rod Vorcsak, Orava

Máte základné údaje o hľadanom predkovi, neviete však ako ďalej? Opýtajte sa:)
Pravidlá fóra
Pravidlá fóra "Hľadám predka"
Skôr, než položíte otázku v tomto fóre, odporúčame Vám prečítať si tieto pravidlá a snažiť sa ich dodržiavať vo vlastnom záujme, aby Vám skúsenejší kolegovia mohli čo najskôr a čo najpresnejšie odpovedať:
1) Do predmetu témy napíšte konkrétne priezvisko, po ktorom pátrate, prípadne aj oblasť. Ak napíšete "Hľadám predkov", bude názov témy zmenený, pretože predkov tu hľadajú všetci, navyše ide o duplicitu s názvom subfóra.
2) Snažte sa uviesť všetky fakty, ktoré k danému predkovi viete, či už je to narodenie, úmrtie, sobáš, vierovyznanie, lokality, v ktorých žil, alebo čokoľvek iné. Akýkoľvek fakt je lepší, ako nič a môže viesť k rýchlejšej identifikácii.
3) Ak ide o osobu, ktorá už nežije, pridajte link na dokument, týkajúci sa osoby, alebo priložte sken dokumentu, aby sa predišlo omylom pri Vašom čítaní záznamu. Nebuďte ješitní, že Vám sa to stať nemôže. Stáva sa to každému, najmä v začiatkoch. Od toho sme tu, aby sme Vám pomohli, nikoho vopred nezatracujeme.
4) Uvedomte si, prosím, že pátranie po predkoch narodených po roku 1906, je výlučne vo Vašej kompetencii, pretože matriky po roku 1906 sú tzv. "živé matriky", ktoré sú stále uložené na matričnom úrade a údaje z nich sa poskytujú len priamym príbuzným. Preto musíte kontaktovať príslušnú matriku, kde budete musieť preukázať priamy príbuzenský vzťah a za poskytnutie každého záznamu môžu od Vás žiadať správny poplatok 5 Eur. Viac o tom, kde hľadať slovenské matriky: https://www.geni.sk/kde-hladat-slovenske-matriky/

Ďakujeme za pochopenie a želáme veľa úspechov v pátraní po predkoch.
vorky
Veterán
Veterán
Príspevky: 511
Dátum registrácie: 30 Jan 2016, 15:49
Predkovia z oblasti: Vorcak, Orava

Pátram po príslušníkoch rodu Vorcsak (v minulosti písaný aj ako Worcsak, Wortsak atd), v súčasnosti najväčší výskyt na hornej Orave. S pátraním som sa dostal do roku 1802, keď si Stephanus Vorcsak zobral Sophiu Kitka v farnosti Rabča.

Potrebujem pomôcť s nasledujúcimi záležitosťami:

1) Na mikrofilmoch by mala byť zachytená matrika z farnosti Rabča "Krsty 1810-1821, 1766-1809 Krsty 1766-1819 (Or.Polhora, Sihelné) Krsty 1822-1843 Cirkevné učtý 1846-1897", ale nie je k dispozícii online na familysearch. Kde sa nachádza originál predmetnej matriky resp. kópia? V štátnom archíve v Bytči? Je dostupný prezenčne?

Zdroj predmetnej matriky https://familysearch.org/search/catalog ... %20Library

2) V dnes poľskej obci Zubrzyca Dolna žili podľa údajov Tereziánskeho urbára 1767 príslušníci rodu Vorcsek (čo môže byť Vorcsak, preklep v jednom písmene). Kde nájdem matriky z tejto dnes poľskej obce? V poľských či slovenských archívoch? Akých konkrétne? Emailoval som na Arcidiecézu v poľskom Krakowe, kde však majú matriky z oravských obcí (časť Oravy je dnes v Poľsku) len od roku 1946. Ja potrebujem údaje zo 17-18 storočia. Predpokladám totiž, že uvedený rod Vorcsek/Vorcsak prišiel do Polhory (dnes Oravská Polhora) práve z obce Zubrzyca Dolna. Zatiaľ však nemám dôkazy, ide len o hypotézu.

