Zistenie dátumu úmrtia mimo miesta bydliska

Máte základné údaje o hľadanom predkovi, neviete však ako ďalej? Opýtajte sa:)
Pravidlá fóra
Pravidlá fóra "Hľadám predka"
Skôr, než položíte otázku v tomto fóre, odporúčame Vám prečítať si tieto pravidlá a snažiť sa ich dodržiavať vo vlastnom záujme, aby Vám skúsenejší kolegovia mohli čo najskôr a čo najpresnejšie odpovedať:
1) Do predmetu témy napíšte konkrétne priezvisko, po ktorom pátrate, prípadne aj oblasť. Ak napíšete "Hľadám predkov", bude názov témy zmenený, pretože predkov tu hľadajú všetci, navyše ide o duplicitu s názvom subfóra.
2) Snažte sa uviesť všetky fakty, ktoré k danému predkovi viete, či už je to narodenie, úmrtie, sobáš, vierovyznanie, lokality, v ktorých žil, alebo čokoľvek iné. Akýkoľvek fakt je lepší, ako nič a môže viesť k rýchlejšej identifikácii.
3) Ak ide o osobu, ktorá už nežije, pridajte link na dokument, týkajúci sa osoby, alebo priložte sken dokumentu, aby sa predišlo omylom pri Vašom čítaní záznamu. Nebuďte ješitní, že Vám sa to stať nemôže. Stáva sa to každému, najmä v začiatkoch. Od toho sme tu, aby sme Vám pomohli, nikoho vopred nezatracujeme.
4) Uvedomte si, prosím, že pátranie po predkoch narodených po roku 1906, je výlučne vo Vašej kompetencii, pretože matriky po roku 1906 sú tzv. "živé matriky", ktoré sú stále uložené na matričnom úrade a údaje z nich sa poskytujú len priamym príbuzným. Preto musíte kontaktovať príslušnú matriku, kde budete musieť preukázať priamy príbuzenský vzťah a za poskytnutie každého záznamu môžu od Vás žiadať správny poplatok 5 Eur. Viac o tom, kde hľadať slovenské matriky: https://www.geni.sk/kde-hladat-slovenske-matriky/

Ďakujeme za pochopenie a želáme veľa úspechov v pátraní po predkoch.
casper911
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 107
Dátum registrácie: 18 Okt 2012, 00:28
Predkovia z oblasti: Lanči, Lancsin z Pruského a okolia, Andraščík a Ondko zo Sabinova a okolia, Veľké Uherce

Dobry den,
obraciam sa na Vas s prosbou o pomoc – mozno mi niekto poradi.

Moj predok sa narodil 18. sept. 1881 v Zborove n/B. V rokoch 1914-1918 bojoval v 1.svetovej vojne, kde mal utrpiet nejake zranenie. Z rozpravania jeho dcery, ktora uz nezije, vraj kvoli tomuto zraneniu bol po rokoch hospitalizovany v nemocnici v Bratislave, kde aj okolo rokov 1922/1923 zomrel. V matrike (na OÚ) v mieste jeho bydliska vsak umrtie/pohreb zapisany nieje... (aj ked som predpokladal, ze by tam mohol byt pochovany).
Napadlo ma teda, ci nevie niekto poradit, ze ak nejaky „cezpolný“ zomrel v niektorej nemocnici v BA (neviem ani kolko ich v tom roku bolo), kde by to mohlo byt zapisane. Je este moznost, ze by to bolo iba v cirkevnej?
Vopred dakujem za pomoc.
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4958
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Zacnem od konca. Moznost, ze by umrtie bolo IBA v cirkevnej matrike zavrhujem, kedze v tom case uz boli povinne vedene statne matriky.
K dalsiemu - z osobnej skusenosti viem, ze ak niekto zomrel v nemocnici inej obce/mesta, nez bol jeho domovsky povod, bolo jeho umrtie zapisane v statnej matrike prislusnej obce/mesta. Problem Bratislavy je v tom, ze tazko povedat, ktoreho matricneho obvodu by sa to tykalo. Ale mozeme skusit dat patranie druhemu adminovi :-D Teda pokial ide o moznosti matricnych obvodov v tom case...potom by ste mohli dotycny urad oslovit Vy, ako priamy potomok.
luki
Iniciatívny člen
Iniciatívny člen
Príspevky: 153
Dátum registrácie: 16 Jún 2016, 16:08
Predkovia z oblasti: Mníšek nad Popradom, Demänová, Kátlovce, Stupava

