Narodenie a svadba - Ján Cirbus

Máte základné údaje o hľadanom predkovi, neviete však ako ďalej? Opýtajte sa:)
Pravidlá fóra
Pravidlá fóra "Hľadám predka"
Skôr, než položíte otázku v tomto fóre, odporúčame Vám prečítať si tieto pravidlá a snažiť sa ich dodržiavať vo vlastnom záujme, aby Vám skúsenejší kolegovia mohli čo najskôr a čo najpresnejšie odpovedať:
1) Do predmetu témy napíšte konkrétne priezvisko, po ktorom pátrate, prípadne aj oblasť. Ak napíšete "Hľadám predkov", bude názov témy zmenený, pretože predkov tu hľadajú všetci, navyše ide o duplicitu s názvom subfóra.
2) Snažte sa uviesť všetky fakty, ktoré k danému predkovi viete, či už je to narodenie, úmrtie, sobáš, vierovyznanie, lokality, v ktorých žil, alebo čokoľvek iné. Akýkoľvek fakt je lepší, ako nič a môže viesť k rýchlejšej identifikácii.
3) Ak ide o osobu, ktorá už nežije, pridajte link na dokument, týkajúci sa osoby, alebo priložte sken dokumentu, aby sa predišlo omylom pri Vašom čítaní záznamu. Nebuďte ješitní, že Vám sa to stať nemôže. Stáva sa to každému, najmä v začiatkoch. Od toho sme tu, aby sme Vám pomohli, nikoho vopred nezatracujeme.
4) Uvedomte si, prosím, že pátranie po predkoch narodených po roku 1906, je výlučne vo Vašej kompetencii, pretože matriky po roku 1906 sú tzv. "živé matriky", ktoré sú stále uložené na matričnom úrade a údaje z nich sa poskytujú len priamym príbuzným. Preto musíte kontaktovať príslušnú matriku, kde budete musieť preukázať priamy príbuzenský vzťah a za poskytnutie každého záznamu môžu od Vás žiadať správny poplatok 5 Eur. Viac o tom, kde hľadať slovenské matriky: https://www.geni.sk/kde-hladat-slovenske-matriky/

Ďakujeme za pochopenie a želáme veľa úspechov v pátraní po predkoch.
igrijan
Člen
Člen
Príspevky: 89
Dátum registrácie: 28 Dec 2013, 23:31
Predkovia z oblasti: Kamenec p. Vtáčnikom, Zemianske Kostoľany, Veľké Uherce, Horná Ves, Dolné Naštice, Vysočany, Valaská Dubová, Rybany, Nedašovce, Ostratice

Dobrý deň.
Vedel by mi niekto pomôcť sa odraziť lebo som sa akosi zasekol a neviem sa pohnúť ďalej. Snažím sa dopátrať k dátumu narodenia svojho predka Jána Cirbusa ženatého s Máriou Lipták. Ján by mal pochádzať z Malej Polomy ( dnešná Gemerská Poloma) no neviem nikde nájsť jeho svadbu s Máriou. Liptákovci sa nachádzajú v celom okolí ale moje snahy prebehnúť tamojšie matriky boli neúspešné alebo len robím niekde chybu. Svadba ich syna bola zapísaná ako evanjelická z čoho predpokladám že aj oni sami boli evanjelikmi. V matrikách z okolia Polomy je celkom chaos v rozdelení evanjelikov a rimokatolíkov a už som sa v nich stratil.

Prikladám posledný známi údaj - svadbu syna Jána Cirbusa a Márie Lipták - Jána so ženou menom Zuzana Švec a to 17. mája 1864.
1.jpg
Za akúkoľvek pomoc budem nesmierne rád