Vopred ďakujem
andrej58
Veterán
Veterán
Príspevky: 477
Dátum registrácie: 02 Nov 2012, 10:03
Predkovia z oblasti: Orava,Marmárosziget

Zdravím,
odpoveď na otázku č.1 - matriky Rabče z toho obdobia sú v archíve Bytča. Objednáte sa tam a dostanete mikrofilm kde si matriku na čítačke môžete pozrieť. Ovšem daná matrika sa dá stiahnuť za pomoci programu viewtopic.php?f=27&t=6890 tu je návod.
otázka č.2 Zubrycza - táto farnosť je asi od r.1976 http://parafia.zubrzycadolna.pl/o-parafii/historia/, z toho vyplýva že asi patrila do inej farnosti...navrhujem napísať na faru v Zubryczi http://parafia.zubrzycadolna.pl/kontakt/ a opýtať sa na to kde sa nachádzajú staré záznamy v matrikách, ktorej farnosti. Potom oslovte Archív v Nowom Saczi a možno aj v Nowom Targu. Predpokladám že tieto matriky ak nezhoreli počas vojny sú uložené tu. Môj skromný názor je že Zubrycza patrila buď do farnosti Orawka, Podwilk, Lipnica Wielka
vorky
Veterán
Veterán
Príspevky: 511
Dátum registrácie: 30 Jan 2016, 15:49
Predkovia z oblasti: Vorcak, Orava

andrej58 napísal:Zdravím,
odpoveď na otázku č.1 - matriky Rabče z toho obdobia sú v archíve Bytča. Objednáte sa tam a dostanete mikrofilm kde si matriku na čítačke môžete pozrieť. Ovšem daná matrika sa dá stiahnuť za pomoci programu viewtopic.php?f=27&t=6890 tu je návod.
otázka č.2 Zubrycza - táto farnosť je asi od r.1976 http://parafia.zubrzycadolna.pl/o-parafii/historia/, z toho vyplýva že asi patrila do inej farnosti...navrhujem napísať na faru v Zubryczi http://parafia.zubrzycadolna.pl/kontakt/ a opýtať sa na to kde sa nachádzajú staré záznamy v matrikách, ktorej farnosti. Potom oslovte Archív v Nowom Saczi a možno aj v Nowom Targu. Predpokladám že tieto matriky ak nezhoreli počas vojny sú uložené tu. Môj skromný názor je že Zubrycza patrila buď do farnosti Orawka, Podwilk, Lipnica Wielka
Zdravim a dakujem za link na Family Search Viewer. Idem to prestudovat.

Skusim kontaktovat predmetne polske farnosti.

ďakujem.
vorky
Veterán
Veterán
Príspevky: 511
Dátum registrácie: 30 Jan 2016, 15:49
Predkovia z oblasti: Vorcak, Orava

Dnes sa mi dostala do ruky matrika Polhory z 18 storocia a na moje prekvapenie sa v tom case v Polhore nachadzal rod Dvorcak. Takze prichadza do uvahy varianta, ze islo o predkov Stefana :?: Len si odstranili D z priezviska?? A tym padom sa varianta s Zubrycou Dolnou stava irelevantnou....

Chcem sa vsak spytat na inu vec. V roku 1805 (15 marca) sa narodil Joannes ako syn Stephana Vorcsaka a Sophie Kitka (vid link dole). Jeho krstnymi rodicmi boli Andreas a Maria Dvorszky a knaz pri nich uviedol poznamku honorationes - znamena to, ze patrili k nejakej (nizsej) slachte?? U inych krstnych rodicoch (deti nad a pod Joannesom) je uvedene "plebci" cize obycajni ludia :?:

link
https://familysearch.org/ark:/61903/3:1 ... -3WP?i=487
homer
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 263
Dátum registrácie: 18 Feb 2013, 18:24
Predkovia z oblasti: Vrutky, Strba, Vikartovce

Myslim, ze tie slova su "honoratiores" a "plebei". Podla mojho nazoru honoratiores moze znamenat nejaku prislusnost k nizsej slachte (aj ked sa zvyklo oznacovat skor slovom "nobilis"), hlavne ked zapis robi knaz s rovnakym menom, ktory o tom moze nieco vediet. Meno Dvorszky sa vyskytuje v niekolkych zoznamoch uhorskych slachtickych rodov, napriklad aj tu:
https://docs.lib.purdue.edu/cgi/viewcon ... weblibrary
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3234
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Dobrý deň,
krstní rodičia boli „honoratiores“, teda v doslovnom preklade z latinčine „viac ctení“ než bežní poddaní. To znamená, že napr. vďaka skutočnosti, že šlo napr. o kňazovho brata a jeho manželku, mohli v obci požívať istý vyšší spoločenský status. To ale nemusí automaticky znamenať, že muselo ísť o šľachticov aj keď možné to je.
S pozdravom
Patrik Zakarovský
vorky
Veterán
Veterán
Príspevky: 511
Dátum registrácie: 30 Jan 2016, 15:49
Predkovia z oblasti: Vorcak, Orava

dakujem homer a patricius95.

http://slachta.kosztolanyi.com/modules. ... pic&p=8254som nasiel nieco o tom statuse honorationes, potvrdzuje to, co uviedol patricius95.

