Hľadám Máriu Hupkovú

Máte základné údaje o hľadanom predkovi, neviete však ako ďalej? Opýtajte sa:)
Pravidlá fóra
Pravidlá fóra "Hľadám predka"
Skôr, než položíte otázku v tomto fóre, odporúčame Vám prečítať si tieto pravidlá a snažiť sa ich dodržiavať vo vlastnom záujme, aby Vám skúsenejší kolegovia mohli čo najskôr a čo najpresnejšie odpovedať:
1) Do predmetu témy napíšte konkrétne priezvisko, po ktorom pátrate, prípadne aj oblasť. Ak napíšete "Hľadám predkov", bude názov témy zmenený, pretože predkov tu hľadajú všetci, navyše ide o duplicitu s názvom subfóra.
2) Snažte sa uviesť všetky fakty, ktoré k danému predkovi viete, či už je to narodenie, úmrtie, sobáš, vierovyznanie, lokality, v ktorých žil, alebo čokoľvek iné. Akýkoľvek fakt je lepší, ako nič a môže viesť k rýchlejšej identifikácii.
3) Ak ide o osobu, ktorá už nežije, pridajte link na dokument, týkajúci sa osoby, alebo priložte sken dokumentu, aby sa predišlo omylom pri Vašom čítaní záznamu. Nebuďte ješitní, že Vám sa to stať nemôže. Stáva sa to každému, najmä v začiatkoch. Od toho sme tu, aby sme Vám pomohli, nikoho vopred nezatracujeme.
4) Uvedomte si, prosím, že pátranie po predkoch narodených po roku 1906, je výlučne vo Vašej kompetencii, pretože matriky po roku 1906 sú tzv. "živé matriky", ktoré sú stále uložené na matričnom úrade a údaje z nich sa poskytujú len priamym príbuzným. Preto musíte kontaktovať príslušnú matriku, kde budete musieť preukázať priamy príbuzenský vzťah a za poskytnutie každého záznamu môžu od Vás žiadať správny poplatok 5 Eur. Viac o tom, kde hľadať slovenské matriky: https://www.geni.sk/kde-hladat-slovenske-matriky/

Ďakujeme za pochopenie a želáme veľa úspechov v pátraní po predkoch.
oresanka
Príspevky: 28
Dátum registrácie: 19 Feb 2015, 08:07
Predkovia z oblasti: Kapel - Brekov, Križan, Dobšovič - Dolné Orešany, Jakubčík - Košolná

Dobrý deň.
Hľadám Máriu Hupkovú, ktorá sa podľa rodného listu narodila 4.6.1898 v Trnave. Rodičmi by mali byť Štefan Hupko a Paulína Gajarská ale nedarí sa mi ich identifikovať pretože mi chýbajú matriky z tohto obdobia.

Ďakujem za pomoc
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3235
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Dobrý deň,
štátom vedená matrika z tohto obdobia by sa mala nachádzať v štátnom archíve. Pokiaľ máte v rukách rodný list, tak im v archíve stačí nadiktovať rok, poradové číslo a stranu zápisu (tieto údaje by mali byť na rodnom liste uvedené). Následne by mali v archíve vyhľadať zápis o narodení Márie Hupkovej. Pri rodičoch by potom mal byť uvedený vek, povolanie, náboženstvo i miesto pôvodu, vďaka čomu sa posuniete ďalej v pátraní.
Ako však pozerám do menoslovu k matrike, žiadna Mária Hupková nebola v rímskokatolíckej farnosti v Trnave r. 1898 pokrstená: https://familysearch.org/ark:/61903/3:1 ... cc=1554443

Napíšte nám, odkiaľ poznáte dátum narodenia a aké ďalšie údaje o nej máte, možno Vám potom budeme vedieť skôr pomôcť.
S pozdravom
Patrik Zakarovský
oresanka
Príspevky: 28
Dátum registrácie: 19 Feb 2015, 08:07
Predkovia z oblasti: Kapel - Brekov, Križan, Dobšovič - Dolné Orešany, Jakubčík - Košolná

Ďakujem za odpoveď.

Rodný list nemám, mám len úmrtný a tam bolo uvedené miesto narodenia Trnava. Taktiež som našla zoznam krstov v Trnave z toho roku a nič som tam nenašla. Mám ešte rodný list jej dcéry Marty, ktorá sa narodila v Trnave. Myslím, že v nemocnici pretože je tam uvedená Emmerova ulica, ktorá dnes už neexistuje. V rodnom liste dcéry má Mária uvedené bydlisko v Hrnčiarovciach. Rodný list bol, ktorý mám bol vystavený ako kópia až v roku 1950 a je v ňom uvedené, že v čase narodenia dcéry mala Mária rodená Hupková 28 rokov tak neviem, ktorý údaj je správny. Pri kontrole zoznamu krstov som v roku 1901 našla Máriu Hupko. Za menom je údaj, ktorý neviem prečítať a ďalej je uvedené meno Jozef. Ak by to bol otec tak to nesúhlasí nakoľko otec bol Štefan. Pri mene je uvedené číslo 40, je to číslo strany matriky? Skúšala som pozerať aj matriky v Hrnčiarovciach ale tie sa končia rokom 1896. Tak nevie ako sa prehupnúť. Taktiež sa mi nepodarilo identifikovať rodičov - Štefan Hupko a Paulína Gajarská. Na úmrtnom liste som našla poznámku s rodným číslom. Nepomohlo by mi to?

