Kavulyak - Usztye - Vyriešené

Máte základné údaje o hľadanom predkovi, neviete však ako ďalej? Opýtajte sa:)
Pravidlá fóra
Pravidlá fóra "Hľadám predka"
Skôr, než položíte otázku v tomto fóre, odporúčame Vám prečítať si tieto pravidlá a snažiť sa ich dodržiavať vo vlastnom záujme, aby Vám skúsenejší kolegovia mohli čo najskôr a čo najpresnejšie odpovedať:
1) Do predmetu témy napíšte konkrétne priezvisko, po ktorom pátrate, prípadne aj oblasť. Ak napíšete "Hľadám predkov", bude názov témy zmenený, pretože predkov tu hľadajú všetci, navyše ide o duplicitu s názvom subfóra.
2) Snažte sa uviesť všetky fakty, ktoré k danému predkovi viete, či už je to narodenie, úmrtie, sobáš, vierovyznanie, lokality, v ktorých žil, alebo čokoľvek iné. Akýkoľvek fakt je lepší, ako nič a môže viesť k rýchlejšej identifikácii.
3) Ak ide o osobu, ktorá už nežije, pridajte link na dokument, týkajúci sa osoby, alebo priložte sken dokumentu, aby sa predišlo omylom pri Vašom čítaní záznamu. Nebuďte ješitní, že Vám sa to stať nemôže. Stáva sa to každému, najmä v začiatkoch. Od toho sme tu, aby sme Vám pomohli, nikoho vopred nezatracujeme.
4) Uvedomte si, prosím, že pátranie po predkoch narodených po roku 1906, je výlučne vo Vašej kompetencii, pretože matriky po roku 1906 sú tzv. "živé matriky", ktoré sú stále uložené na matričnom úrade a údaje z nich sa poskytujú len priamym príbuzným. Preto musíte kontaktovať príslušnú matriku, kde budete musieť preukázať priamy príbuzenský vzťah a za poskytnutie každého záznamu môžu od Vás žiadať správny poplatok 5 Eur. Viac o tom, kde hľadať slovenské matriky: https://www.geni.sk/kde-hladat-slovenske-matriky/

Ďakujeme za pochopenie a želáme veľa úspechov v pátraní po predkoch.
kavulo
Príspevky: 17
Dátum registrácie: 22 Feb 2017, 22:46
Predkovia z oblasti: Kavuliak, Ústie, Orava
Bydlisko: Dolný Kubín

Dobrý deň,
hľadám možného predka a potrebujem si overiť správnosť postupu. Posledný záznam, ktorý mám je rodný list Josephusa Kavulyaka, nar: 2.11.1842 - https://familysearch.org/ark:/61903/3:1 ... cc=1554443. Tu by som chcel upozorniť na nesprávnosť zápisu o úmrtí, nakoľko 20.12.1873 sa mu narodil syn Ján, čo sa vylučuje s úmrtím v r.1862.

Josephus pochádza zo zväzku Georgiusa Kavulyaka a Theresie Jurtsak, uzatvoreného v 1841 - obaja ako 19 ročný z Usztya (zdroj archív Bytča). Podľa záznamu narodených prichádza do úvahy iba Georgius Kavulyak, nar: 8.4.1820 - https://familysearch.org/ark:/61903/3:1 ... cc=1554443. Pravá strana, 5. zo spodku. Sú ešte dvaja v blízkom letopočte: jeden v r.1814 a druhý v r. 1828. Oboch som na základe záznamu o uzatvorenom manželstve vylúčil.

A teraz prichádza tá chvíľa na rozmýšľanie: podľa tohto som našiel v manželstvách iba Joannesa Kavulyaka a Evu Kohut, čo ale nesedí so zapísanou matkou v matrike - Eva Bulya. https://familysearch.org/ark:/61903/3:1 ... cc=1554443, pravá strana, 2 zo spodku. V predošlom dotaze som sa dozvedel o možnom rodinnom zväzku ( za čo sa možno budem hanbiť) viewtopic.php?f=22&t=8842, ale otázka teda znie: môže to byť hľadané manželstvo? Došlo z nejakého dôvodu k zmene priezviska alebo je to iná osoba?

Najbližší skorší záznam manželstva Joannesa Kavulyaka je 1788 s Catharínou - čo som vylúčil a ďalší v r. 1832 s Máriou - čo sa vylučuje s dátum narodenia Georgiusa v r. 1820.

ďakujem za radu alebo akékoľvek info.
Naposledy upravil/-a kavulo v 27 Feb 2017, 20:19, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3234
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Dobrý večer,
Váš problém som si preštudoval a vychádza mi z neho nasledovné:
Záznam o narodení Jozefa Kavuliaka z r. 1842 nie je nesprávny, ale zle interpretovaný - poznámka hovorí o vydaní krstného listu v roku 1862 (najčastejšie za účelom sobáša, no existovalo viacero dôvodov na vydanie takéhoto dokladu).
Ďalej som si prezrel záznam o krste Juraja Kavuliaka v r. 1819. Je treba si uvedomiť dve skutočnosti - stávalo sa, a pomerne dosť často, že svedok sobáša a neskorší krstný otec si mohol pomýliť rodné priezvisko nevesty. Rovnako je však možné, že vôbec nešlo o chybu. Všimnite si, že nevesta má pri sobáši uvedený vek 30 rokov, teda z môjho pohľadu musela byť v čase sobáša už vdovou. Tým pádom sa mohlo pri sobáši zapísať priezvisko predošlého manžela a pri krste dieťaťa sa už mohlo uviesť jej rodné priezvisko.
Ďalším problémom je, že podľa indexu na FS mal tento manželský pár len jediné dieťa, preto sa pokúste nájsť úmrtie Evy Kavuliakovej, či Vám to nepomôže v ďalšom pátraní.
Ja by som však pár Jána Kavuliaka a Evy Buľovej, resp. Kohútovej pokojne označil za identický manželský pár.
Skutočnosť, že boli príbuznými nebola podľa mňa žiadnou hanbou. Veď naše panovnícke rody si bratrancov ženili so sesternicami a radi sa s tým chválili... Prečo sa teda nepochváliť aj v občianskom rodokmeni s takouto výnimkou? :D
S pozdravom
Patrik Zakarovský
kavulo
Príspevky: 17
Dátum registrácie: 22 Feb 2017, 22:46
Predkovia z oblasti: Kavuliak, Ústie, Orava
Bydlisko: Dolný Kubín

Dobrý deň,

ďakujem za odpoveď, prešiel som záznamy a výsledok je takýto: Eva Bulya sa narodila niekedy v r. 1788, v r. 1810 sa vydala za p. Georgiusa Kohúta - https://familysearch.org/ark:/61903/3:1 ... cc=1554443. V r. 1818 sa vydala za spomínaného Jána...

Tým sa zrejme moje pátranie končí, nakoľko skoršie záznamy z Ústia ako 1788 nie sú k dispozícií. Jedine ak by boli napríklad v Budapešti, ale pochybujem, že by o tom v Bytči nemali aspoň zmienku.

Kavuliak
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3234
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Dobrý deň,
snáď ešte o jednu generáciu sa Vám podarí posunúť. Staršie záznamy z Ústia nad Priehradou by mali byť v matrike Námestova.
S pozdravom
Patrik Zakarovský
Napísať odpoveď