staršie bratislavské matričné záznamy sú v tzv. sústredenej matrike, kontakt nájdete tu
http://www.staremesto.sk/content/matrik ... on:citizen
maros
Člen
Člen
Príspevky: 89
Dátum registrácie: 16 Feb 2015, 16:34

casper911 napísal:Dobry den,
obraciam sa na Vas s prosbou o pomoc – mozno mi niekto poradi.

Moj predok sa narodil 18. sept. 1881 v Zborove n/B. V rokoch 1914-1918 bojoval v 1.svetovej vojne, kde mal utrpiet nejake zranenie. Z rozpravania jeho dcery, ktora uz nezije, vraj kvoli tomuto zraneniu bol po rokoch hospitalizovany v nemocnici v Bratislave, kde aj okolo rokov 1922/1923 zomrel. V matrike (na OÚ) v mieste jeho bydliska vsak umrtie/pohreb zapisany nieje... (aj ked som predpokladal, ze by tam mohol byt pochovany).
Napadlo ma teda, ci nevie niekto poradit, ze ak nejaky „cezpolný“ zomrel v niektorej nemocnici v BA (neviem ani kolko ich v tom roku bolo), kde by to mohlo byt zapisane. Je este moznost, ze by to bolo iba v cirkevnej?
Vopred dakujem za pomoc.
Doplňte prosím, či informácia o tom, že zomrel v Bratislave v rokoch 1922/1923 na následky zranenia z vojny je overená alebo ju máte naozaj iba z rozprávania. Ak bol v nemocnici ako ranený vojak, pochybujem, že by bol hospitalizovaný ešte 4-5 rokov po skončení vojny. Nemohlo sa napr. stať, že to zranenie a úmrtie časovo nesúvisia a iba sa to skombinovalo v rodinnom ústnom podaní? Čo ak bol zranený v priebehu vojny, vrátil sa na front a tam padol do zajatia resp. zostal nezvestný, nevrátil sa z vojny a v tom r.1923 bol vyhlásený za mŕtveho? Pretože presne toto sa stalo môjmu prastarému otcovi a až na základe môjho bádania vyšlo najavo, že zranený bol v r.1915 na ruskom fronte, ale nevrátil sa až z talianskeho frontu v r.1918. Takže dajte viac info - čo máte overené a čo viete iba z rozprávania a potom sa možno budeme vedieť posunúť ďalej. Keďže sa narodil v r.1881, pravdepodobne sa mohol zachovať jeho vojenský kmeňový list, z ktorého sa možno podarí zistiť viac. Napíšte do VÚA Praha a požiadajte o jeho vyhľadanie.
Ja som sa z kmeňového listu môjho prastarého otca (taktiež nar. v r.1881) napr. dozvedel, že jeho ex offo úmrtný list vydal Matričný úrad Bratislava v r.1923. A to napriek tomu, že tam nebýval. Keď som pátral na matrike Staré Mesto, v matričnej knihe tento zápis nenašli a podľa nich spisová značka súvisí skôr so súdnym rozhodnutím. Podľa ich informácie sa vyhlásenia za mŕtvych z 1.svet.vojny prejednávajú ešte aj v súčasnosti a ich matričný úrad je príslušný len vtedy, ak sa nedá určiť občianstvo zomrelého, inak je príslušný matričný úrad podľa sídla súdu, ktorý vydal rozsudok o vyhlásení za mŕtveho. Takže ako vidíte, hypotéz môže byť viac ;)
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4958
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

