overenie narodenia Maria Meško z Párnice 1795

Máte základné údaje o hľadanom predkovi, neviete však ako ďalej? Opýtajte sa:)
Pravidlá fóra
Pravidlá fóra "Hľadám predka"
Skôr, než položíte otázku v tomto fóre, odporúčame Vám prečítať si tieto pravidlá a snažiť sa ich dodržiavať vo vlastnom záujme, aby Vám skúsenejší kolegovia mohli čo najskôr a čo najpresnejšie odpovedať:
1) Do predmetu témy napíšte konkrétne priezvisko, po ktorom pátrate, prípadne aj oblasť. Ak napíšete "Hľadám predkov", bude názov témy zmenený, pretože predkov tu hľadajú všetci, navyše ide o duplicitu s názvom subfóra.
2) Snažte sa uviesť všetky fakty, ktoré k danému predkovi viete, či už je to narodenie, úmrtie, sobáš, vierovyznanie, lokality, v ktorých žil, alebo čokoľvek iné. Akýkoľvek fakt je lepší, ako nič a môže viesť k rýchlejšej identifikácii.
3) Ak ide o osobu, ktorá už nežije, pridajte link na dokument, týkajúci sa osoby, alebo priložte sken dokumentu, aby sa predišlo omylom pri Vašom čítaní záznamu. Nebuďte ješitní, že Vám sa to stať nemôže. Stáva sa to každému, najmä v začiatkoch. Od toho sme tu, aby sme Vám pomohli, nikoho vopred nezatracujeme.
4) Uvedomte si, prosím, že pátranie po predkoch narodených po roku 1906, je výlučne vo Vašej kompetencii, pretože matriky po roku 1906 sú tzv. "živé matriky", ktoré sú stále uložené na matričnom úrade a údaje z nich sa poskytujú len priamym príbuzným. Preto musíte kontaktovať príslušnú matriku, kde budete musieť preukázať priamy príbuzenský vzťah a za poskytnutie každého záznamu môžu od Vás žiadať správny poplatok 5 Eur. Viac o tom, kde hľadať slovenské matriky: https://www.geni.sk/kde-hladat-slovenske-matriky/

Ďakujeme za pochopenie a želáme veľa úspechov v pátraní po predkoch.
igrijan
Člen
Člen
Príspevky: 89
Dátum registrácie: 28 Dec 2013, 23:31
Predkovia z oblasti: Kamenec p. Vtáčnikom, Zemianske Kostoľany, Veľké Uherce, Horná Ves, Dolné Naštice, Vysočany, Valaská Dubová, Rybany, Nedašovce, Ostratice

Ak to bude ona, veľmi rád vám poskytnem nafotené informácie a rodokmene až ku comesovi Hudkonthovi - zakladateľovi rodu. Nieje to z mojej hlavy. Mám knihu Dejiny rodu Meško (http://www.martinus.sk/?uItem=105407) poprípade si ju môžte skúsiť sama požičať z knižnice alebo medziknižničnými výpožičkami z Matice.
belo
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 09 Jan 2016, 21:00
Predkovia z oblasti: Leštiny, Osádka, Pokryváč, Srňacie, Vyšný Kubín.