Ďakujem

Martin Cirbus
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4935
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Ak idem na to systematicky, zistujem, ze podla indexov mali Jan Cirbus a Maria Liptakova tri deti, ako prva Maria v r. 1832, ergo odhadujem narodenie matky medzi rokmi 1790-1815. Podla indexov narodenych Marii Liptakovych v okrese Roznava mi vyslo niekolko zaznamov a prezrel som kazdu farnost s vynimkou Vlachova, Roznavy a Stitnika. Z ostatnych som zistil, ze napr. matriky sobasenych farnosti RK Stefanovce, EV Kocelovce a EV Rostar nie su dostupne na FS, takze bude treba zajst do archivu a prezriet sobase tychto farnosti od r. 1832 nazad, cca do 1825. Zvysne, ktore som neprezrel, skuste este Vy. Ak su nedostupne, priradte ich k tym, ktore treba pozriet v archive.
igrijan
Člen
Člen
Príspevky: 89
Dátum registrácie: 28 Dec 2013, 23:31
Predkovia z oblasti: Kamenec p. Vtáčnikom, Zemianske Kostoľany, Veľké Uherce, Horná Ves, Dolné Naštice, Vysočany, Valaská Dubová, Rybany, Nedašovce, Ostratice

Ďakujem. Túto vyradzovaciu metódu som už skúšal. V polome je nejaký chaos ..sú tam súbežne 2 matriky. Skúšal som to aj cez pohreb ale bohužiaľ úmrtná matrika končí v roku 1865 a buď ešte obaja manželia žili alebo sú pochovaný inde.
finnrose
Člen
Člen
Príspevky: 77
Dátum registrácie: 13 Jan 2013, 20:02

Tu je záznam týkajúci sa Marie Lipták, manželky Jána Cirbusa
https://familysearch.org/ark:/61903/3:1 ... cc=1554443 20.11.1830 - str. 55 riadok 20.
Nerozumiem lat. textu, ale podľa dátumu by sa mohlo jednať o údaje ich svadby.
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3236
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Finnrose, Vami nájdený záznam to zrejme nebude. Píše sa tam, že 20.11.1830 zomrela Mária Liptáková, manželka Jána Cirbusa po pôrode donoseného chlapca.
S pozdravom
Patrik Zakarovský
igrijan
Člen
Člen
Príspevky: 89
Dátum registrácie: 28 Dec 2013, 23:31
Predkovia z oblasti: Kamenec p. Vtáčnikom, Zemianske Kostoľany, Veľké Uherce, Horná Ves, Dolné Naštice, Vysočany, Valaská Dubová, Rybany, Nedašovce, Ostratice

no Ján mladší sa narodil až v roku 1842 čiže to nebude ono...ale ďakujem za snahu..o troch deťoch viem..;)
igrijan
Člen
Člen
Príspevky: 89
Dátum registrácie: 28 Dec 2013, 23:31
Predkovia z oblasti: Kamenec p. Vtáčnikom, Zemianske Kostoľany, Veľké Uherce, Horná Ves, Dolné Naštice, Vysočany, Valaská Dubová, Rybany, Nedašovce, Ostratice

Vyzerá to že som sa aj keď nie úplne vlastným pričinením niekam dostal....na stránke rodokmen.com som náhodou mimo zhôd našiel človeka s ktorým mám zrejme spomínaného Jána Cirbusa a Máriu Lipták spoločných predkov. Ako dátum ich svadby má 4.11.1828. Neviem sa však nikde v matrikách k spomínanému dátumu dostať.

Uvádza aj dátum narodenia Márie (5.8.1811) a Jána (16.6.1805) pričom oboch som si už overil a minimálne rovnomenné osoby sa v daných dátumoch naozaj narodili.....chýba mi len overenie dátumu svadby.....

rímokatolícka a evanjelická matrika je vo Veľkej Polome (Gemerská Poloma) domixovaná a aj keď som prešiel 2 verzie svadieb, v danom dátume so nenašiel absolútne nič. Neviem či mi niečo uniká alebo kdesi robím chybu :/

Ak by sa niekto vedel vysomáriť v tých matrikách čo patrí k čomu a vedel by mi to nejak vysvetliť bol by som veľmi vďačný.
igrijan
Člen
Člen
Príspevky: 89
Dátum registrácie: 28 Dec 2013, 23:31
Predkovia z oblasti: Kamenec p. Vtáčnikom, Zemianske Kostoľany, Veľké Uherce, Horná Ves, Dolné Naštice, Vysočany, Valaská Dubová, Rybany, Nedašovce, Ostratice

už som to našiel :D
Napísať odpoveď