Ako hľadať predkov osoby bez uvedeného otca?

Máte základné údaje o hľadanom predkovi, neviete však ako ďalej? Opýtajte sa:)
Pravidlá fóra
Pravidlá fóra "Hľadám predka"
Skôr, než položíte otázku v tomto fóre, odporúčame Vám prečítať si tieto pravidlá a snažiť sa ich dodržiavať vo vlastnom záujme, aby Vám skúsenejší kolegovia mohli čo najskôr a čo najpresnejšie odpovedať:
1) Do predmetu témy napíšte konkrétne priezvisko, po ktorom pátrate, prípadne aj oblasť. Ak napíšete "Hľadám predkov", bude názov témy zmenený, pretože predkov tu hľadajú všetci, navyše ide o duplicitu s názvom subfóra.
2) Snažte sa uviesť všetky fakty, ktoré k danému predkovi viete, či už je to narodenie, úmrtie, sobáš, vierovyznanie, lokality, v ktorých žil, alebo čokoľvek iné. Akýkoľvek fakt je lepší, ako nič a môže viesť k rýchlejšej identifikácii.
3) Ak ide o osobu, ktorá už nežije, pridajte link na dokument, týkajúci sa osoby, alebo priložte sken dokumentu, aby sa predišlo omylom pri Vašom čítaní záznamu. Nebuďte ješitní, že Vám sa to stať nemôže. Stáva sa to každému, najmä v začiatkoch. Od toho sme tu, aby sme Vám pomohli, nikoho vopred nezatracujeme.
4) Uvedomte si, prosím, že pátranie po predkoch narodených po roku 1906, je výlučne vo Vašej kompetencii, pretože matriky po roku 1906 sú tzv. "živé matriky", ktoré sú stále uložené na matričnom úrade a údaje z nich sa poskytujú len priamym príbuzným. Preto musíte kontaktovať príslušnú matriku, kde budete musieť preukázať priamy príbuzenský vzťah a za poskytnutie každého záznamu môžu od Vás žiadať správny poplatok 5 Eur. Viac o tom, kde hľadať slovenské matriky: https://www.geni.sk/kde-hladat-slovenske-matriky/

Ďakujeme za pochopenie a želáme veľa úspechov v pátraní po predkoch.
Karla
Iniciatívny člen
Iniciatívny člen
Príspevky: 189
Dátum registrácie: 22 Feb 2015, 18:17
Predkovia z oblasti: Necpaly, Partizánska Ľupča, Slovenská Ves, Kežmarok, ČR obl. Jindřichuv Hradec, Telč

Zdravím, v matrikách hľadám už nejaký ten piatok, ale momentálne som v bode, s ktorým si neviem veľmi poradiť. Ak ma niekto skúsenosti s podobnou situáciou alebo nejaký tip, budem veľmi vďačná. Posledný pevný bod je Eva Horníková Grešová. Ide o zdvojené priezvisko. V matrikách z tej oblasti je veľa Horníkovcov, čosi málo Grešovcov a vyskytujú sa aj zdvojené priezviská v opačnom poradí - Grešo Horník. Priezvisko v kombinácii ako u spomínanej Evy má ešte jej mama a dva iné manželské páry. Tie bývali v tom istom dome cca v rovnakom čase. Kde presne bývala Mária nie je v matrike udané. Mám teda dva problémy - prvým je, že Eva je nemanželská dcéra a je teda známe len meno jej matky. Keďže nie je pri jej narodení uvedené číslo domu, neviem akým spôsobom by sa dalo dohľadať, čia dcéra bola jej matka. Druhým problémom je zdvojené priezvisko. Hoci prídomky v tej oblasti boli rozšírené, nie sú zapísané vždy. U jedného manželského páru bolo použité najskôr jedno priezvisko, neskôr bolo uvedené zdvojené. :? Idem na to správne, ak predpokladám, že by niekde v skorších generáciách mal byť nejaký manželský pár s takou vzájomnou kombináciou priezvisk (manžel Horník, manželka Grešo alebo opačne)?
Ešte pre úplnosť - link na záznam z matriky narodení k Eve - https://familysearch.org/pal:/MM9.3.1/T ... cc=1554443.

