Ako dalej?

Máte základné údaje o hľadanom predkovi, neviete však ako ďalej? Opýtajte sa:)
Pravidlá fóra
Pravidlá fóra "Hľadám predka"
Skôr, než položíte otázku v tomto fóre, odporúčame Vám prečítať si tieto pravidlá a snažiť sa ich dodržiavať vo vlastnom záujme, aby Vám skúsenejší kolegovia mohli čo najskôr a čo najpresnejšie odpovedať:
1) Do predmetu témy napíšte konkrétne priezvisko, po ktorom pátrate, prípadne aj oblasť. Ak napíšete "Hľadám predkov", bude názov témy zmenený, pretože predkov tu hľadajú všetci, navyše ide o duplicitu s názvom subfóra.
2) Snažte sa uviesť všetky fakty, ktoré k danému predkovi viete, či už je to narodenie, úmrtie, sobáš, vierovyznanie, lokality, v ktorých žil, alebo čokoľvek iné. Akýkoľvek fakt je lepší, ako nič a môže viesť k rýchlejšej identifikácii.
3) Ak ide o osobu, ktorá už nežije, pridajte link na dokument, týkajúci sa osoby, alebo priložte sken dokumentu, aby sa predišlo omylom pri Vašom čítaní záznamu. Nebuďte ješitní, že Vám sa to stať nemôže. Stáva sa to každému, najmä v začiatkoch. Od toho sme tu, aby sme Vám pomohli, nikoho vopred nezatracujeme.
4) Uvedomte si, prosím, že pátranie po predkoch narodených po roku 1906, je výlučne vo Vašej kompetencii, pretože matriky po roku 1906 sú tzv. "živé matriky", ktoré sú stále uložené na matričnom úrade a údaje z nich sa poskytujú len priamym príbuzným. Preto musíte kontaktovať príslušnú matriku, kde budete musieť preukázať priamy príbuzenský vzťah a za poskytnutie každého záznamu môžu od Vás žiadať správny poplatok 5 Eur. Viac o tom, kde hľadať slovenské matriky: https://www.geni.sk/kde-hladat-slovenske-matriky/

Ďakujeme za pochopenie a želáme veľa úspechov v pátraní po predkoch.
maran
Nováčik
Nováčik
Príspevky: 45
Dátum registrácie: 13 Máj 2015, 15:42

Hadam skusenejsi budu vediet poradit.

Hladam predkov po otcovskej linii, pochadzajucich zo Sobraniec - greko katolici.
Skoncil som pri supise z roku 1828, dve take priezviska sa tam nachadzaju.

Ale nieco dalej dozadu, to uz nie. Koniec, fajka zhasla, zlahla sa po nich zem.
V urbari z roku 1767 sa uz take meno ani v Sobranciach ani v okoli nenachadza.
Taktiez v starsich urbaroch.
Pritom ak sa nemylim, v urbari z roku 1767 by mali byt zapisani kompletne vsetky hlavy rodin, bez ohladu na stav.

Nespominam si kde, niekde som cital poznamku ze Sobrance boli znicene a az niekdy okolo 1820 sa znova zacalo osidlovanie.
To tiez vysvetluje preco starsie matriky neexistuju.

Takze zrejme sa tam v tom obdobi pristahovali.
Lenze odkial? Familysearch vyhadzuje take (a varianty) priezvisko len v Sobranciach.

Iste, mohli si zmenit meno. Jedno meno co by sa snad (s dobrou davkou predstavivosti) mohlo foneticky podobat, som nasiel v Rumunsku.
Konkretnejsie v tejto oblasti - http://en.wikipedia.org/wiki/Bihor_County
Ziju tam aj Slovaci, tiez nejaki greko katolici, takze mozno, mozno.

Co ale moju rumunsku teoriu trochu vylucuje, je Y-DNA test. Sice nie velmi podrobny ale stacil na pribliznu orientaciu povodu.
No mam tam Poliakov ako nasekanych. Sem-tam je tam nejaky Slovak alebo Cech.
Jasne, ze to je aj tym, ze maju ovela viac vzoriek z Polska ako trebars zo Slovenska. A moznoze nemaju vobec ziadne z malej dedinky v Rumunsku.
Skusal som teda aj genealogicke linky v Polsku, matriky... zatial absolutna nula.

Predpokladam, ze niekedy o 50-100 rokov budu existovat DNA vzorky kopletne celeho sveta a budem mat po starostiach. O 100 rokov uz urcite :lol:
Ale co dovtedy?

Da sa nieco viac dozvediet o historii Sobraniec? Na nete toho zas az tak vela nieje.
Alebo co este by sa dalo skusit? Nie, nejdem cestovat do Rumunska nech mi tam napluju do skumavky. :P
andrej58
Veterán
Veterán
Príspevky: 477
Dátum registrácie: 02 Nov 2012, 10:03
Predkovia z oblasti: Orava,Marmárosziget

Skúste dať nejaké linky na matriku a hlavne o aké priezvisko ide? predpokladám že Bihor? napíšte či ste natrafili aj na iné podoby priezviska, poprípadne aliasy pri tomto priezvisku...vyskúšame aj my pogooglit ;)
maran
Nováčik
Nováčik
Príspevky: 45
Dátum registrácie: 13 Máj 2015, 15:42

Kdeze Bihor, take lahke to nemam. :)

Najstarsi zaznam ktory som nasiel je tu - Pavol Vlatsiky, narodeny 23. Januara 1822 v Sobranciach. Toto je z matriky v Niznej Rybnici. Tu som presiel celu a tak este viem, ze v roku 1839 zomrel 87 rocny Andras. Takze ten sa musel narodit okolo 1751. Ale kde, to neviem.
V tej Rybnici je ich hodne. Potom nejako vymreli zrejme, pretoze do Ameriky neodisiel ani jeden a cez 2. sv. vojnu zili uz len dvaja!

Ten Bihor - to mam odtialto.
Zaujalo ma to tym, ze tam sa narodili nejaki Georgius Vladgyik a Joannes Vladgyik. Foneticky sa to trochu podoba a tiez obe krstne mena su dost bezne v tomto rode. A este nakoniec, a to uz taram a triafam uplne naslepo, susedne od Coşdeni v Rumunsku kde zili tito dvaja, je osada Remete. A hned vedla Sobraniec je zas osada Remetske Hamre. Zrejme totalna nahoda ale zaujalo ma to.

Tu sme pred casom debatovali o moznom povode tohto priezviska.

Tu je este par mien kde je nejaka pribuznost (podla genu Y, teda otcovskeho) - Budish, Nowak, Lorek, Hoyne, Sherliza, Sudol, Bialkowski, Cebelak, Suchy, Tomaszewski, Czajkowski, Dzioba, Vessely, Peschke, Zsenyuch.
Zaujimave je, ze podla telefonneho zoznamu v r 2005 v Sobranciah este zili Novak a Zenuch. Aj toho Dzoba som uz niekde videl, len si momentalne nespominam kde.
Takze ked tito styria maju rovnakeho pra-pra... otca, museli sa motat v tom istom okoli uz aspon 1000 rokov :)
Napísať odpoveď