Pár myšlienok v snahe pomôcť zorientovať sa. Mária Mešková nar. 13.9.1795 Matejovi Meškovi a Márii rod. Ivanovicovej to nebude. Táto sa vydala niekedy v roku 1817 (presný dátum nie je na mikrofilme čitateľný) za Alexa (Eleka) Mešku https://familysearch.org/ark:/61903/3:1 ... cc=1554443 a zomrela 28.2.1862 vo Vyšnom Kubíne. Ja však predpokladám, že to nebude ani Mária Mešková nar. 28.11.1794 Ladislavovi Meškovi-Matyášovie a Márii rodenej Michnovej-Gaško. Táto sa totiž 12.2.1822 vydala za Michala Kasanického: https://familysearch.org/ark:/61903/3:1 ... cc=1554443 Tu je síce matka nevesty uvedená ako Zuzana Michnová, zdá sa však, že je to zápis chybný, pretože ani v Matyášovie vetve Meškovcov, ani v iných vetvách sa nenachádza manželstvo Ladislava Mešku a Zuzany rodenej Michnovej. V matričných záznamoch o členoch rodiny Ladislava a Márie Meškovcov je takýchto nepresností viacej. Meškovský rodokmeň je veľmi komplikovaný a kriticky treba preberať nielen staršie genealogické údaje, ale aj novšie (Márton Szluha). Takisto v Dejinách rodu Meško (Andráš) je veľmi veľa nepresností. V tejto práci sú napríklad uvádzané aj citované údaje o náboženskom vyznaní Ladislava a Márie, pričom pravda je taká že obaja boli evanjelici a všetky deti boli krstené v evanjelickom kostole v Leštinách. Napríklad i staršia dcéra Zuzana (1773): https://familysearch.org/ark:/61903/3:1 ... cc=1554443 i mladšia Mária (1794): https://familysearch.org/ark:/61903/3:1 ... cc=1554443
Ako píšete: sobáš odhalí pravdu. Sám som zvedavý...
juriva
Iniciatívny člen
Iniciatívny člen
Príspevky: 187
Dátum registrácie: 15 Máj 2014, 15:41
Predkovia z oblasti: Lamoš, Szalmovszky, Ribarik, Volna, Knoška - Turiec, Rajec

Dakujem Belo za Vas prispevok. Rozprudila sa zaujimava debata.
juriva
Iniciatívny člen
Iniciatívny člen
Príspevky: 187
Dátum registrácie: 15 Máj 2014, 15:41
Predkovia z oblasti: Lamoš, Szalmovszky, Ribarik, Volna, Knoška - Turiec, Rajec

Dobrý deň prajem,
opätovne sa vraciam k tejto téme. Oslovila som archív v Bytči a požiadala ich o vyhľadanie záznamu z rodnej matriky - Ernest Salmovský a Mária Meško ako aj o vyhľadanie sobáša tohto páru. Vyzerá to tak, že nenašli hľadané osoby :-(. Čo mi poradíte? ako ďalej?
Ďakujem.
belo
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 09 Jan 2016, 21:00
Predkovia z oblasti: Leštiny, Osádka, Pokryváč, Srňacie, Vyšný Kubín.

Mám svoju teóriu, ktorú ďalší výskum môže potvrdiť alebo vyvrátiť. Aj keď by nebola pravdivá, uvedené fakty môžu pomôcť pri ďalšom výskume. Myslím si, že Ernest Salmovský, ktorý sa v roku 1847 oženil s Rozáliou Lamošovou je ten Ernest Michal Salmovský, ktorý sa narodil 10.10.1817 Alexandrovi Imrichovi Salmovskému a Márii rodenej Cornicis v Párnici.
Alexander Salmovský sa ženil 14 (alebo 17.).7.1814 v Evanjelickom a. v. kostole v Leštinách. Jeho manželka Mária rodená Cornicis bola dcérou Jána Cornicisa a Kataríny rodenej Blaškovej. Svedkovia na svadbe boli Samuel Salmovský z Dražkoviec; Ján Meško-Balážovie; Mária Párnická rod. Mešková; sl. Terézia Párnická a sl. Anna Párnická.
https://familysearch.org/ark:/61903/3:1 ... cc=1554443
Príslušníci vyšnokubínskej rodiny Cornicisovcov sú v niektorých matričných uvádzaní aj s priezviskom Vrana. Síce sú v niektorých záznamoch uvádzaní ako želiari (inquilinus), ale tiež ako libertíni. Predpokladám ich lepšie spoločenské postavenie, čomu nasvedčuje aj veľmi dobrý vzťah so zemianskou rodinou Meškovcov (svedkovia na svadbe Márie, Máriina staršia sestra Zuzana bola vydatá sa Mateja Mešku-Janovie.
Keď sa Alexander Salmovský v roku 1814 ženil bol už učiteľom v Párnici. Podľa schematizmu cirkevných zborov a škôl evanjelickej a. v. cirkvi pre rok 1820 bol bol učiteľom v Párnici aj v tomto roku.
https://books.google.sk/books?id=56ljAA ... um&f=false