Vopred ďakujem za odpoveď
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4935
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Ak neviete, co je co vo Vasich dokumentoch, resp. nie ste si ista, je vhodne sem dat skeny dokumentov, aby sme predisli omylu pri nespravnom citani. Rovnako tak moze byt dolezita akakolvek poznamka.
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3235
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Úmrtný list by som v takomto prípade považoval za krajne nespoľahlivý. Ani dátum narodenia, ani miesto narodenia nemusia byť v skutočnosti také, ako boli do matriky zapísané. Osobne by som Vám radil zažiadať matriku v Hrnčiarovciach o vydanie sobášneho listu Márie Hupkovej a jej manžela (určite jeho meno poznáte) a poprípade aj rodného listu Márie Hupkovej, dcéry Štefana a Pavlíny Gajarskej. Z týchto dokumentov by ste mali vyčítať všetky údaje potrebné pre ďalšie pátranie. Nakoľko sa do sobášneho a rodného listu neuvádzajú všetky údaje zapísané v matrike, skúste matrikára poprosiť, aby Vám na osobitný hárok papiera vypísal všetky údaje zaznačené v matrike, ktoré sa neuvádzajú do sobášneho a rodného listu.
S pozdravom
Patrik Zakarovský
masu
Veterán
Veterán
Príspevky: 353
Dátum registrácie: 31 Mar 2013, 16:25
Predkovia z oblasti: Jaslovský, Fridrich, Záhorie, Svätý Jur, Kaufmann, Payer, Šuša

Možno pomôžem, možno nie, ale chcem upozorniť, že Hupkovci sa v hojnom počte vyskytujú vo Svätom Jure. Mužský ekvivalent je Hupka, nie Hupko. V matrikách sa uvádza aj v tvare Hubka. Ja osobne som mala pocit, že Hupkovci sú previazaní so všetkými rodinami, a že nie je Jurana, ktorý by nemal v rodostrome Hupku. :D Možno prišiel niekedy v 17.-18. storočí do Jura nejaký Hupka a mal minimálne 10 detí a všetky prežili. :lol: Aj dnes sa stáva, že si Hupka vezme za manželku Hupkovú. Mne osobne sa stal prípad, že som hľadala úmrtie Márie Hupkovej a našla som 2 kandidátky. Ani jedna nemala uvedené rodné priezvisko a obe mali manželov kopáčov a mali približne rovnaký vek. A kedysi trnavskí mešťania mali v Jure vinohrady. Neviem, či to pomôže. Snáď aspoň niečo.
oresanka
Príspevky: 28
Dátum registrácie: 19 Feb 2015, 08:07
Predkovia z oblasti: Kapel - Brekov, Križan, Dobšovič - Dolné Orešany, Jakubčík - Košolná

Ďakujem za pomoc.
Oslovila som matriku v Hrčiarovciach ale tam nemajú záznamy a spadajú pod Trnavu tak sa budem musieť vybrať tam. Dosť Hupkovcov mi zobrazilo aj v Zelenči, čo je susedná dedina Hrnčiaroviec. Žiadny však úplne nezodpovedal Štefanovi, ktorého hľadám. Budem musieť prejsť matriku v Zelenči ak tam budú záznamy z toho obdobia. Problém je v tom, že ide práve o roky, ktoré nie sú prístupné na filmoch. Problémom sú aj nezrovnalosti v jednotlivých dokladoch, ktoré mám. Moja babka mi kedysi ako dieťaťu spomínala, že žili nejakú dobu aj v Modranke, čo je dnes súčasť Trnavy. Uvidím čo sa mi podarí zistiť. Prikladám sem zároveň aj scan rodného a úmrtného listu, ktoré som spomínala v predchádzajúcich príspevkoch pre prípad, že by niekoho niečo napadlo.
Ešte raz ďakujem za pomoc.
Prílohy
Úmrtný list Mária Jankovičová.pdf
úmrtný list Mária Jankovičová rodená Hupková
(239.05 KiB) 92 stiahnutí
Rodný list Marta Kapelová.pdf
rodný list Marta Kapelová rodená Jankovičová
(415.47 KiB) 87 stiahnutí
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3235
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Jediné, čo Vám teraz v ďalšom pátraní môže pomôcť je, ako som písal vyššie, sobášny list Jána Jankoviča a Márie Hupkovej, alebo rodný list Márie Hupkovej. Pokiaľ je dátum narodenia presný, potom by nemalo byť vystavenie rodného listu nejakým problémom. Upozorňujem Vás však vopred, že je pravdepodobné, že dátum narodenia a presné mená oboch rodičov nemuseli byť v jej úmrtnom liste zaznačené správne.
S pozdravom
Patrik Zakarovský
dangol
Veterán
Veterán
Príspevky: 428
Dátum registrácie: 27 Mar 2016, 17:25
Predkovia z oblasti: Golembiovský: Slovensko, Poľsko, Ukrajina, Rakúsko, Maďarsko, Kónya/Kóńa, Jánošík: Branč, Krajčovič, Gyűrűsi: Komjatice, Nesvady
Bydlisko: Nitra

Dobrý deň,
prikláňam sa k názoru, že treba ísť na príslušnú matriku a vyžiadať si sobášny list Márie Hupkovej a Jána Jankoviča. Ja mám takú skúsenosť, že v sobášnych záznamoch sú najpresnejšie údaje, aj keď v úmrtnom liste z roku 1985 by to malo byť v poriadku. Bolo by to treba "vypárovať", aby ste získali istotu. Snáď sa to podarí.
Napísať odpoveď