ale mala by byt v archive. Zrejme sa viedla aj potom, ale toto obdobie by malo byt v ramci RK farnosti (chybaju tam niektore roky). No samotna hladana zomrela medzi sobasom syna 1895 a umrtim manzela v marci 1896. Podstatne je, ze taketo udaje by mali existovat. Je otazne, kde je rok 1896...ale mozno by ste mali stastie a nasli by ste ju v 1895.
Napísať odpoveď