Len uvediem, ze Joannes bol prvorodeným dieťaťom/synom Stephana a Sophie Kitka.Možný dôvod k tomu, aby boli krstnymi rodičmi títo honorationes? Pri narodení Joannesovej sestri Cathariny o päť rokov neskôr, 25.nieco 1810, už boli krstnými rodičmi iní ľudia (neviem prečítať). Rod Kitka bol prvý šoltýsky rod v Polhore, no neviem aký vzťah mala Sophia k šoltýskemu rodu, keďže Kitkovcov bolo zrejme viac vetiev.

link https://familysearch.org/ark:/61903/3:1 ... -Q8G?i=234

Prave v tomto obdobi ZREJME, na prelome storoci, dochadza k zmene priezviska z Dvorcsak na Vorcsak :?:
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3234
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Dobrý deň,
uvedený dátum je 25. november 1810. Číslovky sú z latinčiny. 7=septem, 8=octo, 9=novem, 10=decem, to znamená, že 7ber/7bris = september/septembris a pod. (druhý tvar je vyskloňovaný do genitívu, teda v slovenčine tento tvar znamená: „septembra“). Takýto zápis mesiacov roka súvisí so starobylou tradíciou, kedy sa rok začínal až v marci a končil februárom.
Ak sa vrátim späť k diskutovanému problému, viete teraz po zistení, že Vaši predkovia sa predtým volali Dvorščákoví, znovu pokračovať hlbšie do histórie rodu? Sú tam zmienky o Vašich predkoch?
P. S.: krstnými rodičmi Kataríny boli Matej Stankovič a Terézia Nižnárová.
S pozdravom
Patrik Zakarovský
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4920
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

S tym odstranenim "D" by som bol opatrny. V druhej pol. 18. stor. sa nachadza rodina Vavrinca Vorcaka v Rabciciach...tie by som ale odporucal prelistovat manualne, lebo ten skrabopis mohol viest k nespravnym indexom na FS. Okrem ineho v 18. storoci sa vyskytuje aj na Kysuciach a v okoli Ziliny.
vorky
Veterán
Veterán
Príspevky: 511
Dátum registrácie: 30 Jan 2016, 15:49
Predkovia z oblasti: Vorcak, Orava

patricius95, dakujem Vam za objasnenie mesiacov, nevedel som tuto skutocnost...

To, ze sa predkovia volali Dvorcakovi je zatial len odhad ale dost pravdepodobny, kedze boli v nasej obci prave tu jednu generaciu pred Vorcakovcami. Este musim dostudovat tuto matriku, z ktorej davam linky. Objavil som ju vcera, jej sucastou je aj najaka matrika z Puchova (cca prvych 200 stran), co je od nas velmi daleko. Zrejme to dali mormoni na jeden mikrofilm :?: Pred priblizne pol rokom tato "Puchovsko-Polhorska" matrika nebola pristupna na familysearch (alebo som zle hladal), az teraz, tak ju studujem.

Od zaciatku matriky 1766 sa vyskytuju dva manzelske pary Dvorcsakov: Josephus a Sophia, Jacobus a Eva. Je tu narodeny jediny Stephanus, v roku 1770 (podla svatby z inej matriky v roku 1802 mal 34 rokov, co priblizne sedi), ako syn Josepha a Sophie. Potom mali oba pary viacero deti, rovnakeho mena, tak zrejme niektore umreli v mladosti.

Od roku 1790 (narodenia) sa vyskytuju pary, ked bola Dvorcakova manzelka niekoho (Piencak, Babusak, Kozak atd) To zatial neviem zaradit.

Teraz si nepamatam, ci som v matrike 19 storocia, ked uz bolo priezvisko pisane Vorcsak/Wortsak atd, prehliadal priezvisko Dvorcsak alebo sa uz nevyskytovalo. Musim to prelistoval opat.

Priezvisko Dvorcsak sa vyskytuje aj v Rabciciach v tom 18 storoci, ak si pamatam. Je tam vsak aj jeden Vorcsak. Rabcice su susedna obec "cez kopec" (Hviezdoslav a Hajnikova zena, to je priblizna hranica chotarov obci).

Matriky spred roku 1766 na familysearch asi nebudu, tak tymto sposobom sa do hlbsej minulosti neposuniem. Jedine archivy.
Napísať odpoveď