12.mája 1823 bol pokrstený v Chminianskych Jakubovanoch Adolf (Adolphus) Szalmovszky, syn učiteľa Alexandra Szalmovszky a Márie. Ja len predpokladám, že sa Alexander s manželkou a deťmi presťahovali na nové pôsobisko na východné Slovensko (musela by to byť iste riadna náhoda, aby to bol jeho menovec, zároveň učiteľ, zároveň mal manželku Máriu).
https://familysearch.org/ark:/61903/3:1 ... cc=1554443
V Chminianskych Jakubovanoch (Jakabfalva, Németjakabvágás) bol učiteľom od roku 1822 a hodnotili ho ako výborného a vysoko vzdelaného. V roku 1823 sa mu narodil syn Adolf. Ešte 23.3.1828 bol krstným otcom Mateja Hadbavného. Učiteľ Alexander Salmovský zomrel náhle a nešťastne 9. apríla 1834 v Chminianskych Jakubovanoch ako 43 ročný (nar. okolo r. 1791)
https://familysearch.org/ark:/61903/3:1 ... cc=1554443
Predpokladám, že vdova s deťmi sa vrátila späť na Oravu, kde mohla nájsť oporu u svojich blízkych. Otec Márie Cornicisovej zomrel v roku 1815 a matka ešte predtým. Možné sú viaceré scenáre. Mohla sa znova vydať za príslušníka rodiny Meškovcov. Možno ju a jej deti len Meškovci výrazne podporovali. Ernest vyštudoval za učiteľa, v roku 1847 sa chcel ženiť, Rozália Lamošová bola zo zemianskeho rodu, možno vyhovovalo uviesť aj jeho matku ako zemianku. To všetko sú však len dohady. Iste máte viacej informácií a možno z tu uvedeného medzi ne zapadne a v niečom napomôže.
juriva
Iniciatívny člen
Iniciatívny člen
Príspevky: 187
Dátum registrácie: 15 Máj 2014, 15:41
Predkovia z oblasti: Lamoš, Szalmovszky, Ribarik, Volna, Knoška - Turiec, Rajec

belo napísal: 18 Feb 2017, 10:36
Príslušníci vyšnokubínskej rodiny Cornicisovcov sú v niektorých matričných uvádzaní aj s priezviskom Vrana. Síce sú v niektorých záznamoch uvádzaní ako želiari (inquilinus), ale tiež ako libertíni. Predpokladám ich lepšie spoločenské postavenie, čomu nasvedčuje aj veľmi dobrý vzťah so zemianskou rodinou Meškovcov (svedkovia na svadbe Márie, Máriina staršia sestra Zuzana bola vydatá sa Mateja Mešku-Janovie.

V Chminianskych Jakubovanoch (Jakabfalva, Németjakabvágás) bol učiteľom od roku 1822 a hodnotili ho ako výborného a vysoko vzdelaného. V roku 1823 sa mu narodil syn Adolf. Ešte 23.3.1828 bol krstným otcom Mateja Hadbavného. Učiteľ Alexander Salmovský zomrel náhle a nešťastne 9. apríla 1834 v Chminianskych Jakubovanoch ako 43 ročný (nar. okolo r. 1791)
Ďakujem Belo za Vaše informácie k téme Salmovsky. Odkiaľ ste prosím čerpali uvedené fakty?
Salmovských učiteľov (asi otec a syn) som dávnejšie našla v Dejinách Liptovskej Kokavy od Petra Víteka. Nádejala som sa,či to nie je mnou hľadaná vetva. Nenašla som však spojenie. Chytila som sa faktu, že prvý učiteľ Ján Salmovský st. (Nar. 1768 v Báčke v Novohradskej župe) odišiel na Lipovec v Turci. Tu ma už niekto upozornil, že Báčka v Novohradskej župe neexistovala... Lipovec je moja rodná dedina, kde potomkovia Salmovský žili. Konkrétne Juliana Salmovská (nar. 25.1.1852), pôvodom zo Šùtova. Vydala sa za Lamoša na Lipovec. Jej otec Ernest (nar. asi 1822) bol učiteľ a ako pátram, zisťujem že aj jeho otec ním bol (Aleksander Salmovsky). Ktovie, či sa mi podarí zistiť, či vetvy patria k sebe.
juriva
Iniciatívny člen
Iniciatívny člen
Príspevky: 187
Dátum registrácie: 15 Máj 2014, 15:41
Predkovia z oblasti: Lamoš, Szalmovszky, Ribarik, Volna, Knoška - Turiec, Rajec

