overenie narodenia Maria Meško z Párnice 1795

Máte základné údaje o hľadanom predkovi, neviete však ako ďalej? Opýtajte sa:)
Pravidlá fóra
Pravidlá fóra "Hľadám predka"
Skôr, než položíte otázku v tomto fóre, odporúčame Vám prečítať si tieto pravidlá a snažiť sa ich dodržiavať vo vlastnom záujme, aby Vám skúsenejší kolegovia mohli čo najskôr a čo najpresnejšie odpovedať:
1) Do predmetu témy napíšte konkrétne priezvisko, po ktorom pátrate, prípadne aj oblasť. Ak napíšete "Hľadám predkov", bude názov témy zmenený, pretože predkov tu hľadajú všetci, navyše ide o duplicitu s názvom subfóra.
2) Snažte sa uviesť všetky fakty, ktoré k danému predkovi viete, či už je to narodenie, úmrtie, sobáš, vierovyznanie, lokality, v ktorých žil, alebo čokoľvek iné. Akýkoľvek fakt je lepší, ako nič a môže viesť k rýchlejšej identifikácii.
3) Ak ide o osobu, ktorá už nežije, pridajte link na dokument, týkajúci sa osoby, alebo priložte sken dokumentu, aby sa predišlo omylom pri Vašom čítaní záznamu. Nebuďte ješitní, že Vám sa to stať nemôže. Stáva sa to každému, najmä v začiatkoch. Od toho sme tu, aby sme Vám pomohli, nikoho vopred nezatracujeme.
4) Uvedomte si, prosím, že pátranie po predkoch narodených po roku 1906, je výlučne vo Vašej kompetencii, pretože matriky po roku 1906 sú tzv. "živé matriky", ktoré sú stále uložené na matričnom úrade a údaje z nich sa poskytujú len priamym príbuzným. Preto musíte kontaktovať príslušnú matriku, kde budete musieť preukázať priamy príbuzenský vzťah a za poskytnutie každého záznamu môžu od Vás žiadať správny poplatok 5 Eur. Viac o tom, kde hľadať slovenské matriky: https://www.geni.sk/kde-hladat-slovenske-matriky/

Ďakujeme za pochopenie a želáme veľa úspechov v pátraní po predkoch.
juriva
Iniciatívny člen
Iniciatívny člen
Príspevky: 187
Dátum registrácie: 15 Máj 2014, 15:41
Predkovia z oblasti: Lamoš, Szalmovszky, Ribarik, Volna, Knoška - Turiec, Rajec

Dobrý deň,
hľadám narodenie Márie Meško (Mezsko), ECAV, matky Ernesta Salmovského. Mala by pochádzať z Párnice (Info mám zo zápisu sobáša syna Ernesta). TU: https://familysearch.org/ark:/61903/3:1 ... cc=1554443
Zomrela 24.12.1846 ako 50 ročná v Šútove. TU: https://familysearch.org/ark:/61903/3:1 ... de=g&i=770
Takže sa mohla narodiť okolo roku 1795-1796.
Našla som 2 zápisy o krste - jeden v Dolnom Kubíne a druhý v Dolnom Kubíne v Leštinách:
https://familysearch.org/ark:/61903/3:1 ... cc=1554443
a
https://familysearch.org/ark:/61903/3:1 ... cc=1554443
Prečo 2? Nie je jeden zápis narodenej evanjeličky v katolíckych záznamoch a druhý v evanjelických?
Keď sa narodila v Párnici, môže mať uvedené v zápise, že je z DK? Pod ktorú farnosť patrila Párnica?
Je to vôbec správna osoba?
Ďakujem za rady.
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3235
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Dobrý večer,
nepátrate správnym spôsobom. Nie všetky matriky sú indexované a už vôbec nie všetky indexy k matrikám sú správne prepísané. Mali by ste postupovať týmto spôsobom: Mali by ste nájsť sobáš rodičov Ernesta Salmovského - Alexandra Salmovského a Márie Meškovej. Ak bola Mária skutočne z Párnice, potom bude zápis o sobáši zapísaný najpravdepodobnejšie v matrike evanjelickej farnosti Istebné. Tá nie je dostupná on-line, a tak si ju budete musieť pozrieť priamo v archíve. V sobášnom zápise bude uvedené, odkiaľ Mária pochádzala a možno aj koľko mala rokov a ako sa volali jej rodičia.
S pozdravom
Patrik Zakarovský
juriva
Iniciatívny člen
Iniciatívny člen
Príspevky: 187
Dátum registrácie: 15 Máj 2014, 15:41
Predkovia z oblasti: Lamoš, Szalmovszky, Ribarik, Volna, Knoška - Turiec, Rajec