Vopred ďakujem za akékoľvek tipy!
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3235
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Zdravím,
osobne by som vyskúšal tri metódy. Po prvé, našiel by som sobášny list Evy s jej manželom Jánom Mihaľákom roku 1928. Odtiaľ by som sa snažil vyčítať všetky údaje o rodičoch (neviem, či ste ten záznam mali možnosť vidieť, každopádne existuje šanca, že tam bude uvedený i otec dieťaťa). Zameral by som sa najmä na to, či bola v čase sobáša matka nevesty nažive. Následne by som prehľadal matriku zosobášených po narodení Evy, nakoľko existuje šanca, že rodina Máriu narýchlo vydala "za prvého ochotného". Na záver by som pátral po zápise o úmrtí Márie Horníkovej Grešovej, koniec koncov, v zápise o úmrtí by mala mať uvedený vek a pri troche šťastia aj mená rodičov.
Každopádne, uvedené kroky by som robil presne v tejto postupnosti - vďaka prvému kroku by ste zistili, či matka nevesty zomrela pred, alebo po roku 1928, čo výrazne zužuje okruh pátrania. Následne je skutočne potrebné nájsť prípadný sobáš slobodnej mamičky, aby sa nestalo to, že ju v matrike zosnulých nenájdeme.
Ak sa dožila r. 1930, určite by som vyskúšal aj súpis obyvateľstva z r. 1930, ten by mohol byť skvelou vôdzkou k ďalším údajom.
S pozdravom
Patrik Zakarovský
Karla
Iniciatívny člen
Iniciatívny člen
Príspevky: 189
Dátum registrácie: 22 Feb 2015, 18:17
Predkovia z oblasti: Necpaly, Partizánska Ľupča, Slovenská Ves, Kežmarok, ČR obl. Jindřichuv Hradec, Telč

Dakujem za tipy! Aktualizujem vysledky svojho badania. Po vyse roku som sa dopracovala k zaznamu o svadbe Evy a Jana na matrike - bohuzial je tam pri Eve uvedena iba matka. Rovnako neviem, ci sa podla chybajuceho udaja o tom, ze by bola Eva v case svadby sirota, da predpokladat, ze jej matka v case svadby este zila. Nanestastie nemam nejaku vierohodnu informaciu kedy by mohlo dojst k umrtiu Marie a kedze mam o nej celkovo iba kuse informacie, neviem, podla coho by som vedela identifikovat v zaznamoch umrti z matriky, ze dana osoba je skutocne ona a nie nejaka jej menovkyna. :( Problem je v tom, ze hoci viem, ze patri k Hornikovcom - Gresovcom, nie vsade su spominane obidve priezviska a Hornikovcov sa v tej oblasti vyskytuje pozehnane, teda aj Marii Hornikovych sa v tom obdobi narodilo hned niekolko. Farar bol v tom case velmi svedomity, pri vacsine deti sa vyskytuje poznamka, kedy zomreli, pripadne kedy a s kym sa zosobasili, no opat mi to velmi nepomoze, ked neviem, kedy Maria umrela a ani, ci sa za niekoho neskor vydala. Pokusala som sa tiez prehladat sobasnu matriku (k dispozicii na fs je az po rok 1910), ale farar bol diplomat, neuvadza, ci slo o "poctivu pannu" alebo "osobu nepoctivu" :D , deli farnikov len na slobodnych a ovdovelych. Cize hoci sa tam opat nachadza niekolko zien toho isteho mena, netusim, ci a ktora by mohla byt ta hladana Maria. :evil: Mate este nejake tipy, ako by sa dalo zistit nieco viac o Marii? :?
milestone
Veterán
Veterán
Príspevky: 895
Dátum registrácie: 02 Jan 2013, 20:17

Karla napísal:...Mate este nejake tipy, ako by sa dalo zistit nieco viac o Marii? :?
Mám, ale sú to len tipy na možných kandidátov Vašich predkov, lebo som limitovaná matrikami.
Karla napísal:...Pokusala som sa tiez prehladat sobasnu matriku (k dispozicii na fs je az po rok 1910), ale farar bol diplomat, neuvadza, ci slo o "poctivu pannu" alebo "osobu nepoctivu" :D , deli farnikov len na slobodnych a ovdovelych. Cize hoci sa tam opat nachadza niekolko zien toho isteho mena, netusim, ci a ktora by mohla byt ta hladana Maria...
Eva Horníková-Grešová sa narodila 25. dec. 1900 v Kunerade ako nemanželská dcéra Márie Horníkovej, ako píšete, Váš pevný bod: https://familysearch.org/ark:/61903/3:1 ... cc=1554443
Na FS som hľadala možný sobáš jej matky po roku 1900 do roku 1910. Sú tam iba tri menovkyne, dve bez prídomku, jedna s prídomkom ale nie Grešová, tak tú som vylúčila.