patricius95 napísal: 05 Jan 2017, 18:53 Mali by ste nájsť sobáš rodičov Ernesta Salmovského - Alexandra Salmovského a Márie Meškovej. Ak bola Mária skutočne z Párnice, potom bude zápis o sobáši zapísaný najpravdepodobnejšie v matrike evanjelickej farnosti Istebné.
Hľadala som sobáš Alexandra Salmovského a Márie Meškovej. K Instebnému som sa ešte nedostala, ale prešla som aspoň ECAV sobáše v Leštinách, Dolný Kubín, roky 1800-1823. Našla som tam jediného Salmovského, ako už aj Belo uvádzal v príspevku.
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cat=762302
V zápise (prvý vľavo hore) nie je uvedený vek sobášených alebo to prehliadam? Nevesta je ale Maria Cornici, nie Mešková. Môže ísť o správny pár? Uvidím, čo nájdem v Párnici.
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3234
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

juriva napísal: 24 Júl 2019, 21:52 Hľadala som sobáš Alexandra Salmovského a Márie Meškovej. K Instebnému som sa ešte nedostala, ale prešla som aspoň ECAV sobáše v Leštinách, Dolný Kubín, roky 1800-1823. Našla som tam jediného Salmovského, ako už aj Belo uvádzal v príspevku.
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cat=762302
V zápise (prvý vľavo hore) nie je uvedený vek sobášených alebo to prehliadam? Nevesta je ale Maria Cornici, nie Mešková. Môže ísť o správny pár? Uvidím, čo nájdem v Párnici.
Podľa mňa ste to našli. Všimnite si, že medzi svedkami figuruje Ján Meško a Mária Mešková z Párnice.
S pozdravom
Patrik Zakarovský
juriva
Iniciatívny člen
Iniciatívny člen
Príspevky: 187
Dátum registrácie: 15 Máj 2014, 15:41
Predkovia z oblasti: Lamoš, Szalmovszky, Ribarik, Volna, Knoška - Turiec, Rajec

[/quote]
Podľa mňa ste to našli. Všimnite si, že medzi svedkami figuruje Ján Meško a Mária Mešková z Párnice.
[/quote]

Preložíte mi prosím ten záznam? Pokúšam sa o amatérsky prepis textu...
17. júla 1814: Alexander Szalmovszký, Maria Cornicis puella.
V stĺpci Patria: Panmczensy? F. (ako Felso?) Kubinensis.
V stĺpci Vita genus veletiam Parentes: Comunitatis Parencza privatny prolium Docens. filia Joannis Cornicis & Catharina Blasko.
Testes: Samuel Szalmovszky de Draskocz & Joanes Mesko Blasu. D. Maria Mesko Parniczkiana Domicello Theresia et Anna Parniczky.
Neviem sa zorientovať kto je vlastne za koho sobášený, ktorí sú svedkovia a ktorí rodičia :D.
Nie je tam ich vek uvedený, však? Chcela som si odvodiť rok narodenia.

Idem ešte práve pozrieť Istebné, ako ste mi odporučili, či tam nenájdem ďalšieho Salmovského.

Ďakujem
vorky
Veterán
Veterán
Príspevky: 511
Dátum registrácie: 30 Jan 2016, 15:49
Predkovia z oblasti: Vorcak, Orava

manželia
Alexander Szalmovszký z Párnice a slobodná Maria Cornilis z Felso-Kubin (Vyšný Kubín)

stlpec "vita genus etc" by sa mal tykat rodičov novomanželov. Z Alexandrovej strany išlo súkromného ucitela v Parnici?? Maria Cornilis bola dcérou Joannesa Cornilis a Cathariny Blasko

svedkovia
Samuel Szalmovszky de Draskocz a Joanes Mesko Blasii (Ján Meško z Blažejovej vetvy?)
Domina Maria Mesko z Párnice a Domicella Theresia a Anna Parnicke

Vek novomanzelov tam veru nie je uvedeny.
Napísať odpoveď