V Amerike za robotou?

Pravidlá fóra
Pravidlá fóra "Hľadám predka"
Skôr, než položíte otázku v tomto fóre, odporúčame Vám prečítať si tieto pravidlá a snažiť sa ich dodržiavať vo vlastnom záujme, aby Vám skúsenejší kolegovia mohli čo najskôr a čo najpresnejšie odpovedať:
1) Do predmetu témy napíšte konkrétne priezvisko, po ktorom pátrate, prípadne aj oblasť. Ak napíšete "Hľadám predkov", bude názov témy zmenený, pretože predkov tu hľadajú všetci, navyše ide o duplicitu s názvom subfóra.
2) Snažte sa uviesť všetky fakty, ktoré k danému predkovi viete, či už je to narodenie, úmrtie, sobáš, vierovyznanie, lokality, v ktorých žil, alebo čokoľvek iné. Akýkoľvek fakt je lepší, ako nič a môže viesť k rýchlejšej identifikácii.
3) Ak ide o osobu, ktorá už nežije, pridajte link na dokument, týkajúci sa osoby, alebo priložte sken dokumentu, aby sa predišlo omylom pri Vašom čítaní záznamu. Nebuďte ješitní, že Vám sa to stať nemôže. Stáva sa to každému, najmä v začiatkoch. Od toho sme tu, aby sme Vám pomohli, nikoho vopred nezatracujeme.

Ďakujeme za pochopenie a želáme veľa úspechov v pátraní po predkoch.
readr
Nováčik
Nováčik
Príspevky: 37
Dátum registrácie: 19 Nov 2016, 20:27
Predkovia z oblasti: Považie

V Amerike za robotou?

Príspevok od užívateľa readr » 08 Jan 2017, 18:12

Dobrý deň,

hľadám informácie o predkovi, ktorého posledná stopa je z r. 1907 v Amerike...

28.03.1907 priplával loďou Kaiser Wilhelm der Grosse z Brém do New Yorku.
Podľa zoznamu cestujúcich bol jeho cieľovou destináciou Cudahy vo Wisconsine, cestoval sám - neviem ale prečítať na akú adresu mal namierené...V zozname ide o pasažiera č. 4, podľa zoznamu je vidieť, že z rodnej obce vycestovali ďalší traja ( cestujúci 2. až 5. )

https://familysearch.org/ark:/61903/3:1 ... cc=2386295

Vo federálnych súpisoch z r.1910 a ďalších už jeho meno nefiguruje. Je teda pravdepodobné, že sa vrátil. Dá sa vypátrať kde, čo, ako dlho robil a ak sa vrátil kedy sa to mohlo stať?

Ďakujem

RUžívateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 3017
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: V Amerike za robotou?

Príspevok od užívateľa duros » 08 Jan 2017, 19:38

Navrat nenajdete. Jeho cinnost sa da velmi tazko zmapovat, ak nebol "spisany", alebo ak sa o nom nepisalo v novinach (niektore su digitalizovane), teda za predpokladu, ze nezostal v Amerike...

readr
Nováčik
Nováčik
Príspevky: 37
Dátum registrácie: 19 Nov 2016, 20:27
Predkovia z oblasti: Považie

Re: V Amerike za robotou?

Príspevok od užívateľa readr » 02 Feb 2017, 23:13

Dobrý deň,

ďakujem za odpoveď.

Nedalo mi a hľadal som na nete dostupné informácie, či sa predsa len v súvislosti s prácou v Amerike jedného z príbuzenstva niečo nenájde...

Meno som nenašiel, ale ak vychádzam z informácie uvedenej v zozname cestujúcich z onoho r. 1907, že cestoval do Cudahy vo Wisconsine, tak v tom čase hľadala americká spoločnosť Cudahy Packing Company - spoločnosť na balenie mäsa - prostredníctvom inzerátov robotníkov aj v Európe a medzi nimi bolo veľa Slovákov z vtedajšieho Uhorska.Podľa už spomínaného zoznamu cestujúcich, niekoľko z nich ich mierilo do Cudahy a dokonca boli buď z jednej obce alebo blízkeho okolia...
Možno sa nájde niekto, koho príbuzný bol práve v tom čase na robotách na tomto mieste a stretol sa s mojím pasažierom č. 4 ...... :)

R

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 3 neregistrovaní