Dnes ste ma nepotešili Patricius ;). Každopádne ďakujem za nasmerovanie. Vyzeralo to jednoducho. ...a teda aj zavádzajúco.
dangol
Veterán
Veterán
Príspevky: 428
Dátum registrácie: 27 Mar 2016, 17:25
Predkovia z oblasti: Golembiovský: Slovensko, Poľsko, Ukrajina, Rakúsko, Maďarsko, Kónya/Kóńa, Jánošík: Branč, Krajčovič, Gyűrűsi: Komjatice, Nesvady
Bydlisko: Nitra

Dobrý večer,
ja som sa pozastavila nad tým, že sobáš syna Ernesta sa konal v roku 1847 a podľa Vašich záznamov Maria Mesko - teda jeho matka zomrela v roku 1846. Pokiaľ dobre čítam v sobášnej matrike na sobáši syna Ernesta je zapísaná ako žijúca, nebohý je iba otec Ernesta.
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3235
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Tieto údaje o živosti, poprípade úmrtí osôb zapísané v sobášnych matrikách nie sú vždy stopercentne spoľahlivé. V tomto konkrétnom prípade svedčí uvedenie manžela pri úmrtí Márie Meškovej, že ide jednoznačne o hľadanú osobu. Dovolím si však pochváliť mimoriadne pozorné sledovanie súboru vlákien, keďže pôvodne mi tento fakt unikol. :D
S pozdravom
Patrik Zakarovský
igrijan
Člen
Člen
Príspevky: 89
Dátum registrácie: 28 Dec 2013, 23:31
Predkovia z oblasti: Kamenec p. Vtáčnikom, Zemianske Kostoľany, Veľké Uherce, Horná Ves, Dolné Naštice, Vysočany, Valaská Dubová, Rybany, Nedašovce, Ostratice

Dobrý deň. V tomto by som vám možno mohol pomôcť a keď vám poviem čo mám tak ma budete asi moc ľúbiť :) Mám kompletné rodokmene Meškovcov do ich vzniku na prelome 12. / 13. storočia. Už som si ich pozeral a myslím že som našiel aj vašu Máriu. Nieje to samozrejme 100% a určite je rozumné nájsť ich sobáš a a budete múdrejšia. Ak to ale je ona tak jej rodičmi boli pravdepodobne Ladislav I. Meško a Mária Michnay zvaná Gassko. Vysvetlenie pre tento dvojitý rozkol je celkom zaujímavé. Mária bola rimokatolíčka a Ladislav bol enajelik a túto situáciu vyriešili naozaj šalamúnsky. Dcéry z tohoto manželstva boli pokrstené v rímskokatolíckom kostole v Dolnom Kubíne zatiaľ čo chlapci boli pokrstený v evanjelickom kostole v Leštinách.

Mária sa teda narodila 28. novembra 1794 pričom krtsnými mamami by jej mali byť Mária Meško a Zuzana Jurák a mala by pochádzať z Matúšovskej vetvy...skúste pozrieť či niekde nieje uvedený prídomok.
Mojmír
Veterán
Veterán
Príspevky: 626
Dátum registrácie: 22 Okt 2012, 12:27

Musím vás opraviť - situáciu neriešili "šalamúnsky", ale podľa vtedy platných zákonov.

Od 1732 do 1792 platila "Resolutio Karoliana", podľa ktorej pre zmiešané manželstvá platilo:
-ak bol otec rímsky katolík, všetky deti museli byť vychovávané ako rímsli katolíci
-ak bol otec nekatolík (luterán, kalvinista) len synovia mohli byť vychovávaní ako nekatolíci
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3235
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Opravte ma, ak sa mýlim, ale ak ten zákon platil v r. 1732 - 1792 a Mária bola pokrstená až v r. 1794, tak tú situáciu v podstate vyriešili „šalamúnsky“, alebo nie?
S pozdravom
Patrik Zakarovský
jurajpolak
Veterán
Veterán
Príspevky: 419
Dátum registrácie: 20 Júl 2016, 12:24
Predkovia z oblasti: Marianka, Stupava, Mást, Borinka a ďalšie obce Záhoria, Záhorská Bystrica
Bydlisko: Marianka

Nebolo to zrusene Tolerancnym patentom uz o 10 rokov skor?
juriva
Iniciatívny člen
Iniciatívny člen
Príspevky: 187
Dátum registrácie: 15 Máj 2014, 15:41
Predkovia z oblasti: Lamoš, Szalmovszky, Ribarik, Volna, Knoška - Turiec, Rajec

Ďakumem všetkým, ktorí sa zapojili do debaty. Sobáš odhalí pravdu. Igrijan, Vaša informácia mi nedá spať. ;)
Napísať odpoveď