Matej Benický

Máte základné údaje o hľadanom predkovi, neviete však ako ďalej? Opýtajte sa:)
Pravidlá fóra
Pravidlá fóra "Hľadám predka"
Skôr, než položíte otázku v tomto fóre, odporúčame Vám prečítať si tieto pravidlá a snažiť sa ich dodržiavať vo vlastnom záujme, aby Vám skúsenejší kolegovia mohli čo najskôr a čo najpresnejšie odpovedať:
1) Do predmetu témy napíšte konkrétne priezvisko, po ktorom pátrate, prípadne aj oblasť. Ak napíšete "Hľadám predkov", bude názov témy zmenený, pretože predkov tu hľadajú všetci, navyše ide o duplicitu s názvom subfóra.
2) Snažte sa uviesť všetky fakty, ktoré k danému predkovi viete, či už je to narodenie, úmrtie, sobáš, vierovyznanie, lokality, v ktorých žil, alebo čokoľvek iné. Akýkoľvek fakt je lepší, ako nič a môže viesť k rýchlejšej identifikácii.
3) Ak ide o osobu, ktorá už nežije, pridajte link na dokument, týkajúci sa osoby, alebo priložte sken dokumentu, aby sa predišlo omylom pri Vašom čítaní záznamu. Nebuďte ješitní, že Vám sa to stať nemôže. Stáva sa to každému, najmä v začiatkoch. Od toho sme tu, aby sme Vám pomohli, nikoho vopred nezatracujeme.
4) Uvedomte si, prosím, že pátranie po predkoch narodených po roku 1906, je výlučne vo Vašej kompetencii, pretože matriky po roku 1906 sú tzv. "živé matriky", ktoré sú stále uložené na matričnom úrade a údaje z nich sa poskytujú len priamym príbuzným. Preto musíte kontaktovať príslušnú matriku, kde budete musieť preukázať priamy príbuzenský vzťah a za poskytnutie každého záznamu môžu od Vás žiadať správny poplatok 5 Eur. Viac o tom, kde hľadať slovenské matriky: https://www.geni.sk/kde-hladat-slovenske-matriky/

Ďakujeme za pochopenie a želáme veľa úspechov v pátraní po predkoch.
romando
Príspevky: 10
Dátum registrácie: 11 Jan 2014, 15:25
Predkovia z oblasti: Cyrul, Šprlák, Benický, Kameník, Krátky, oblasť Orava

Zdravím Vás, potreboval by som pomôcť s nájdením bližších informácií o mojom pra-pra dedovi Matejovi Benickom. Neviem o ňom toho veľa: mal by sa narodiť okolo r.1863, čo som zistil z krstnej matriky a zaznamu jeho syna Jozefa, nar. 14.2.1907, mal vtedy 44 rokov. Jeho manželka Anna rod. Stasová mala vtedy 39 rokov. Neviem ani presne odkial pochadzal, ked sa mu narodil syn Jozef, zili v obci Zabiedovo, cast Hamricky,ktora vtedy patrila pod farnost Tvrdosin ak sa nemylim. Lenze predpokladam,ze sa tam nenarodil kedze sa mi zaznam o jeho narodeni nepodarilo najst a bohuzial ani zaznam o svadbe. Ak by ste mi s tymto orieskom vedeli pomoct, bol by som velmi povdacny ;-)
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3253
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Zdravím, v rodnom liste jeho syna (v štátnej matrike) by okrem veku malo byť uvedené miesto pôvodu otca.
S pozdravom
Patrik Zakarovský
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4957
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

romando
Príspevky: 10
Dátum registrácie: 11 Jan 2014, 15:25
Predkovia z oblasti: Cyrul, Šprlák, Benický, Kameník, Krátky, oblasť Orava