Prvá menovkyňa je slobodná, 27-ročná Mária Horníková, ktorá sa zosobášila vo februári 1901 a za manžela si vzala 24 (21?)-ročného Jána Mikundu, tu je ich sobáš: https://familysearch.org/ark:/61903/3:1 ... cc=1554443
Skúste nájsť narodenie tejto Márie a aj jej otca Adama, či v zápisoch nenatrafíte na prídomok Grešo. Nezabudnite aj na možnosť, že sa mohla narodiť ako nemanželská a dodatočným sobášom rodičov sa stala legitímnou dcérou. Hľadajte ich tak, ako ja nižšie tú druhú.

Druhá menovkyňa je slobodná, 30-ročná Mária Horníková, ktorá sa zosobášila 21. febr. 1905 v Rk kostole v Konskej za 35-ročného (?) Jána Škripeka, starého mládenca pôvodom z Oščadnice, žijúceho v Kunerade, tu je ich sobáš:
https://familysearch.org/ark:/61903/3:1 ... cc=1554443
Máriin otec Juraj bol v čase sobáša nebohý a matku mala Máriu rod. Verešovú.

Narodenie nevesty Márie Horníkovej mi vychádza matematicky aj teoreticky 1905 mínus 30 rokov okolo r. 1875, lebo matriky z tohto obdobia môžeme považovať už za takmer presné.
Možná kandidátka je tu, 70. zápis: https://familysearch.org/ark:/61903/3:1 ... cc=1554443
Mária Horníková sa narodila v Kunerade ako nemanželská dcéra slúžke Márii Verešovej najskôr ako Mária Verešová a až po dodatočnom sobáši jej rodičov sa stala legitímna ("Per subsenques matrimonium legitimata").

Tu je ten dodatočný sobáš: https://familysearch.org/ark:/61903/3:1 ... cc=1554443 , nevesta Mária Verešová pochádzala z obce Stránske.

Prosím Vás, "prekopte" tie matriky, všetky údaje si overte krížom-krážom, všímajte si, ako tu už bolo viackrát napísané krstných rodičov a svedkov pri sobášoch, lebo sú tam možní bratia, sestry, strýkovia, švagriné a pod. Nájdené prídomky Vám potom budú bonusom navyše. :)
david
Veterán
Veterán
Príspevky: 309
Dátum registrácie: 04 Sep 2013, 02:56

Taká základná vec, pozreli ste si narodenie Evy aj v štátnej matrike? V tom období sa do státnych matrík písalo veľa vecí (jeden záznam na celú stranu), okrem iného aj vek, miesto narodenia a bydlisko rodičov. Práve ten vek Márie v čase narodenia Evy ju môže identifikovať v matrikách.
Karla
Iniciatívny člen
Iniciatívny člen
Príspevky: 189
Dátum registrácie: 22 Feb 2015, 18:17
Predkovia z oblasti: Necpaly, Partizánska Ľupča, Slovenská Ves, Kežmarok, ČR obl. Jindřichuv Hradec, Telč

Ďakujem milestone a davidovi za tipy! :D

Priznám sa, že mi taká jednoduchá vec dovtedy nenapadla, preto som sa na davidovu radu nakontaktovala na matriku v Rajeckých Tepliciach, odkiaľ mi dnes odpísali, že v danom zázname je spomínaná iba matka, ktorá by mala mať v čase narodenia dieťaťa 24 rokov.

Som veľmi vďačná milestone, že si dala tú námahu prejsť matriky a podeliť sa so svojimi tipmi. Takto si aspoň môžem byť istá, že som nič neprehliadla. Vyzerá to teda tak, že by mohlo ísť o tú druhú Máriu Horníkovú, dcéru Márie Verešovej.
Napísať odpoveď