maros napísal: Doplňte prosím, či informácia o tom, že zomrel v Bratislave v rokoch 1922/1923 na následky zranenia z vojny je overená alebo ju máte naozaj iba z rozprávania. Ak bol v nemocnici ako ranený vojak, pochybujem, že by bol hospitalizovaný ešte 4-5 rokov po skončení vojny. ...
Hore pise, citujem: "...vraj kvoli tomuto zraneniu bol po rokoch hospitalizovany v nemocnici v Bratislave, kde aj okolo rokov 1922/1923 zomrel. ...
maros
Člen
Člen
Príspevky: 89
Dátum registrácie: 16 Feb 2015, 16:34

duros napísal:
maros napísal: Doplňte prosím, či informácia o tom, že zomrel v Bratislave v rokoch 1922/1923 na následky zranenia z vojny je overená alebo ju máte naozaj iba z rozprávania. Ak bol v nemocnici ako ranený vojak, pochybujem, že by bol hospitalizovaný ešte 4-5 rokov po skončení vojny. ...
Hore pise, citujem: "...vraj kvoli tomuto zraneniu bol po rokoch hospitalizovany v nemocnici v Bratislave, kde aj okolo rokov 1922/1923 zomrel. ...
Ospravedlňujem sa za nepozornosť, snáď môj príspevok pomôže niekomu inému :)
casper911
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 107
Dátum registrácie: 18 Okt 2012, 00:28
Predkovia z oblasti: Lanči, Lancsin z Pruského a okolia, Andraščík a Ondko zo Sabinova a okolia, Veľké Uherce

Zdravim vsetkych a dakujem za vase nazory.
Ano, presne pan Snopek to precital pozornejsie. Moj predok mal vo vojne nespecifikovane zranenie hlavy, s ktorym mal zrejme aj po rokoch stale problemy.
Snad by som este upresnil, ze rok jeho umrtia bol skor 1923, pretoze jeho posledna dcera sa narodila 17.12.1923. Pri jej narodeni je napisane, ze otec je nebohy. Syn pred nou sa narodil v decembri 1921 a tam je este otec uvedeny.
Skusim sa teda informovat v matrike stareho mesta – tip od lukiho. Mozno sa podari na nieco natrafit. Ak este nahodou niekoho nieco napadne, tak nevahajte a napiste to sem :o). Zatial vam vsetkym este raz dakujem.
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3253
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Dobrý deň,
Váš predok, pokiaľ zomrel v Bratislave, mohol tam byť aj pochovaný. Tým pádom by aj zápis o jeho pohrebe mal figurovať v Bratislave (alebo v Zborove n./B., pokiaľ ho pochovali tam). Ak ho pochovali v Bratislave, overte si stránky s virtuálnymi cintorínmi, či ho tam náhodou nenájdete. Pokiaľ áno, nemal by byť problém kontaktovať príslušného farára a požiadať o vystavenie výpisu z matriky.
Ďalej, neuvádzate, či máte k dispozícii zápis o jeho narodení, resp. krste. Tam by tiež mohla byť poznámka o úmrtí.
Ak zomrel v Bratislave, no pochovali ho v Zborove, tak by záznam o jeho pohrebe mal byť vedený farárom príslušným pre Zborov. Skúste si to teda overiť tiež.
S pozdravom
Patrik Zakarovský
casper911
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 107
Dátum registrácie: 18 Okt 2012, 00:28
Predkovia z oblasti: Lanči, Lancsin z Pruského a okolia, Andraščík a Ondko zo Sabinova a okolia, Veľké Uherce

Zdravim vsetkych,

tak typ od lukiho vysiel (http://www.staremesto.sk/content/matrik ... on:citizen).

Gro informacii, co som potreboval tam je, ale ked miesto pochovania som sa nedozvedel...

Este raz vdaka.
Napísať odpoveď