patricius95 napísal:Zdravím, v rodnom liste jeho syna (v štátnej matrike) by okrem veku malo byť uvedené miesto pôvodu otca.
Dobrý, a je to naozaj miesto pôvodu, alebo je to bydlisko v case narodenia dietata?
romando
Príspevky: 10
Dátum registrácie: 11 Jan 2014, 15:25
Predkovia z oblasti: Cyrul, Šprlák, Benický, Kameník, Krátky, oblasť Orava

duros napísal:Mozno je to tento: https://familysearch.org/pal:/MM9.1.1/KSRG-YDB
Tak toto by ozaj mohol byt on, dakujem. Rok by aj sedel a aj som predpokladal,ze by mohol pochadzat z obce Cimhova resp. Liesek, pretoze sa tam priezvisko Benicky v matrikach vyskytovalo. Len si to musim este overit, momentalne som totiz v praci a pristup na net mam len cez mobil, tym padom si neviem prezriet matriku na fs.
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3253
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

V zázname v matrike bola kolónka aj pre súčasné bydlisko aj pre miesto pôvodu- vzhľadom na fakt, že väčšinou zápisy nahlasoval priamo otec, je pravdepodobné, že svoje miesto pôvodu poznal a preto i správne uviedol.
S pozdravom
Patrik Zakarovský
romando
Príspevky: 10
Dátum registrácie: 11 Jan 2014, 15:25
Predkovia z oblasti: Cyrul, Šprlák, Benický, Kameník, Krátky, oblasť Orava

patricius95 napísal:V zázname v matrike bola kolónka aj pre súčasné bydlisko aj pre miesto pôvodu- vzhľadom na fakt, že väčšinou zápisy nahlasoval priamo otec, je pravdepodobné, že svoje miesto pôvodu poznal a preto i správne uviedol.
Tak som sa zase nieco nove naucil:-) dakujem za postreh. V tom pripade si budem musiet tuto informaciu este raz overit. Mam ju totiz z mestskej matriky v Tvrdosine a nie som si isty,ci mi pani matrikarka podala kompletne informacie:-)
romando
Príspevky: 10
Dátum registrácie: 11 Jan 2014, 15:25
Predkovia z oblasti: Cyrul, Šprlák, Benický, Kameník, Krátky, oblasť Orava

duros napísal:Mozno je to tento: https://familysearch.org/pal:/MM9.1.1/KSRG-YDB
Ešte raz by som Vás chcel poprosiť o radu, čo sa týka tohto záznamu na fs. Ako to, že vo vyhľadávaní túto osobu nájdem, ale záznam matriky, kde by som si to rád presne overil nahratý nie je? Alebo niektoré osoby sú tam len tak nahraté a matriky nájdem len v archíve u nás na Slovensku? Prepáčte mi za možno hlúpu otázku, ale rád by som zistil ako to funguje ;)
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4957
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

romando napísal:...
Ešte raz by som Vás chcel poprosiť o radu, čo sa týka tohto záznamu na fs. Ako to, že vo vyhľadávaní túto osobu nájdem, ale záznam matriky, kde by som si to rád presne overil nahratý nie je? Alebo niektoré osoby sú tam len tak nahraté a matriky nájdem len v archíve u nás na Slovensku? Prepáčte mi za možno hlúpu otázku, ale rád by som zistil ako to funguje ;)
Ano, stokrat omielane. Skuste si precitat tento clanok (aj ked tento konkretny problem je v poslednom odstavci, odporucam citat cely): http://www.geni.sk/kde-hladat-slovenske-matriky/
Na fore napriklad aj tu: viewtopic.php?p=9597#p9597
andrej58
Veterán
Veterán
Príspevky: 477
Dátum registrácie: 02 Nov 2012, 10:03
Predkovia z oblasti: Orava,Marmárosziget

romando napísal:Zdravím Vás, potreboval by som pomôcť s nájdením bližších informácií o.................. Ak by ste mi s tymto orieskom vedeli pomoct, bol by som velmi povdacny ;-)
poslal som Vám ss
Napísať odpoveď